Vybíráme notebook 3 – Operační paměť (RAM)
30. 6. 2018 | 2
Počítač používá operační paměť (též nazývaná RAM) pro dočasné uchovávání informací, se kterými momentálně pracuje. Tato paměť se však po vypnutí počítače smaže. Pro dlouhodobé uchovávání dat slouží pevný disk.
Důležité parametry
Kapacita operační paměti
Nejdůležitějším parametrem je kapacita operační paměti, která se udává v „gigabajtech“ (zkratka GB). Dnešní minimum u běžných notebooků jsou 4 GB, ale obvykle se setkáte s kapacitou 8 GB. Čím více operační paměti, tím více můžete najednou spustit programů. Nejvíce operační paměti ukousne webový prohlížeč, počítačové hry a operační systém.
Rozšíření kapacity
U většiny notebooků je možné kapacitu operační paměti dodatečně rozšířit, s čímž nejlépe pomůže servis. Rozšiřovat ji však není možné donekonečna, každý notebook má své maximum (obvykle uvedeno v popisu notebooku). U tenkých notebooků je běžné, že je operační paměť součástí základní desky, a tak ji nelze rozšířit – doporučujeme se dopředu o této skutečnosti u vybraného notebooku informovat.
Windows 32bit vs. 64bit
Použitelná kapacita operační paměti ovšem závisí také na operačním systému. 32bitové edice operačního systému Windows nedokáží využít více než 4 GB RAM, jakákoliv vyšší kapacita bude zbytečná. Pro využití vyšší kapacity je podmínkou 64bitový operační systém, který je však v dnešní době standardem.
Doporučení
U notebooku, který budete využívat k základním činnostem jako prohlížení webových stránek, vyřizování e-mailů, psaní textů, poslouchání hudby či sledování filmů, je ideální mít 4 GB operační paměti. Tato velikost vás nebude nijak omezovat. Při náročnějším použití, jako je práce s rozsáhlejšími programy, úprava videa a fotografií nebo hraní her, je vhodné poohlédnout se po 8-16 GB RAM, ale nutnou podmínkou je používat 64bitový operační systém, který je již u nových notebooků s operační paměti větší, než 4GB nainstalován z výroby. Na verzi systému je tak nutné si dát pozor pouze v případě rozšiřování operační paměti u starších notebooků.
Aktualizace: 6. 10. 2018
Vybíráme notebook
- Vybíráme notebook 1 – Potřebuji notebook?
- Vybíráme notebook 2 – Procesor (CPU)
- Vybíráme notebook 3 – Operační paměť (RAM)
- Vybíráme notebook 4 – Displej
- Vybíráme notebook 5 – Grafická karta (GPU)
- Vybíráme notebook 6 – Optická mechanika
- Vybíráme notebook 7 – Bezdrátové připojení
- Vybíráme notebook 8 – Konektory
- Vybíráme notebook 9 – Periferie
- Vybíráme notebook 10 – Baterie a napájení
- Vybíráme notebook 11 – Pevný disk (HDD, SSD)
- Vybíráme notebook 12 – Operační systém
Related
AUTOR: Lenovo Blog CZ
Odpovědět
Zrušit odpověďKomentáře
Štítky
#retroThinkPad AMD AMD Ryzen Android Broadwell Dolby Dolby Atmos Dolby Vision gaming IdeaCentre IdeaPad Intel Intel Core JBL KitKat klávesnice Legion Lenovo Moto Motorola NAS (síťová úložiště) notebook nVidia problém recenze retro Skylake smartphone SSD tablet ThinkBook ThinkCentre ThinkPad ThinkVision TrackPoint Vibe video výběr notebooku Windows Windows 8.1 Windows 10 Windows 11 X1 Carbon Yoga řešení
Tablet je dobré má noví Lenovo 12 android
Lenovo Noví tablet 12 android