vybirame-notebook-konektory

Vybíráme notebook 8 – Konektory

4. 8. 2018 | 4

Při výběru notebooku se zaměřte na konektorovou výbavu (přípojky), která určuje, jaká zařízení budete moci k notebooku připojit. Vyhnete se problémům se sháněním redukcí, adaptérů nebo rozbočovačů.

Nejpoužívanější konektory

USB

Jedná se o nejrozšířenější univerzální konektor, pomocí kterého k notebooku připojíme téměř vše – od myší a klávesnic až po tiskárny. Existují prakticky tři verze USB: verze 2.0 je dostačující pro veškeré běžné příslušenství. Verze 3.0, kterou poznáte zpravidla podle modré barvy konektoru nebo indikace „USB SS“, je mnohonásobně rychlejší, vhodná např. pro rychlé externí disky. Výhodou je, že tento konektor si poradí i s příslušenstvím podporujícím verzi konektoru USB 2.0 a starší. Rychle se rozšiřují také zařízení s novým konektorem USB 3.1. Tyto konektory již mají specifický tvar a nejsou zpětně kompatibilní. Na oplátku ale přináší možnost oboustranného zapojení, není tak již problém se zapojením konektoru ve tmě a nabízí opět několikanásobně vyšší přenosové rychlosti, než USB 3.0.

Thunderbolt

ThunderBolt je nejmodernější, zatím méně vídaný konektor, který kombinuje USB 3.1 a přenos obrazu a zvuku (DisplayPort), a proto je nejuniverzálnější ze všech konektorů. Thunderbolt oproti běžnějšímu HDMI obvykle nabídne vyšší podporované rozlišení a snímkovou frekvenci (např. 4K při 60 snímcích za vteřinu).

Stále napájený USB port

U některých notebooků se můžete setkat se stále napájeným USB portem, který je obvykle označený žlutou barvou nebo piktogramem baterie. Jedná se o klasické USB, které je „pod proudem“, i když je notebook vypnutý. Můžete jej využít např. pro nabíjení mobilního telefonu.

HDMI

HDMI je nejběžnějším a nejrozšířenějším konektorem pro digitální přenos vícekanálového zvuku a obrazu ve vysokém rozlišení, typicky jím připojíte televize, monitory nebo projektory. Schopnosti tohoto konektoru (rozlišení, snímková frekvence) jsou dané jeho verzí jak v notebooku, tak v připojeném zařízení (např. televizi).

3,5 mm audio konektor („jack“)

Slouží pro připojení reproduktorů, sluchátek nebo mikrofonu. V původní variantě se dnes již v noteboocích nevyskytuje – rozdělený na výstup (sluchátka, reproduktory) a vstup (mikrofon). Běžně se používá sdružená varianta pro vstup i výstup zároveň. Tento konektor lze v případě potřeby znovu rozdělit pomocí  rozdvojky.

Další konektory

VGA

VGA představuje základní konektor pro připojení další obrazovky. Je poměrně rozměrný a přenáší pouze obraz, nikoliv zvuk. Nejčastěji se s VGA setkáváme u starších monitorů a projektorů. Protože je analogový, může docházet k rušení signálu, a tak není vhodný pro vysoké rozlišení, nebo připojení ke vzdálenějším displejům. Vzhledem k jeho rozměrům je tento konektor v ústupu a je nahrazen konektorem HDMI, DisplayPort či Thunderbolt.

ExpressCard

Jedná se o zdířku pro univerzální karty, které se zasunou do těla notebooku. Pomocí nich můžete notebook dovybavit obvykle o další konektory či možnosti.

DisplayPort

DisplayPort představuje konektor, který přenáší digitálně zvuk i obraz ve vysokém rozlišení. Při využití vhodné redukce spolupracuje s HDMI. Je ovšem určen do firemního prostředí, proto se s ním setkáváme hlavně u pracovních notebooků. Existuje také jeho zmenšená verze mini-DisplayPort.

Ethernet (lidově označováno jako LAN)

Slouží pro připojení počítače k drátové síti, a to jak k místní, tak k celosvětové (internet). Standardně disponuje rychlostí 100 Mbit/s („megabity za sekundu“), ale běžně se setkáme s 1 000 Mbit/s (alias „gigabit“), kterou využijete jak na rychlé přenosy dat po domácí síti, nebo v případě, že máte velmi rychlé internetové připojení překonávající 100 Mbit.

Zřídka používané (speciální) konektory

OneLink Dock

Díky tomuto konektoru můžete snadno připojit napájení, klávesnici, myš, reproduktory, přenosná uložiště a další displeje pomocí jediného kabelu. To náležitě oceníte, především pokud zařízení často přenášíte. Neustále připojování kabelů a hledání těch správných konektorů je již díky tomuto konektoru minulostí.

Doporučení

Před nákupem notebooku zvažte, která zařízení k němu budete chtít připojovat, a na základě toho určujte konektorovou výbavu. U notebooků, které mají malé tělo, bude vždy nutné přistoupit k nějakým kompromisům. Pro běžný notebook je obecně vhodné mít alespoň jeden konektor USB 3.0 a HDMI. V případě potřeby existují různé přechodky, takže můžete z USB konektoru vytvořit LAN a z DisplayPortu HDMI, nebo dokonce VGA pro připojení starších displejů, nebo projektorů.

Aktualizace: 12. 10. 2018

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky