vybirame-notebook-cpu

Vybíráme notebook 2 – Procesor (CPU)

23. 6. 2018 | 4

Procesor, neboli CPU, je centrální „mozek“ počítače, který řídí a vykonává činnosti zadané uživatelem. Procesor (ale nejen ten) určuje rychlost počítače.

Důležité parametry

Hierarchie

Existují dva výrobci procesorů: Intel, který je jedničkou na trhu, a AMD. Procesory značky Intel jsou označovány podle vyspělosti a výkonu vzestupně v tomto pořadí: Celeron, Pentium (ovšem pozor na konkrétní typ, jelikož např. řada N je výrazně méně výkonná), Core i3, Core i5, Core i7. AMD nabízí starší řady A a FX, nicméně v hledáčku byste měli mít spíše nejnovější Ryzen.

Jádra a frekvence

Představme si, že máme na práci fyzický úkol (vykopat jámu). Každé jádro procesoru představuje jednoho dělníka a frekvence zase výkonnost každého z nich (udávaná v GHz – čti „gigahertz“). Dnes narazíte prakticky pouze na procesory se dvěma a čtyřmi jádry (dělníky). V současnosti je však samotná hodnota frekvence čistě orientační údaj. Výsledný výkon procesoru se odvíjí také od optimalizace, dodatečných funkcí, architektury atd. Nové procesory totiž například nabízí stejné frekvence jako procesory před zhruba pěti lety, přesto je možné sledovat rapidní nárůst výkonu a mnohem nižší spotřebu energie.

Architektura

U procesorů je také dobré sledovat použitou architekturu/generaci, která bývá uvedena ve výpisu specifikací. Například u současných notebooků s procesory Intel můžeme nalézt tyto varianty: Broadwell, Skylake, Kaby Lake, Coffee Lake (seřazeny od nejstarší po nejnovější). S každou novou generací přichází nárůst výkonu a také lepší optimalizace spotřeby a s tím ruku v ruce nižší produkce tepla, aktuální generace Coffee Lake navíc přináší výrazný nárůst výkonu.

Vlákna

Kromě počtu jader se u některých procesorů udává také počet vláken (neboli „threadů“) – např. 2 jádra / 4 vlákna. Počet vláken udává, kolik mají jádra (dělníci) k dispozici nástrojů (lopat). Dělník (jádro) s více nástroji (vlákny) dokáže pracovat výrazně rychleji.

Intel Turbo Boost

Některé procesory nabízí technologii Intel Turbo Boost, která dokáže krátkodobě zvýšit frekvenci (výkonnost) procesoru nad své maximum. To přijde vhod, pokud potřebujete nárazově vykonat práci rychleji. Procesor rozpozná tuto potřebu a aktivuje funkci automaticky.

Nízkonapěťové procesory

Ve většině dnešních notebooků, zvláště pak u těch tenkých a lehkých, najdeme tzv. ULV (neboli nízkonapěťové) procesory, které se méně zahřívají, mají až o polovinu nižší spotřebu energie, přitom dosahují zhruba 3/4 (nebo i více) výkonu plnohodnotných procesorů. Ačkoliv to v dnešní době s moderními procesory v podstatě není nutné, ale přesto vyžadujete ten nejvyšší možný výkon, musíte se poohlédnout po specifických noteboocích vybavených procesory s vyšší spotřebou – např. Intel je identifikuje písmenem „H“ na konci typového označení.

Doporučení

U notebooku, který budete využívat k základním činnostem, jako je prohlížení webových stránek, vyřizování e-mailů, psaní textů, poslouchání hudby či sledování filmů, je naprosto dostatečný dvoujádrový procesor Intel Core i3. Pro náročnější použití, jako je stříhání videa, úprava fotografií nebo hraní her, doporučujeme výkonnější dvoujádrový (Intel Core i5 či Core i7), nebo nejlépe čtyřjádrový procesor Intel Core i7.

Aktualizace: 6. 10. 2018

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky