Vybíráme notebook 4 – Displej
7. 7. 2018 | 2
Správný výběr displeje neboli obrazovky je u notebooku podstatný. U notebooku ji totiž na rozdíl od stolního počítače nemůžete později vyměnit. Kromě velikosti, která z pravidla určuje také velikost celého notebooku, záleží i na dalších parametrech.
Důležité parametry
Úhlopříčka displeje
Velikost displeje se vyjadřuje jako úhlopříčka a uvádí se v palcích (palec je zhruba 2,5 cm). Běžné velikosti jsou 11,6″, 13,3″, 14″, 15,6″ a 17,3″. S velikostí displeje roste také velikost celého notebooku.
Displej a jeho typy
Notebooky, mobilní telefony nebo ploché televize v dnešní době používají nejčastěji tzv. LCD displeje. V noteboocích se používají dva typy LCD displejů: TN, které se ve specifikacích výrazně neznačí a představují dostupnější, ale také méně kvalitní alternativu, a tzv. IPS displeje, které nabídnou věrnější barvy, vysoký kontrast, a jsou tak vhodné pro profesionální práci s grafikou, ale obecně jednoduše poskytnou výrazně lepší zobrazení pro jakéhokoliv uživatele.
Rozlišení
Obraz se skládá z bodů, které se nazývají pixely. Rozlišení je údaj, který říká, kolik jednotlivých bodů displej zobrazí na šířku × výšku. Čím víc bodů, tím ostřejší obraz. Zvláště na moderních operačních systémech, které dokáží škálovat obraz, vám displej s vysokým rozlišením nabídne také ostřejší a přirozenější zobrazení textu. Namísto konkrétních bodů se někdy používají následující označení:
Označení a rozlišení
- 720p – 1 280 × 720 bodů
- HD, HD Ready – 1 366 × 768 bodů
- HD+ – 1 600 × 900 bodů
- Full HD, 1080p – 1 920 × 1 080 bodů
- WQHD – 2 560 × 1 440 bodů
- 3K – 2 880 × 1 620 bodů
- UHD, Ultra HD, 4K – 3 840 × 2 160 bodů
Povrchové zpracování
Displej může mít buď matný (uvádí se také jako „antireflexní“, „antiglare“ či „AG“), nebo lesklý povrch. Rozdíl je stejný, jako když si necháváte vyvolat fotografie – matné nebo lesklé. Lesklý displej zvýrazní barvy, ale není příliš vhodný na cesty – trpí na odlesky okolí. Na cestování, ale i práci ve světlém prostředí je vhodnější matný displej.
Doporučení
Budete-li notebook využívat převážně doma nebo v kanceláři, můžete zvolit lesklý displej. Pro cestovní notebook je vhodné volit displej matný. Pro notebooky s úhlopříčkou 14″ a méně je stále ještě dostačující rozlišení HD, pro 15″ se hodí Full HD a u 17″ displejů je Full HD minimum, vhodnější je WQHD nebo 4K. Obecně však platí, že s vyšším rozlišením neuděláte chybu. Pokud pracujete s videem, grafikou nebo fotografiemi, případně jste nároční na kvalitu obrazu, pořiďte si notebook s IPS displejem, který má věrné podání barev, vysoký kontrast a téměř neomezené pozorovací úhly.
Aktualizace: 6. 10. 2018
Vybíráme notebook
- Vybíráme notebook 1 – Potřebuji notebook?
- Vybíráme notebook 2 – Procesor (CPU)
- Vybíráme notebook 3 – Operační paměť (RAM)
- Vybíráme notebook 4 – Displej
- Vybíráme notebook 5 – Grafická karta (GPU)
- Vybíráme notebook 6 – Optická mechanika
- Vybíráme notebook 7 – Bezdrátové připojení
- Vybíráme notebook 8 – Konektory
- Vybíráme notebook 9 – Periferie
- Vybíráme notebook 10 – Baterie a napájení
- Vybíráme notebook 11 – Pevný disk (HDD, SSD)
- Vybíráme notebook 12 – Operační systém
Related
AUTOR: Lenovo Blog CZ
Odpovědět
Zrušit odpověďOblíbené články
Komentáře
Štítky
#retroThinkPad AMD AMD Ryzen Android Broadwell Dolby Dolby Atmos Dolby Vision gaming IdeaCentre IdeaPad Intel Intel Core JBL KitKat klávesnice Legion Lenovo Moto Motorola NAS (síťová úložiště) notebook nVidia problém recenze retro Skylake smartphone SSD tablet ThinkBook ThinkCentre ThinkPad ThinkVision TrackPoint Vibe video výběr notebooku Windows Windows 8.1 Windows 10 Windows 11 X1 Carbon Yoga řešení
Tohle je bohužel dost odbyté. Zrovna Lenovo je známé tím, že dá klidně naprosto podřadný displej i do nejdražšího P modelu (P50 4K se vracelo mohutně). Je naprosto nezbytné sledovat recenze například na NotebookCheck, kde jsou změřeny skutečné parametry displeje. Ani tak není vyhráno, protože v jednom modelu mohou být náhodně použity „stejné“ displeje od různých dodavatelů, které se ale ve skutečnosti svými reálnými vlastnostmi výrazně liší (T440 LG vs AUO je legendární).
Ubylo sice hrozných TN panelů, ale i IPS jsou levné a drahé. Levné IPS displeje (dnes prakticky všechny s FHD rozlišením) mají malé barevné pokrytí, typicky jen kolem 60% sRGB. Displeje s vyšším rozlišením (WQHD a 4K) jsou na tom lépe, často mají ale zase nízkou PWM frekvenci (pod 1000 Hz) v celém rozsahu regulace jasu, takže z toho bolí oči a hlava nebo nepochopitelně nízký kontrast pod 1000:1. K tomu problém s nerovnoměrností a prosvítání podsvícení, dané především nepevnou konstrukcí víka u dnes bohužel moderních tenkých laptopů.
Vybrat alespoň trochu použitelný displej, ze kterého se vám nedělá zle už na první pohled, je stále velmi těžký oříšek u prakticky všech současných notebooků.
Uplne presne zhodnotenie pristupu Lenova co sa tyka displejov. Firmy HP a Dell su u svojich drahsich modelov uplne inde s displejmi. Lenovo je oproti nim sunt.