Jak na obnovení Windows 8 a 8.1 do továrního nastavení

Jak na obnovení Windows 8 a 8.1 do továrního nastavení

Vzhledem k tomu, že se množí dotazy, si v dnešním článku v rychlosti prakticky ukážeme, jak obnovit notebook, počítač či tablet s Windows 8 nebo 8.1 do továrního nastavení, tedy do stavu, v jakém jste jej zakoupili.

Upozornění: Následující postup samozřejmě platí pouze pro zařízení, na kterých byl Windows 8 či 8.1 nainstalovaný již z výroby.

Postup obnovení do továrního nastavení

Obnova do továrního nastavení znamená kompletní přemazání pevného disku, odstraněna budou tedy uživatelská data, aplikace, Windows, prostě vše. Následně se disk obnoví do stavu, v jakém přišel z výroby, patřičně budou také rozděleny diskové oddíly (např. u zařízení Think najdete jeden viditelný oddíl C: a další skryté pro operační systém či tovární obnovu; u zařízení Idea najdete typicky disk C: s operačním systémem, disk D: s výchozím úložištěm instalace ovladačů a několika skrytými systémovými oddíly a oddílem s tovární zálohou).

 1. Zapněte zařízení a nastartujte do Windows.
 2. Zobrazte nabídku Charm (buď najetím kurzorem myši do pravého rohu, nebo kombinací Win+C).
 3. Vyberte Nastavení.
  charm
 4. Vyberte poslední možnost Změnit nastavení počítače.
  zmenit-nastaveni-pocitace
 5. Vyberte poslední možnost Aktualizace a obnovení.
  nastaveni
 6. Vyberte možnost Obnovení.
  aktualizace-a-obnoveni
 7. Zvolte Úplné smazání a přeinstalace Windows.

Následně budete ještě dotázáni, zda smazat jen uživatelská, nebo všechna data. Zvolte všechna data. Poté se zařízení restartuje a započne obnova, která může trvat až několik hodin, doporučuji mít zařízení připojené k externímu napájení.

 • Pavel

  Když chci takhle obnovit windows, tak mi to hodí vždycky chybu ;) lenovo ideapad y500

  • Jakou chybu ukazuje? Pokud nefunguje tato metoda, pak jedině objednat obnovovací disky.

 • Lukáš

  Taky bych po dlouhé době konečně rád obnovil PC, jenže tato metoda není možná pro ty, co upgradovali z Windows 7… Ono celkově vyřešení této situace je naprd…

 • Štěpán Knapik

  Potřeboval bych reinstalovat LNV Edge540, kde byl od novoty Win8, poté upgrade na 8.1. Již jednou jsem dělal obnovu pomocí recovery disků, které byly přiložené v balení, byl to velice zdlouhavý proces, poté upgrade na 8.1 pomocí Store. Jaký je rozdíl v tomto postupu obnovy, bude to po mě chtít disky? Případně je možnost získat čistou instalaci Windows, aniž bych si je kupoval v obchodě? Přecejen instalce lenovo obsahuje hodně nepoužívaných programů.

  Děkuji

  • Lenovo umí dodat a poskytnout pouze obnovovací disky (Recovery Media), kde už je kromě OS taky software Lenovo a ovladače. U notebooků s předinstalovaným Windows 8/8.1 a UEFI však obvykle lze instalovat i z „čistého“ Windows média, kdy si klíč (resp. licenci) načte během instalace systém sám a po uživateli nic nechce.

 • JoHoneK

  Dobrý den
  Chci se optat když dám reinstal obnovení win 8 jak tady je pěkně napsaný návod. Po zvolení smazání všech dat jestli se mi smaže i druhý disk co mám nebo rozdělený disk ten druhý oddíl jeslti stratím data děkuji.

 • Jiří P

  Dobrý den
  Vlastním nový PC Lenovo. Po pár měsících PC nejde spustit. Naběhne obrazovka LENOVO, a běhají tečky. Někdy napíše že se chce opravovat, pak diagnostika a pak se to dál nehne. Mohli by jste mi prosím poradit co s tím teďmohu dělat? Windows 8.1 bylo přednastaveno.
  Předem děkuji za jakoukoli pomoc.

  • olda

   vyhodit a koupit nový :)

 • Dominik

  Když chci dát PC do tovarního nastavení mi vyskočí tabulka: Nekteré soubory chýbí. Najdete je na operačním disku systému windows nebo médiu pro obnovení.

 • Jaroslav Michalík

  Dobrý den chtěl bych se zeptat. Chci přeinstalovat windows 8.1 ,ale mam problém z tím že se mi nechce otevřít nastavení počítače. vždy jak rozkliknu ikonu tak se mi aplikace hodí do lišty a jediné co mohu udělat je vypnout nastavení. nevím co s tím mam udělat. Díky za každou radu

 • Peter Kotrčka

  prihlasovacia obrazovka, menu vpravo dole, rzat shift a dat volbu restartovat. pockat na nabehnutie obrazovky s moznostami a dat pc do tovarka. simple.

 • Pingback: Upgrade na Windows 10: vše, co potřebujete vědět | Lenovo Blog CZ()

 • Daniel Hradský

  Zřejmě se jedná o vtip. Po dokončení uvedených kroků notebook oznámí, že mu chybí obnovovací soubory a že mám vložit disk s Windows. Vzhledem k tomu, že jsem k Ideapadu Lenovo žádné médium s Windows neobdržel a notebook nemá ani mechaniku je tento postup k ničemu. Počítač mám k práci a odevzdávat ho na měsíc do servisu jen proto, aby mi obnovili tovární nastavení mi připadá hloupé,

  • Zřejmě se poškodil oddíl s obnovovacími daty. Pokud jste si nevytvořil zálohu, je pak cestou buď obnova v servisu, nebo objednání Recovery Medií (www.lenovoservices.cz).

  • pietro

   staci si najst na stranke microsoftu cistu povodnu verziu win8 a naistalovat…prejde to..stalo sa mi tiez to iste..nakolko som si rozdeloval disk..akonahle si disk rozdelis cez nejaky program vsetky particie p[otrebne pre pbnovu systemu su fuc…

 • Pepa Hampl

  Po obnovení továrního nastavení u Lenova G50,mi nejde aktivovat Windows.Ntb je starý půl roku.

 • Káťuša Ulmová

  Dobrý den,
  Přesně jak Pan Hradský mam skoro ten samý problém, mam tablet Lenovo, dávala jsem ho na výměnu krytu a zřejmě mi někam uložili to co jsem tam měla před tím ( s tím že z 22 G mam volných jen 2G, a k tomu mi začala blbnout obrazovka a pořád se restartuje) ale opravdu nevím kde to najít ani na Alze to nevěděli a poradili mi abych to dala do továrního nastavení, zkoušela jsem to ale píše mi to, že to potřebuje médium, s tím, že mi ale nepřišel žádný disk(což pro tablet je k ničemu), ani flash disk prostě nic, a jak koukám tak proto abych si mohla tablet hodit do továrního nastavení musím zaplatit skoro 500. Tak tedy nevím co s tím teď dělat, a do servisu na delší dobu ho dát nemůžu, protože potřebuji tablet do školy.
  S tím, že se mi nijak nemohl poškodit oddíl s obnovovacími daty, jedině že by se to stalo v servisu, při výměně krytu.

  Děkuji za rady

 • BumbikCZ

  https://uploads.disquscdn.com/images/de44e47cca36c77bd84882ee10a8e8d5a3f0a2d87bf9b8af78d5a27407745aa3.jpg Dobrý den vždy když chci dat tovární nastavení vše smazat obejví jse tam toto SCREEN : Jinak řečeno chce to Vložit Médium ale nevím jaké

 • Faolins

  Dobrý den
  Mám problém a to takový že po kliknutí na tlačítko „Změnit nastavení počítače“ se nic nestane … Neotevře se mi žádné další okno … Jak problém vyřešit ???
  Děkuji za rychlou odpověď ..