Retro problém: ThinkPad T4x a připojení WPA2-PSK

30. 3. 2013 | 7

Doby, kdy ThinkPady řady T4x vládly světu, sice již dávno a navěky odvál pomyslný vítr, nicméně mnohé jsou v provozu dodnes. A ačkoliv se jedná o podařené mašinky, každý po čase přišel na některé jejich mouchy (dnes necháme GPU odumírat bez povšimnutí). Tentokrát se podíváme na zoubek frustrujícímu problému s připojením k sítím se zabezpečením WPA2-PSK.

Popis problému

Znáte to: Přijedete na pár dní do hotelu a večer se vypravíte na hotelovou Wi-Fi. Po získání přístupového hesla se připojíte v nastavení WPA2-PSK přes Access Conncetions (ve Windows XP mi to přijde lepší než nativně) a program se připojuje a připojuje… A nic. Zkoušíte to dál a dál. A jak se postupně víc a víc rozčilujete, najednou se stane zázrak – počítač hlásí úspěšně připojeno. Nevíte, jak se to stalo, ale jste rádi a s oddechem spouštíte prohlížeč. Chviličku surfujete, kdežto v tom se připojení znovu ukončí. Celí naštvaní to chcete zabalit, v tom momentu se ale notebook znovu přihlásí na síť. A za chvíli opět odpojí. A takhle neustále dokola…

Problémem ovlivněné Wi-Fi adaptéry

  • 11a/b/g Wireless LAN Mini PCI Adapter, Atheros, verze ovladače 4.1.2.156
  • Intel PRO/1000 MT Mobile Connection, ovladač vyšší verze než 7.2.17.101
  • (problémy se mohou vyskytovat i s jinou Wi-Fi kartou)

Příčina problému

Kdo by byl řekl, že problém v tomto případě není pouze na straně driveru Wi-Fi karty, ale i v ovladači ethernetu od Intelu?‘! Ovladače nejsou navzájem kompatibilní. Pokud tedy máte stejné potíže, řešením je starší ovladač Intel, konkrétně verze 7.2.17.101 či nižší (odkaz níže).

Řešení

Postup pro instalaci je poté následovný – do vámi vybrané složky extrahujete soubory ovladače. Poté spustíte Správce zařízení, v položce Síťové adaptéry kliknete pravým tlačítkem na Intel PRO/1000 MT Mobile Connection a vyberete Aktualizovat ze seznamu či daného adresáře. Následně zvolíte soubory k instalaci. Po dokončení restartujete počítač, a vše by mělo fungovat.

Tento problém by se údajně měl dát vyřešit i úpravou hodnoty v registrech. Tuto metodu jsem jako rychlejší a jednodušší řešení vyzkoušel napoprvé také, ale žádný efekt se u mě nedostavil. Pokud byste snad ale chtěli experimentovat, přikládám dolů zdrojový odkaz.

Věřím že nejsem sám, kdo se s tímto nekonečným problémem potýkal. Metoda řešení mě překvapila, protože jsem už předtím vyzkoušel bez úspěchu snad všechny dostupné ovladače k Wi-Fi kartě. Na závěr bych tak rád dodal, že přestože tento článek vypadá v roce 2013 slušně “out-of-date”, myslím, že nejsem už úplně posledním uživatelem těchto legendárních strojů.

Odkazy

Ovladač pro Intel PRO/1000 MT naleznete zde (1urc13ww.exe).
Diskuse T42 Wireless/Intel 1000MT Compatibility Problem na portálu Lenovo Support je zde.

Jaké jsou vaše zkušenosti s Wi-Fi na starých noteboocích IBM ThinkPad? Měli jste také problémy, nebo vše fungovalo? Budeme rádi, když se s námi podělíte o své zkušenosti v diskusi!

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky