Lenovo A7000: hudební telefon?!

15. 6. 2015 | 1

V dnešní recenzi se podíváme na mobilní telefon střední třídy, který dostal do vínku rozšíření Dolby Atmos. Má to ale význam u mobilního telefonu? A jak si povede celkově? Jdeme na to.

Vzhled a zpracování

Jedná se o 5,5″ telefon a tomu odpovídájí rozměry na šířku 76,2 mm, na výšku 152,6 mm a tenký je 7,99 mm. Na to, že se telefon řadí do střední třídy, jsem byl velmi mile překvapen jeho zpracováním. Na první pohled mě zaujala kvalita zpracování celého těla a tlačítek. Co mě zklamalo, je velikost toho přístroje: ano, vím, že to zní divně, ale používat takto velký telefon jednou rukou prostě dost dobře nejde, bohužel (názor autora). Na horní straně najdeme konektor Micro-USB a 3,5 mm jack. Na pravé straně kolébku hlasitosti a zamykací tlačítko. Spodní strana obsahuje mikrofon a levá strana je prázdná. Malý bonus, který se dnes již moc nevidí, je uživatelsky vyměnitelná baterie.

V ČR je součástí balení fólie, kryt a sluchátka. Sluchátka jsou bohuže obyčejná a pokud si plánujete užívat hudbu, doporučuji jiné. Kryt je obyčejný polykarbonát, ale dostatečně pevný a odolný.

Displej

Jak jsem zmínil na začátku, jedná se o 5,5″ displej s rozlišením „jen“ HD, tedy 1 280 x 720 a technologie zobrazení je IPS. Takže pozorovací úhly a barvy jsou v pořádku, ani na slunci jsem neměl problém s čtením a jasem. U tohoto modelu najdeme i senzor na snímání okolního jasu a automatickou regulaci. Opět si dovolím osobní poznámku a to tu, že dle mého názoru je to naprosto dostatečné rozlišení a rozhodně jsem neměl problém s tím, že bych někde viděl pixely.

U testovaného kusu nefungovalo podsvícení senzorových tlačítek, může se jednat o chybu daného kusu.

Hardware

Telefon pohání čipová sada MediaTek MT6752m o taktu 1,5 GHz, s osmi jádry a technologií True8Core, grafickou část obstarává Mali760 MP2. RAM má hodnotu 2 GB, což mi přijde (vzhledem k ceně) více než standardní. Bohužel vás zklamu, ale nejsem fanda benchmarků, rozhodně tedy ne těch v telefonech. Dle dohledatelných informací dosahuje A7000 v AnTuTu kolem 43 000 bodů a dále tu máme 3DMark, Ice Storm Unlimited ~ 9 000 bodů, Ice Storm Extreme ~ 6 000 bodů a Ice Storm je Maxed Out.

To je pro ty, co mají rádi čísla v nějakém testovacím programu, ale protože nepracuji v Ledové Bouři, ať už je jakákoliv, nýbrž telefon používám k telefonování, SMS, mailům a občas nějaká ta hra a občas foto, tak neshledávám, že by se kdekoliv tento telefon zadýchal, když tedy pominu situaci, kdy mi přestala fungovat aplikace Hodiny, ale to přisuzuji OS.

Telefon disponuje 8GB úložištěm, ze kterého si systém ukousne kolem 3 GB, kapacita dostatečná, komu by toto bylo však málo, má možnost rozšířit kapacitu o MicroSD kartu.

Dále je důležité zmínit, že telefon podporuje rychlé sítě LTE a funkci DualSIM. BlueTooth 4.0, A-GPS, Wi-Fi a gravitační a proximity senzor považuji za samozřejmost.

Zvuk – Atmos

Nyní se dostáváme k tomu hlavnímu, nebo chcete-li k tomu, co je na mobilu nejzajímavější. A to, že se jedná o první mobil, který disponuje technologií Dolby Atmos. Při poslechu z vestavěného  reproduktoru stejně nenadchne, i když na druhou stranu ani neurazí. Ovšem při připojení kvalitnějších sluchátek (kvalitnějších, ne kvalitních a ne HiFi) jako např. ATH -M50x, je rozdíl mezi obyčejným telefonem, A7000 s vypnutým Atmosem a A7000 se zapnutým Atmosem jasně slyšitelný. A to naprosto zřetelně i pro ty, kteří nedisponují hudebním hluchem a o hudbu se nezajímají. Dále jsem telefon testoval na Bose Acoustimass 6, kde byl opět rozdíl naprosto znatelný.

Testovací nahrávky byly od kapely Metallica album S&M ve FLACu. Jedná se o zdigitalizovaný záznam z vinylu (technické info: Sample Rate: 96 000 Hz, Bits Per Sample: 24, Avg. Bitrate: 3 323 kbps) a dále Charles Mingus – The Black Saint and the Sinner Lady, též FLAC (44 100 Hz a 16 bitů na sample), dále nějaká elektronická hudba, která není z mé kolekce, takže informace bohužel nemám (hudbu nemám fyzicky u sebe). Byly slyšet všechny drobné nuance, basy nebyly příliš agresivní ani dunící. Zvuk byl krásně plný a zábavný, ale ne přebuzený nebo přehnaně agresivní, také je to dáno charakteristikou sluchátek a reproduktorů. Opravdu překavpující výsledek.

Aplikace umožnuje různá nastavení Film, Hudba, Hra, Hlas a vlastní, stejně tak je možné poupravit si ekvalizér podle svého vkusu či podle určitých sluchátek.

Systém, Vibe UI, Baterie

Telefon běží ve výchozím stavu na Androidu 5.0 s grafickou nástavbou VibeUI, kterou velmi hezky popsal Lukáš ve své recenzi, proto nebudu znova opakovat již jednou vyřčené, ač opakování je matka moudrosti. Velmi často je tomuto UI vyčítáno, že máte vše na ploše a nemáte menu, já osobně to vidím jako příjemný bonus, ale to bude tím, že nejsem jeden z těch, co touží po tom mít v telefonu spoustu zbytečných aplikací, v opačném případě potom chápu, že to může být zmatečné. Telefon obsahuje předinstalované aplikace Lenovo DOit.

Baterie má kapacitu 2 900 mAh, je uživatelsky vyměnitelná a při běžném použití nemá problém vydržet celý den, při mírnějším se dostanete na 2 dny.

Fotoaparát

Telefon disponuje 8MPx fotoaparátem s automatickým ostřením a dále předním s rozlišením 5 MPx a pevným ohniskem. Aplikace fotoaprátu dokáže spoustu scénických režimů, panorama, HDR a další efekty. Za dobrý světelných podmínek telefon podává velmi dobrý výkon. Posuďte sami:

 

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky