Konec ThinkVantage Tools na Windows 8?

Konec ThinkVantage Tools na Windows 8?

Dlouhé roky byl pro ThinkPady typický softwarový balík ThinkVantage Tools. Postupem času se spousta funkcí stala pro moderní operační systémy běžná, a tak Lenovo s příchodem Windows 8 drtivou většinu aplikací odstranilo. Co zbylo?

Jednou z dominant ThinkPadů byl po dlouhé roky softwarový balík ThinkVantage Tools, který nabídl především v minulosti obrovské výhody a funkční nadstavby operačního systému v oblasti sítí, zabezpečení nebo napájení, no a také centrální správu. Postupem času se spousta jeho dříve nadstandardních funkcí stala pro moderní operační systémy běžná a samozřejmé, proto se Lenovo s příchodem Windows 8 rozhodlo drtivou většinu aplikací odstranit. Jenže co zbylo? A je to správně?

 

Tip: Jednotlivé aplikace ThinkVantage Tools představujeme v textu i na videu v našem seriálu!

 

ThinkVantage Tools – jsou potřeba?

Omílali jsme to sice už několikrát dokola, ale je důležité zmínit, proč vlastně ThinkVantage Tools vznikly. Inu, nejprve k názvu – ThinkVantage je už od doby ThinkPadů pod IBM obecný název pro “přidanou hodnotu” ThinkPadů – různé vychytávky a technologie, ať už v oblasti hardware, tak software. Obecně mezi ně patří třeba RollCage, ochrana pevného disku Active Protection System, odvodní kanálky klávesnice a podobně. No a ThinkVantage Tools je zase balík aplikací vylepšující funkce a možnosti operačního systému a umožňující využívat speciální funkce ThinkPadů v oblasti sítí, správy napájení apod.

 

 windows 2000windows xp

 

Dříve, v dobách starších operačních systémů, jako byly Windows 2000 nebo původní XP bez Service Packů, byly ThinkVantage Tools extrémně potřebné, protože přidávaly do těchto – z dnešního pohledu – prehistorických systémů funkce přímo nutné pro notebooky. Mezi nimi např. inteligentní ovládání napájení včetně úspory energie skrze ThinkVantage Power Manager. Staré systémy si obecně příliš nerozuměly s Wi-Fi sítěmi, jejichž špičkovou správu přidávala aplikace ThinkVantage Access Connections. Nebo takové zálohování a obnova dat skrze ThinkVantage Rescue and Recovery. Pro ThinkPady jsou tyto tři aplikace určitou “svatou trojicí”. “Fantastickou čtyřku” uzavírá ThinkVantage System Update pro automatickou aktualizaci ovladačů a software Lenovo.

 

 Windows VistaWindows7

 

Jenže s příchodem Service Packů pro Windows XP, ale hlavně nového systému Windows Vista už pomalu začínalo být znát, že jsou ThinkVantage Tools minimálně v některých ohledech zbytečné – systémy už uměly dobře pracovat se sítěmi, byly uzpůsobené pro mobilní počítače a dokonce začaly nabízet i použitelné zálohování. Korunu tomu nasadily Windows 7, kde už skutečně většina aplikací ThinkVantage Tools přestávala mít smysl a kdejaký pokročilejší uživatel je třídil a nepotřebné odinstalovával (často kromě Power Manageru, který díky přímému napojení na hardware ThinkPad stále nabízí oproti standardním funkcím Windows značné výhody, nic nezbylo).

 

Čistka pod Windows 8

Microsoft Windows 8

S příchodem Windows 8 se Lenovo trochu překvapivě rozhodlo k celkem radikálnímu kroku – ThinkVantage Tools prakticky z notebooků ThinkPad vymizely! Nemohu říct, že je to vyloženě špatně, jen je to velký skok (“Po chiclet klávesnicích a Windows 8 přišlo ještě toto,” povzdechne si leckdo).

 

Které ThinkVantage Tools aplikace pod Windows 8 zůstaly?

Které aplikace jsou pryč?

Nic by mi snad nechybělo (zálohovat umí Windows 8 slušně samy o sobě, ovládat sítě všeho druhu jakbysmet…), ovšem fakt, že je pryč i Power Manager, jehož všechny funkce neumí Windows ani zdaleka nahradit, mi přijde velmi krátkozraké – minimálně chci mít možnost nastavit si nabíjení baterií podle svého! Nicméně stále věřím, že se Lenovo umoudří a alespoň Power Manager pro Windows 8 vydá, případně nějakou omezenou verzi, která umožní alespoň správu nabíjení.

 

Doporučení

Stejně jako Lenovo na svých fórech, i my musíme na fakt, co vše z Windows 8 zmizelo, upozornit a doporučit vám všem následující: pokud – ať už z jakéhokoliv důvodu – na některé z odstraněných aplikacích trváte, buď na Windows 8 nepřecházejte, nebo proveďte downgrade na Windows 7, na což máte u edice Professional právo. Je možné, že se Lenovo ještě umoudří a některé z odstraněných aplikací vydá (snad alespoň Power Manager), nicméně to nemusí být pouze na rozhodnutí Lenova, Microsoft svým OEM partnerům v případě Windows 8 diktuje spoustu nových podmínek a – ačkoliv je přesně neznám – je možné, že i odtud vítr vane.

 

Uživatelé na fórech zkoušejí aplikace pro Windows 7 provozovat pod novými “osmičkami”. Často se jim to daří, ovšem neobejde se to vždy bez problémů.

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.