Vybíráme notebook – Displej

Vybíráme notebook – Displej

Správný výběr displeje neboli obrazovky, je u notebooku podstatný. U notebooku ji totiž na rozdíl od stolního počítače nemůžete později vyměnit. Kromě velikosti, která z pravidla určuje také velikost celého notebooku, záleží i na dalších parametrech.

Důležité parametry

Úhlopříčka displeje

Velikost displeje se vyjadřuje jako úhlopříčka a uvádí se v palcích (palec je zhruba 2,5 cm). Běžné velikosti jsou 11,6″, 13,3″, 14″, 15,6″ a 17,3″. S velikostí displeje roste také velikost celého notebooku.

Displej a jeho typy

Notebooky, mobilní telefony nebo ploché televize v dnešní době používají tzv. LCD displeje. V noteboocích se používají dva typy LCD displejů: TN, které se ve specifikacích výrazně neznačí, a tzv. IPS displeje, které nabídnou věrnější barvy, vysoký kontrast, a jsou tak vhodné pro profesionální práci s grafikou.

Rozlišení

Obraz se skládá z bodů, které se nazývají pixely. Rozlišení je údaj, který říká, kolik jednotlivých bodů displej zobrazí na šířku × výšku. Čím víc bodů, tím ostřejší obraz, ale také vyšší namáhání očí především při čtení textu. Namísto bodů se někdy používají následující označení:

Označení a rozlišení

  • 720p – 1 280 × 720 bodů
  • HD, HD Ready – 1 366 × 768 bodů
  • HD+ – 1 600 × 900 bodů
  • Full HD, 1080p – 1 920 × 1 080 bodů
  • WQHD – 2 560 × 1 440 bodů
  • 3K – 2 880 × 1 620 bodů
  • UHD Ultra HD – 3 840 × 2 160 bodů

Povrchové zpracování

Displej může mít buď matný (uvádí se také jako „antireflexní“, „antiglare“ či „AG“), nebo lesklý povrch. Rozdíl je stejný, jako když si necháváte vyvolat fotografie – matné nebo lesklé. Lesklý displej zvýrazní barvy, ale není příliš vhodný na cesty – trpí na odlesky okolí. Na cestování je vhodnější matný displej.

Doporučení

Budete-li notebook využívat převážně doma nebo v kanceláři, je pro vás vhodný lesklý displej. Pro cestovní notebook je vhodné volit displej matný. Pro notebooky s úhlopříčkou 14″ a méně je plně dostačující rozlišení HD, pro 15″ se hodí HD+ a u 17″ displejů je HD+ minimum, vhodnější je Full HD. Pokud pracujete s videem, grafikou nebo fotografiemi, případně jste nároční na kvalitu obrazu, pořiďte si notebook s IPS displejem, který má věrné podání barev, vysoký kontrast a téměř neomezené pozorovací úhly.