vybirame-notebook-os

Vybíráme notebook 12 – Operační systém

1. 9. 2018 | 2

Operační systém představuje základní program, který utváří uživatelské prostředí, a umožňuje tak jednoduše používat a ovládat počítač.

Důležitá fakta

Microsoft Windows

Microsoft Windows je nejrozšířenější a pro většinu běžných uživatelů i nejsnáze ovladatelný operační systém, protože je dnes de facto standardem. V současné době existuje ve třech generacích: Windows 7, Windows 8/8.1 a nejnovější Windows 10. Nejnovější verze operačního systému Windows přináší to nejlepší z Windows 7 a Windows 8/8.1 a navíc spoustu nových funkcí a podporu nejnovějších technologií, jako je například přihlašování do systému pomocí vašeho obličeje, nebo dokonce u vybraných zařízení pomocí duhovky. Operační systém Windows je nejčastěji k dispozici v následujících edicích:

Do domácnosti

Windows 7 Home, Windows 8/8.1, Windows 10 Home

Do firem

Windows 7 Professional, Windows 8/8.1 Pro, Windows 10 Pro

Linux

Jedná se o otevřený, volně šiřitelný a obvykle bezplatný operační systém, pro uživatele bez zkušeností však může být jeho ovládání a hlavně správa komplikovaná.

Notebook bez operačního systému (bez OS)

V dnešní době se pouze malá část notebooků prodává bez operačního systému. Na takový notebook je následně nutné operační systém ručně nainstalovat, k čemuž jsou potřeba zkušenosti a znalosti.

Doporučení

Běžným uživatelům doporučujeme koupi notebooku s předinstalovaným operačním systémem Windows. Tím se vyhnete jakýmkoli problémům, protože ihned po vybalení z krabice budete mít k dispozici plně funkční notebook bez nutnosti složitého nastavování a instalování.

Aktualizace: 6. 10. 2018

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky