Instalace originálních ovladačů Intel a NVIDIA Optimus na ThinkPadu

1. 5. 2012 | 4

Vaší pozornosti jistě neuniklo, že v případě profesionálních notebooků ThinkPad vždy trvá jakákoliv aktualizace ovladačů dlouho. Ovladače přepínatelné grafiky systému Optimus jsou v tomto směru ale úplným trnem v oku, když nebyly už půl roku aktualizovány. Jak je tedy aktualizovat?

 

Aktualizace ovladačů přicházejí u profesionálních notebooků s výrazným zpožděním proto, že se dlouhou dobu testují a certifikují. To je bohužel daň za otestované, funkční a stabilní ovladače. Nehledě na to, že k aktualizacím dochází pouze v případě, kdy ovladač vykazuje problémy, jinak – dle klasického rčení “když to funguje, tak to nech být” – se u profesionálních počítačů jednoduše neaktualizuje.

Dříve docházelo k tomu, že kvůli zachování 100% podpory a funkčnosti nebylo možné – pokud měly všechny obslužné aplikace, jako je OSD menu, správa napájení a podobně, fungovat správně – použít jiné než Lenovem vydané ovladače, které byly pro použití a speciální funkce na ThinkPadu upravené. Dnes to – podle všeho – již vyloženě nutné není, ačkoliv pokud nemáte problémy, doporučím používat ovladače originální, vydané Lenovem, dokud to jde.

Padající správce oken po připojení HDMI nebo DisplayPortu

Narazil jsem však u svého ThinkPadu T420s s přepínatelnými grafikami nVIDIA Optimus – Intel HD 3000 spolu s nVIDIA NVS 4200M – na dlouhodobý problém, který podle všeho způsoboval ovladač grafiky Intel ve spojení se součástí ovladačů nVIDIA Optimus pro synchronizaci obrazu: jakmile jsem k notebooku připojil digitální obrazovku přes HDMI nebo DisplayPort, zhroutil se ovladač grafiky a následně také správce plochy Windows (tedy celé rozhraní Aero). Výsledkem toho bylo výchozí rozlišení 1 024 x 768 bodů, nemožnost přepnout obrazové výstupy (fixně nastavené klonování obrazu) a nefunkční grafická akcelerace obrazu. Nepomohl ani restart, dočasně problém řešila reinstalace ovladačů, nicméně pouze do připojení druhé obrazovky, pak se problém opakoval.

Na vině byl podle všeho skutečně hlavně ovladač grafiky Intel, který byl aktualizovaný a právě problém s padáním po připojení HDMI výstupu řešil. Jenže Lenovo jej ještě stále do balíčku nVIDIA Optimus ovladače nezařadilo. Po delším zoufalství jsem proto sáhl po krajním řešení a hle – zabralo.

Ruční aktualizace grafických ovladačů

Ovladače obou grafických karet – tedy Intel i nVIDIA – jsem stáhl z webu výrobců daných čipů. Nejprve jsem vždy ovladač odinstaloval a instaloval ho načisto (to je vždy lepší). Nutno podotknout, že je lepší ovladače instalovat, pokud je notebook samostatně, není k němu připojen žádný (hlavně ne digitální) monitor a není zadokovaný ve stanici.

intel-gma-screen_thumb-25255B1-25255D

nvidia-driver-screen_thumb-25255B1-25255D

Nejprve jsem aktualizoval ovladač nVIDIA. Štěstí je, že pro profesionální grafiky NVS nVIDIA vydává ovladače s dlouhodobou podporou, ty jsem nainstaloval (bez nView a 3D Vision, které nepoužívám). Aktualizoval se zároveň i ovladač HD zvuku. Pro Intel jsem stáhl ZIP archív a následně běžně nainstaloval. Vše proběhlo bez problému.

Stav po ruční instalaci

Po ruční aktualizaci ovladačů se už problém s jejich padáním a padáním správce oken neobjevuje, navíc mám samozřejmě dobrý pocit z toho, že používám poslední dostupné ovladače. Nicméně je třeba počítat s tím, že ne vždy vše musí fungovat úplně bezchybně. Já jsem narazil za celou dobu pouze na jediný problém (ten souvisí zřejmě s mými předchozími problémy, ale je mnohem jednodušší): občas notebook nerozpozná zvuk DisplayPort monitoru, který mám neustále připojený na dokovací stanici. Aby zvuk zase detekoval, musím monitor vypnout a zapnout (stačí tlačítkem, není nutné odpojovat konektor). Ve srovnání s tím, co se dělo předtím, je to ale úplná drobnost.

intel-driver_thumb nvidia-driver_thumb-25255B1-25255D

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky