Vstup do BIOSu, boot menu a obnovy systému na noteboocích Lenovo

2. 1. 2014 | 32

Vstup do BIOSu, boot menu a obnovy systému na noteboocích Lenovo

V dnešním novoročním článku se podíváme na často se opakující téma: jaké klávesové zkratky se na noteboocích Lenovo běžně používají pro vstup do nastavení BIOS (UEFI), voleb bootování a obnovovací (recovery) nabídky.

 

Coby majitel notebooku Lenovo, ať už z rodiny ThinkPad, nebo IdeaPad, je pravděpodobné, že dříve nebo později budete potřebovat vstoupit do nastavení BIOS (UEFI) – např. kvůli nastavení virtualizačních funkcí procesoru, přepínání grafických karet nebo hesel. Případně budete dočasně potřebovat nastartovat notebook z jiného disku (např. Live CD Linuxu apod.) nebo obnovit operační systém a pevný disk do továrního nastavení nebo vlastní předchozí zálohy. Dnes se v rychlosti a přehledně podíváme na klávesy a postupy, které se k tomu typicky používají.

 

Upozornění na úvod: čistý start

Všechny klávesové zkratky, které uvádíme níže v textu, je potřebné provádět při “studeném”, případně “čistém” startu notebooku.

  • V případě operačního systému Windows 7 a starších (Vista, XP) stačí pouze notebook v nabídce Start vypnout.
  • Windows 8 používají hybridní, zrychlený start, a tak je nutné notebook skrze operační systém restartovat, případně výjimečně zcela vypnout podržením tlačítka napájení po dobu 5 vteřin.

 

Vstup do BIOSu

BIOS (případně moderní varianta s názvem UEFI) je základní firmware počítače, který zajišťuje spolupráci jednotlivých komponent, ale jako uživatelé jej známe především jako místo, kde se nastavují niterní volby počítače, jako jsou virtualizační funkce procesoru, alokace operační paměti, pořadí bootování, zabezpečení a podobně.

 

  ThinkPad IdeaPad
Nové (Windows 8) A) Po zapnutí notebooku stiskněte a držte klávesu Enter, otevře se menu, vyberte F1 (setup).

WP_20140723_002

B) Po zapnutí notebooku stiskněte (a držte) klávesu F1, dokud se neotevře nastavení BIOS/UEFI.

novo-menu
Notebook je třeba zapnout stisknutím tlačítka Novo (OneKey Rescue) – obvykle malé tlačítko vedle vypínače, následně z nabídky vybrat Enter Setup (nebo BIOS Setup – obvykle třetí volba).
Starší (Windows 7) Po zapnutí notebooku stiskněte (a držte) klávesu F1, dokud se neotevře nastavení BIOS/UEFI. Po zapnutí notebooku stiskněte (a držte) klávesu F2, dokud se neotevře nastavení BIOS.

 

Bootovací menu

Bootovací nabídka slouží k dočasnému výběru jiného startovacího disku (úložiště) než je výchozí interní disk notebooku, na kterém je typicky nainstalovaný operační systém Windows. Poslouží např. v případě, pokud chcete spustit z flash disku Live distribuci Linuxu.

 

  ThinkPad IdeaPad
Nové (Windows 8) A) Po zapnutí notebooku stiskněte a držte klávesu Enter, otevře se menu, vyberte F12 (boot device).

WP_20140723_002

B) Po zapnutí notebooku stiskněte (a držte) klávesu F12, dokud se neotevře nastavení bootovací menu s výběrem nalezených disků.

novo-menu
Notebook je třeba zapnout stisknutím tlačítka Novo (OneKey Rescue) – obvykle malé tlačítko vedle vypínače, následně z nabídky vybrat Boot Menu.
Starší (Windows 7) Po zapnutí notebooku stiskněte (a držte) klávesu F12, dokud se neotevře nastavení bootovací menu s výběrem nalezených disků. Po zapnutí notebooku stiskněte (a držte) klávesu F12, dokud se neotevře nastavení bootovací menu s výběrem nalezených disků.

 

Nabídka obnovení (recovery)

Nabídka obnovení (recovery) slouží pro obnovení obsahu pevného disku a/nebo operačního systému z předchozí uživatelské, nebo tovární zálohy, i když je operační systém poškozený a nedokáže správně nastartovat.

 

  ThinkPad IdeaPad
Nové (Windows 8) Vstoupit do nabídky obnovení lze:
A) v operačním systému (Win+C –> Nastavení –> Změnit nastavení počítače –> Aktualizace a obnovení –> Obnovení),
B) po zapnutí notebooku stiskněte a držte klávesu Enter, zobrazí se menu, stisknout F11 (recovery),

WP_20140723_002

C) pomocí recovery disku Windows,
D) během spouštění Windows pomocí klávesy F8.

novo-menu
Notebook je třeba zapnout stisknutím tlačítka Novo (OneKey Rescue) – obvykle malé tlačítko vedle vypínače, následně z nabídky vybrat System Recovery.
Starší (Windows 7) Po zapnutí notebooku stiskněte (a držte) klávesu F11, dokud se nespustí obnova ThinkVantage Rescue & Recovery. Notebook je třeba zapnout stisknutím tlačítka Novo (OneKey Rescue), spustí se obnovovací rozhraní OneKey Recovery.

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky