Vybíráme notebook 5 – Grafická karta (GPU)

Vybíráme notebook 5 – Grafická karta (GPU)

Grafická karta neboli GPU, je speciální čip, který vytváří obraz displeji. Každý notebook musí být grafickou kartou vybavený.

Důležité parametry

Integrovaná nebo dedikovaná

Existují dva základní druhy grafických karet: integrované (tedy jsou součástí procesoru) od společnosti Intel (např. Intel UHD 620), které jsou úsporné, ovšem méně výkonné. Jsou ale naprosto dostačující na běžné činnosti jako prohlížení webových stránek, práci s dokumenty nebo sledování filmů, dnešním integrovaným grafickým kartám nedělají problém ani vysoká rozlišení (Full HD nebo 4K). Dále existují dedikované grafické karty (tzv. vyhrazené, „diskrétní“) od společností NVIDIA a AMD, které mají vyšší výkon, ale také spotřebu. Tyto dedikované grafické karty ocení především hráči počítačových her a také ti, kteří pracují s počítačovou grafikou, videem, nebo fotografiemi. Některé programy totiž podporují akceleraci výpočtů pomocí grafických karet.

Na hry nebo práci?

Existují dva druhy dedikovaných grafických karet: herní (pro zábavu a hry) a profesionální (pracovní, např. pro grafiky, architekty nebo konstruktéry). Výrobci uvádějí jednotlivé druhy pod různými názvy: zábavní jsou NVIDIA GeForce a AMD Radeon, profesionální NVIDIA NVS, NVIDIA Quadro a AMD FirePro.

Technologie nVIDIA Optimus

Běžně dnes notebooky nabízí technologii nVidia Optimus. To znamená, že má notebook dvě grafické karty – jednu integrovanou a druhou dedikovanou. Pokud vykonáváte nenáročné činnosti je dedikovaná karta vypnutá a vy šetříte energii. V okamžiku, kdy si chcete např. zahrát hru, tak počítač dedikovanou kartu automaticky zapne pro vyšší výkon.

Technologie AMD Switchable Graphics a Dual Graphics

Tato technologie je ekvivalentem technologie NVIDIA Optimus a nabízí stejné vlastnosti. Navíc umožňuje souběžnou spolupráci integrované a dedikované grafické karty a tím nabízí ještě vyšší výkon, než při použití samotné dedikované grafické karty.

Paměť grafické karty

Dedikovaná grafická karta má navíc svou vlastní paměť, takže nezatěžuje operační paměť počítače, a tudíž dochází k urychlení její práce, protože dedikovaná grafická paměť je typicky také výrazně rychlejší. Běžně je důležitá pouze přítomnost této paměti, její kapacita až v případě, že hrajete počítačové hry. Běžné hodnoty jsou 2 až 4 GB (čti „gigabajt“), pro hry samozřejmě platí čím více, tím lépe.

Doporučení

U notebooku, který budete využívat k základním činnostem jako prohlížení webových stránek, vyřizování e-mailů, psaní textů, poslouchání hudby či sledování filmů, pohodlně vystačíte s integrovanou grafickou kartou. Pokud si rádi občas zahrajete počítačovou hru nebo pracujete s náročnými grafickými programy, pak bude vhodná dedikovaná karta nejlépe s technologií NVIDIA Optimus, nebo AMD Switchable Graphics a Dual Graphics.

Aktualizace: 6. 10. 2018

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.