Lenovo P70: Fajnový telefon za příjemnou cenu

13. 3. 2015 | 46

Po dlouhé době se mi zase jednou něco dostalo do rukou na test – tentokrát smartphone Lenovo P70. Tento telefon cílí na lidi, kteří by rádi vlastnili vcelku výkonný telefon, ale nechtějí do něj vrážet horentní sumy. Může P70 uspokojit právě tyto uživatele? Na to se dnes podíváme.

Technické údaje

  • Displej: 5″ HD (1280 x 720 bodů), IPS
  • Čipová sada: MediaTek, 8 jader, 1,7 GHz
  • Operační paměť: 2 GB
  • Vnitřní paměť: 16 GB + až 32 GB microSD karta
  • Kamery: 13 MPx zadní s AF a bleskem, 5 MPx přední
  • Baterie: 4000 mAh
  • SIM: dual SIM, microSIM
  • Bezdrátové připojení: Wi-Fi b/g/n, Bluetooth 4.0, LTE
  • Operační systém: Android 4.4 KitKat
  • Rozměry a váha: 142 x 71,8 x 8,9 mm, 149 g

Na první pohled celkem zajímavé parametry. Jednotlivým částem se budeme později blíže věnovat, osobně zmíním pouze to, že je škoda, že smartphone nedošel rovnou s Androidem Lollipop, přitom je dostupný už delší dobu. Displej telefonu je celkem příjemný, a i když je na 5“ rozlišení jen HD, tak se přesto na displej koukalo celkem pěkně.

Obsah balení

Telefon vám dojde v celkem klasickém bílo-červeném balení. Tady asi není moc co vymýšlet. Horní strana krabičky ukazuje telefon v celé jeho kráse, spodní strana pak odkrývá některé HW parametry telefonu. Co najdeme uvnitř?

Jak se mi už u pár telefonů Lenovo osvědčilo, vždy v balení najdete ochrannou fólii na displej. Teď ale pozor! Lenovo tentokrát k telefonu přidalo i nacvakávací zadní kryt, který je plastový a ve stejné barvě, jako telefon samotný. To je opravdu celkem příjemné překvapení. Zadní kryt je zdrsněný, čili se jen tak neušpiní a v ruce bude také držet parádně.

Dále v balení najdeme informační letáčky pro rychlý start a regulační informace. Balení také obsahuje naprosto základní pecková sluchátka bílé barvy, které pro základní poslech budou stačit, ale zázraky od nich nečekejte. O tom jsem se nicméně přesvědčil. Dále to je synchronizační USB kabel pro připojení k adaptéru či počítači, taktéž bílé barvy a adaptér samotný. Balení nám uzavírá redukce z microUSB na USB a telefon samotný, který nám došel v jediné nabízené barvě, a to modré.

Vzhled a zpracování

Myslím, že za cenu 7000 Kč telefon nabídne kvalitní tělo. Telefon není nikterak tlustý, v ruce působí celkem bytelně a honosně. O nějaký milimetr se tloušťka ještě protáhne díky ochrannému krytu.

Čelní strana je lesklá, nabízí 5“ panel, nahoře najdeme jen nápis „lenovo“ a sluchátko. Po levé straně nejdeme i videokamerku pro videohovory nebo fotky. Dále jsou zde ukryta čidla, ty ale samozřejmě spatřit nelze. Dole jsou to pak 3 senzorová tlačítka jedno pro návrat na hlavní obrazovku, jedno pro vrácení se o úroveň zpět a jedno pro kontextovou nabídku. Tlačítka jsou zde podsvícená. Přední panel by mohl mít menší rámečky, ale není to nijak otravné. Někteří výrobci jsou na tom mnohem hůře.

Zadní strana je plastová, není nijak zdrsněna, čili se zde snadno uchytí otisky prstů a špína. V hornější části najdeme opět nápis „lenovo“ a nahoře vlevo čočku fotoaparátu s přisvětlovací diodkou.

Na levém boku nenajdeme zhola nic.

Na pravém boku to pak je dvojkolébka hlasitosti, zapínací tlačítko a na spodu rýha pro odstranění zadního krytu.

Na spodu najdeme primární systémový mikrofon, hlasitý reproduktor a microUSB slot.

Na horní hraně nalezneme 3,5 mm jack pro připojení sluchátek a sekundární odšumovací mikrofon.

Jak jsem již psal, telefon v ruce působí celkem sebejistě, avšak 5“ není již pro ovládání jednou rukou zcela pohodlných. I když je zadní kryt plastový, telefon nepůsobí levně, spíše naopak.

Výkon, baterie, operační systém

V telefonu tepe procesor značky MediaTek, a to konkrétně model MT6752, což je osmijádrový čip, který má 4 výkonnější a 4 úsporná jádra. Z hlediska výkonu si vede telefon celkem slušně. V AnTuTu získal poměrně hodně bodů – přibližně 45000. Moc nebo málo? Na telefon této ceny rozhodně více, než dostatečné. Telefon jako takový by mohl být rychlý, svižný apod., nicméně i zde jej trochu brzdí grafická nádstavba Vibe UI 2.0. Pokud by se Lenovo vydalo cestou zcela čistého Androidu, prospělo by všem.

I když hry nehraji, tak jsem je na telefonu zkusil a běžely překvapivě svižně. Konkrétně se bavím o hře Asphalt. Nejsem si jistý, zda mám nebo nemám výsledku v AnTuTu věřit, neboť se již několikrát stalo, že byl benchmark často neoptimalizovaný pro více jader. Možná ukáže až čas.

Baterie

Baterii bych nazval skutečným „držákem“. Telefon se vybíjí opravdu jen velice pomalu a tak jsem jej nebyl nucen ani velmi často nabíjet. Baterie má kapacitu úctyhodných 4000 mAh, což ale potenciálnímu zákazníkovi zhola nic neřekne. I baterie s vysokou hodnotou nemusí telefon udržet ani den. Naštěstí tady se tento problém nevyskytuje. Minimálně ty 2, dokonce někdy i 3 dny, jsem bez problému zvládl.

Photo 09-03-15 10 26 30

Operační systém

Čeština, paráda. Vše je přeložené, opět bez námitek. Výborně zvládnutý je i průvodce nastavením telefonu včetně zabezpečení. Ano, v telefonu je již od výrobce připravený antivirový systém a pomocník s nastavením zabezpečení v případě odcizení telefonu. Navíc i software, který pomůže s výkonem telefonu – jen jedním stiskem promažete operační paměť a další nastavení, které dokáže ovládat i laik. Nastavení a ovládání UI je velmi intuitivní, přehledné a krásné.

Telefon je z výroby opatřen Androidem 4.4 KitKat, doplněným o grafickou nástavbu Vibe UI a balíkem aplikací DOit. Nástavba je hodně rozsáhlá a zahlédnout pod ní čistý Android je prakticky nemožné. Celé grafické rozhraní je hodně barevné a trochu připomíná známou nástavbu MIUI, rovněž původem z Číny. Pro někoho může být nezvyk, že launcher ve Vibe UI nepoužívá žádnou nabídku aplikací, ale všechny aplikace skládá rovnou na plochu spolu s widgety a složkami. Není však problém jej nahradit libovolným launcherem z Google Play.

Výraznou změnou prošla i horní stahovací lišta. Po jejím stažení dolů se nepřepíná mezi oblastí s notifikacemi a oblastí s přepínači, jako v případě čistého Androidu, ale přepínače i notifikace sdílí jeden prostor. Úprav se dočkalo i nastavení systému, to je v případě P70 rozděleno na dvě záložky. Pod tou první s názvem „Nastavení systému“ nalezneme upravené klasické nastavení Androidu. V druhé záložce s názvem „Nastavení funkcí“ nalezneme možnosti aktivace několika speciálních funkcí tohoto telefonu.

Do telefonu byla nainstalována celá řada aplikací, a to jak z dílny výrobce, tak těch od třetích stran. Zkušeným uživatelům budou některé z nich spíše na obtíž, nicméně uživatelům, kteří teprve sbírají své první zkušenosti s Androidem, v jejich začátcích s tímto operačním systémem zajisté pomohou. Právě těm začínajícím uživatelům je určena aplikace Průvodce, obsahující návody pro základní obsluhu telefonu. V telefonu je přítomen i povedený prohlížeč souborů, třídící soubory podle jejich typu, nebo Správce napájení, jenž kromě statistik spotřeby energie nabízí i pokročilé možnosti úspory energie. Naštěstí lze aplikace třetích stran bez problému odinstalovat.

Obraz, zvuk, fotoaparát

Telefony s větší obrazovkou, jak 4,5“ mi sice vyloženě nevadí, ale mají i svá úskalí. Zde se konkrétně jedná o 5“ panel s HD rozlišením, což je možná trochu škoda, na takovou úhlopříčku by se více hodilo rozlišení FHD, nicméně v této cenové kategorii jej nemůžeme očekávat. IPS displeje jsou prostě skvělé, nemám na ně skoro žádnou výtku. Přijde mi, že automatická regulace jasu nicméně nefunguje zcela korektně. Někdy displej zkrátka září zbytečně moc, i když by nemusel. Citlivost displeje byla více, než skvělá.

Photo 09-03-15 10 19 32 Photo 09-03-15 10 19 56

Zvuk

Zvuk byl čistý a jasný, telefon se v této oblasti nepotýkal s žádnými zaškobrtnutími. Překvapila mě i hlasitost, který byla více, než dostatečná. Nádherně jsem slyšel i druhou stranu při probíhajícím hovoru, i druhá strana neměla s kvalitou hovoru (zvuku) vůbec žádný problém. Mám ale pocit, že Lenovo u telefonů zvuk zvládalo vždy dobře.

Fotoaparát

Zadní fotoaparát (hlavní) nabídne úctyhodných 13 MPx, přední kamerka potom rovných 5 MPx. Přední kamerka podávala celkem slušné výkonu, i když kvalita předních kamer není nikdy zázračná, i kdybyste měli MPx 100.

Co mě bohužel zklamalo, to je právě hlavní fotoaparát. Fotky z něj nejsou ideální (na to, jak je vychvalovaný). Fotoaparát měl (v případě mého kusu) problém s ostřením, kde bylo ostření provázeno delší časovou prodlevou a menším zásekem. Nicméně, já jsem na fotografie celkem náročný a věřím, že ostatním uživatelům udělá službu dostatečnou.

Testovací video

Připojení, konektory

Telefon v oblasti připojení podle mě neměl sebemenší problém. Wi-Fi nikdy nevypadla a běžela stabilně, to samé platí i o mobilních datech. GPS si se vším taky hezky poradila, ani zde jsem neviděl nic, co by mě vyloženě zarazilo.

Malou výtku bych možná viděl v tom, že do telefonu jde (mimo zákl. paměť) dostat už jen 32 GB pomocí paměťových karet. Zde by se někomu mohlo hodit více paměti, alespoň 64 GB.

3,5 mm jack nám pak slouží pro připojení libovolných sluchátek, nejste tedy omezeni tím, co vám naservíruje výrobce, protože kvalita dodávaných sluchátek nebyla nějak monstrózní. Konektory nám pak už jen uzavírá microUSB, které v našem případě slouží buď pro dobíjení nebo pro synchronizaci zařízení s počítačem, zde se žádné překvapení nekoná.

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky