Retro problém: ThinkPad T4x a připojení WPA2-PSKProfi

Retro problém: ThinkPad T4x a připojení WPA2-PSK

Doby, kdy ThinkPady řady T4x vládly světu, sice již dávno a navěky odvál pomyslný vítr, nicméně mnohé jsou v provozu dodnes. A ačkoliv se jedná o podařené mašinky, každý po čase přišel na některé jejich mouchy (dnes necháme GPU odumírat bez povšimnutí). Tentokrát se podíváme na zoubek frustrujícímu problému s připojením k sítím se zabezpečením WPA2-PSK.

Popis problému

Znáte to: Přijedete na pár dní do hotelu a večer se vypravíte na hotelovou Wi-Fi. Po získání přístupového hesla se připojíte v nastavení WPA2-PSK přes Access Conncetions (ve Windows XP mi to přijde lepší než nativně) a program se připojuje a připojuje… A nic. Zkoušíte to dál a dál. A jak se postupně víc a víc rozčilujete, najednou se stane zázrak – počítač hlásí úspěšně připojeno. Nevíte, jak se to stalo, ale jste rádi a s oddechem spouštíte prohlížeč. Chviličku surfujete, kdežto v tom se připojení znovu ukončí. Celí naštvaní to chcete zabalit, v tom momentu se ale notebook znovu přihlásí na síť. A za chvíli opět odpojí. A takhle neustále dokola…

Problémem ovlivněné Wi-Fi adaptéry

 • 11a/b/g Wireless LAN Mini PCI Adapter, Atheros, verze ovladače 4.1.2.156
 • Intel PRO/1000 MT Mobile Connection, ovladač vyšší verze než 7.2.17.101
 • (problémy se mohou vyskytovat i s jinou Wi-Fi kartou)

Příčina problému

Kdo by byl řekl, že problém v tomto případě není pouze na straně driveru Wi-Fi karty, ale i v ovladači ethernetu od Intelu?‘! Ovladače nejsou navzájem kompatibilní. Pokud tedy máte stejné potíže, řešením je starší ovladač Intel, konkrétně verze 7.2.17.101 či nižší (odkaz níže).

Řešení

Postup pro instalaci je poté následovný – do vámi vybrané složky extrahujete soubory ovladače. Poté spustíte Správce zařízení, v položce Síťové adaptéry kliknete pravým tlačítkem na Intel PRO/1000 MT Mobile Connection a vyberete Aktualizovat ze seznamu či daného adresáře. Následně zvolíte soubory k instalaci. Po dokončení restartujete počítač, a vše by mělo fungovat.

Tento problém by se údajně měl dát vyřešit i úpravou hodnoty v registrech. Tuto metodu jsem jako rychlejší a jednodušší řešení vyzkoušel napoprvé také, ale žádný efekt se u mě nedostavil. Pokud byste snad ale chtěli experimentovat, přikládám dolů zdrojový odkaz.

Věřím že nejsem sám, kdo se s tímto nekonečným problémem potýkal. Metoda řešení mě překvapila, protože jsem už předtím vyzkoušel bez úspěchu snad všechny dostupné ovladače k Wi-Fi kartě. Na závěr bych tak rád dodal, že přestože tento článek vypadá v roce 2013 slušně “out-of-date”, myslím, že nejsem už úplně posledním uživatelem těchto legendárních strojů.

Odkazy

Ovladač pro Intel PRO/1000 MT naleznete zde (1urc13ww.exe).
Diskuse T42 Wireless/Intel 1000MT Compatibility Problem na portálu Lenovo Support je zde.

Jaké jsou vaše zkušenosti s Wi-Fi na starých noteboocích IBM ThinkPad? Měli jste také problémy, nebo vše fungovalo? Budeme rádi, když se s námi podělíte o své zkušenosti v diskusi!

 • Benik3

  Také nesmíte zapomenout, že windows XP SP2 a starší podporu WPA2 vůbec neměly (i když lze mam dojem doinstalovat aktualizaci). SP3 ji již obsahuje v sobě.

  Nevím jak u ovladačů na síťovku, ale u intelovských ovladačů na chipset stačí setup spustit přes příkazovou řádku s parametrem -overall. Tím se zajistí, že se všechny ovladače vždy přepíší…

 • Petr Vones

  Stejny problem u R51. Zatim jsem to resil zakazanim LAN ovladace. Editace te hodnoty v registru (+ restart) pomohlo. Diky, tohle je lepsi reseni :-)

  Pro uplnost jeste verze ovladacu:
  Intel PRO/1000 MT Mobile Connection – 8.10.3.0
  Intel PRO/Wireless 2200BG Network Connection – 9.0.4.39

  • Tomáš Valenta

   U mě právě editace registru nikoliv, asi to bude tím, že mám WiFi modul Philips. Jsem rád, že pomohlo. :-)

 • igi

  Já vlastním T61 a zatím jsem na problém s WiFi nenarazil …

 • lucnikonik

  Tomáš Valenta: wifi Philips je Atheros AR5212A, v mé R50e mám Wistron CM9, což je Atheros chipset taky – používám upravené ovladače Atheros 9.1.0.100 a zcela bez problémů připojit se kdekoli. Acces Connections nepoužívám (ani nemám nainstalované), nějak mi nepřirostly k srdci :-(

  Jinak aktuálně používám dva Thinkpady, R50p svůj soukromý, vyladěný na sehnatelné maximum (PM 2.0, 2GB RAM, 320GB PATA disk, DVD-RW, ATI FireGL T2 128MB, UXGA displej (1600×1200), integr. BT) plus služební T60 (C2D 1.8, 3GB RAM, 120GB SSD, DVD-RW, ATI X1300) a výkonově nepozoruji výrazné rozdíly (diskové operace jsou samozřejmě s SSD výrazně jinde), na soukromém Windows 7 32bit, na služebním Win 7 64bit

  • Tomáš Valenta

   Philips jsem použil jenom jako jasné vyjasnění, že nemám Intel. :-) Acess Connections sice nejsou nic extra (hlavně ty poslední), ale verze 4.x je podle mě dostatečně rychlá, aby byla využitelná v praxi.

   Pěkná sestava, ta R50p. Na základní věci postačí i jednojádro. Rozdíl byste určitě poznal u náročnějších a větších operací, samotné PM i na dnešní základní použití (internet, film, stará hra) bohatě postačuje. Nemohl byste mi kdyžtak soukromě dát někde kontakt, kde by šel levně sehnat PATA disk 250GB+? Byl bych rád :-)

   • lucnikonik

    Zklamu Vás, tu 320ku WD mám už asi 2 nebo 3 roky, aktuálně už je problém ATA disk vůbec sehnat :-( a když už někdo má skladem, tak mají buď 80GB nebo 160GB :-(( – doteď si nadávám, že jsem tehdy nekoupil 500GB Samsunga, když jsem měl možnost, na data, která nepotřebuji denně mám ještě USB 2,5″ 500GB Samsung plus 160GB taky USB box s WD, časem, až budou „zbytné“ finance, plánuji rychou NASku s aspoň 4TB prostoru :-)