Nový oficiální ovladač pro nVIDIA Optimus na ThinkPadech T a W

29. 5. 2012 | 4

Lenovo nedávno konečně po dlouhé době vydalo aktualizovanou verzi ovladače pro přepínatelné grafické karty nVIDIA s technologií Optimus na ThinkPadech T a W se Sandy Bridge (tj. T420, T420s, T520 a W520). O problémech, které jsem s předchozí verzí ovladačů měl (a nejen já), jsem psal v jednom z minulých příspěvků. Tyto problémy nová verze řeší.

Problémy se starší verzí ovladače

Problémy, o kterých jsem psal (na T420s, NVS 4200M), se týkaly především padající komponenty ovladačů nVIDIA pro synchronizaci obrazu při připojení monitoru s HDMI konektorem, zřídka také DisplayPort. Pády komponenty by nebyly problém, pokud by kvůli tomu nespadly také oba grafické ovladače (nVIDIA i Intel) a celé grafické rozhraní, což vedlo k resetu do základního rozlišení s nemožností ho změnit, vynucenému klonování obrazu a deaktivaci Aera.

Prozatím jsem situaci řešil instalací neupravených ovladačů od výrobců čipů, tedy Intelu a nVIDIe. Musím však přiznat, že nefungovaly zcela bezchybně (ovladač často nevypul podsvícení displeje notebooku v dokovací stanici, když jsem jej deaktivoval, občas se nepřepnul zvukový výstup z vestavěných reproduktorů na digitální výstup přes DisplayPort), ovšem zato jsem neměl problém s připojováním HDMI televize. Každopádně jsem čekal a vydržel s provizorním řešením, dokud Lenovo nevydá svou upravenou aktualizovanou verzi.

Náprava s novou verzí?

image-25255B7-25255D image-25255B8-25255D

Lenovo vydalo na konci dubna novou verzi ovladačů, která aktualizuje jak zařízení nVIDIA (NVS 4200M v řadě T a Quadro 1000M / 2000M v řadě W), tak Intel (HD 3000). Verze ovladačů sice není nejaktuálnější dostupná (nVIDIA: 8.17.12.7658, Intel: 8.15.10.2538), ovšem problémy napravuje a vše funguje dokonce ještě lépe než dřív…

  1. Již se neobjevuje padání ovladačů, synchronizační komponenty nVIDIA, správce plochy a celého grafického rozhraní, ať je připojený výstup jakýkoliv (DP, HDMI, VGA).
  2. Lenovo se v opravě chyb zmiňuje také o eliminaci pádů Internet Exploreru způsobených ovladačem nVIDIA Optimus.
  3. Oproti neupraveným ovladačům se zvuk, obraz i podsvícení správně přepíná.

Odkazy ke stažení

Nová verze ovladačů zatím není k dispozici pro všechny zmíněné notebooky skrze ThinkVantage System Update, ale stáhnout z webu podpory Lenovo samozřejmě jde:

 

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky