Nový oficiální ovladač pro nVIDIA Optimus na ThinkPadech T a WProfi

Nový oficiální ovladač pro nVIDIA Optimus na ThinkPadech T a W

Lenovo nedávno konečně po dlouhé době vydalo aktualizovanou verzi ovladače pro přepínatelné grafické karty nVIDIA s technologií Optimus na ThinkPadech T a W se Sandy Bridge (tj. T420, T420s, T520 a W520). O problémech, které jsem s předchozí verzí ovladačů měl (a nejen já), jsem psal v jednom z minulých příspěvků. Tyto problémy nová verze řeší.

Problémy se starší verzí ovladače

Problémy, o kterých jsem psal (na T420s, NVS 4200M), se týkaly především padající komponenty ovladačů nVIDIA pro synchronizaci obrazu při připojení monitoru s HDMI konektorem, zřídka také DisplayPort. Pády komponenty by nebyly problém, pokud by kvůli tomu nespadly také oba grafické ovladače (nVIDIA i Intel) a celé grafické rozhraní, což vedlo k resetu do základního rozlišení s nemožností ho změnit, vynucenému klonování obrazu a deaktivaci Aera.

Prozatím jsem situaci řešil instalací neupravených ovladačů od výrobců čipů, tedy Intelu a nVIDIe. Musím však přiznat, že nefungovaly zcela bezchybně (ovladač často nevypul podsvícení displeje notebooku v dokovací stanici, když jsem jej deaktivoval, občas se nepřepnul zvukový výstup z vestavěných reproduktorů na digitální výstup přes DisplayPort), ovšem zato jsem neměl problém s připojováním HDMI televize. Každopádně jsem čekal a vydržel s provizorním řešením, dokud Lenovo nevydá svou upravenou aktualizovanou verzi.

Náprava s novou verzí?

image-25255B7-25255D image-25255B8-25255D

Lenovo vydalo na konci dubna novou verzi ovladačů, která aktualizuje jak zařízení nVIDIA (NVS 4200M v řadě T a Quadro 1000M / 2000M v řadě W), tak Intel (HD 3000). Verze ovladačů sice není nejaktuálnější dostupná (nVIDIA: 8.17.12.7658, Intel: 8.15.10.2538), ovšem problémy napravuje a vše funguje dokonce ještě lépe než dřív…

 1. Již se neobjevuje padání ovladačů, synchronizační komponenty nVIDIA, správce plochy a celého grafického rozhraní, ať je připojený výstup jakýkoliv (DP, HDMI, VGA).
 2. Lenovo se v opravě chyb zmiňuje také o eliminaci pádů Internet Exploreru způsobených ovladačem nVIDIA Optimus.
 3. Oproti neupraveným ovladačům se zvuk, obraz i podsvícení správně přepíná.

Odkazy ke stažení

Nová verze ovladačů zatím není k dispozici pro všechny zmíněné notebooky skrze ThinkVantage System Update, ale stáhnout z webu podpory Lenovo samozřejmě jde:

 

 • achim

  kupil som notebookom ideapad g580, nainstaloval som win 7 a vsetko islo ok az pokial som nenainstaloval ovladac na integrovanu intel hd 3000. po restarte uz nenabehol win. pri spustani modra obrazovka. ked save mode odinstalujem ovladac znova funguje. vyskusal som uz asi 10 roznych ovladacov a stale ten isty efekt.
  v com moze byt chyba, ako zistim ci je v poriadku cip hd3000?
  dik za kazdu radu, uz fakt neviem co robit.

  • Rewi

   Vyřešl jsi tento problém? Koupil jsem si Lenovo IdeaPad G580 a mám stejný problém.

 • Nevím jestli se to také někomu z Vás stalo, ale po aktualizaci na novější verzi ovladačů, se mi stao, že při připojení TV přes DP, mi nejde v nastavení zvolit možnost klonování obrazovky. Jde tomuto nějak předejít, nebo se mám vrátit ke starým ovladačům? (ty my fungovaly bez problému)

  • Jedná se o ovladač z webu Lenovo, nebo univerzální? A aktualizoval se ovladač Intel, nVIDIA, nebo oba?