Lenovo P90: Výdrž a výkon, který vás dostane
28. 5. 2015 | 2
Snad každý z nás si posteskl, že dnešní chytré telefony nevydrží na baterii tolik, co jejich předchůdci. Výrobci smartphonů si toho jsou samozřejmě vědomi a tak se snaží prodloužit výdrž našich chytrých telefonů, co to jen jde. Lenovo P70, který jsme zde již měli, nabídl ohromnou výdrž na baterii. Mnohým z nás však ale nevyhovovalo jeho vybavení – především pak displej s pouhým HD rozlišením. I proto Lenovo nabízí i jeho vybavenějšího brášku – model Lenovo P90. V čem se liší a má smysl si připlatit?
Parametry
- Displej: 5,5″, IPS, FullHD (1 920 x 1080 px) , jemnost >440 ppi
- Procesor: čtyřjádrový, 64bitový Intel® Atom™ Z3560 (1,83 GHz)
- GPU: Intel® Power VR Series 6 Graphics
- Paměť: 2 GB RAM, 32 GB vnitřní úložiště (bez možnosti rozšíření)
- Fotoaparát: hlavní 13 MPx (optická stabilizace, duální LED blesk) , přední kamerka 5 MPx
- Video: až 1080p (30 FPS)
- Baterie: 4 000 mAh
- Konektivita: Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 3.0 HS + Bluetooth 4.1 LE, LTE, GPS (s podporou A-GPS)
- OS: Android 4.4.4 s nádstavbou Vibe UI (přislíbený update na 5.0)
- Rozměry: 150 x 77,4 x 8,5 mm
- Hmotnost: 156 g
Obsah balení
Po otevření malé, ale bytelné krabičky na nás vykoukne samotný telefon. Lenovo chce, aby jejich zákazníci mohli svůj nový telefon rovnou používat, takže jej nabízí v plném vybavení. Mimo fólii na displej zde nalezneme i plastový kryt, který je již v základu na telefon nasazený. Není tedy potřeba nakupovat ještě další pouzdra a fólie, po vybalení je telefon připravený k používání.
Mimo samotný telefon zde nalezneme klasické vybavení – nabíječku s oddělitelným a poměrně krátkým USB kabelem, uživatelskou příručku s rychlým návodem, kovovou sponu pro otevření šachty SIM karty a také OTG kabel.
Kabel OTG zde není jen tak, telefon je totiž vybaven funkcí OTG charging, které se budu věnovat dále.
Nesmíme zapomenout ani na sluchátka. Přibalená sluchátka bývají obvykle fajn pro nějaký základní poslech hudby a mnohdy se na nich šetří. To však není případem sluchátek, přibalených k P90. Sluchátka jsou špuntová s pevným, kulatým kabelem a mají opravdu dobré podání zvuku. Dokonce tak dobré, že bych je klidně srovnal s mými KOSS Pathfinder.
Vzhled a zpracování
Na čelní straně není co vymýšlet. Nad velkým displejem s úhlopříčkou 5,5 palce a na můj vkus trošku širokými rámečky nalezneme nápis výrobce, tedy Lenovo. Nad tímto nápisem se nachází reproduktor a vedle něj pak přední selfie kamera. Samozřejmostí jsou také senzory, které však nelze jen tak spatřit.
Spodní strana je vybavena třemi tlačítky, pro které má Lenovo svůj vlastní design. Tlačítka jsou podsvícená a v klasickém rozpoložení – zleva tedy: tlačítko pro vyvolání nabídky, pro vstup na plochu a tlačítko pro krok zpět. Tlačítka měla poměrně malou plochu, po které byly schopny rozpoznat dotyk. Vůbec by nevadilo, kdyby tlačítka byly dále od okrajů, zamezilo by se náhodným dotekům, které vhledem k velikosti displeje byly velmi časté, pokud jsem se snažil dosáhnout z jednoho rohu do druhého. Pod tlačítky se samozřejmě nachází mikrofon, který dokáže zaznamenávat zvuk poměrně čistě.
Levá strana nabídne veškerá mechanická tlačítka. Je zde dobře umístěné tlačítko pro vypnutí a zapnutí displeje, které je lehce dostupné i při držení v pravé ruce. Kousek nad tímto tlačítkem se nachází tlačítko pro úpravu hlasitosti. Všechna tlačítka jsou kovová s lehce zdrsněným povrchem.
Pravá strana se pak může pochlubit hladkou hranou s šachtou pro SIM kartu.
Zadní strana je plastová a na první pohled zaujme čočka fotoaparátu, která je umístěná na středu a je z těla lehce vystouplá. Nad čočkou je umístěn další mikrofon a pod ni najdeme duální blesk. Na spodní straně pak najdeme poměrně široký reproduktor. Zadní část není odnimatelná, nedostaneme se tak k baterii.
Vrchní strana nabídne standardně 3,5mm jack, ta spodní pak microUSD port.
Hrany telefonu v sobě mají po celém obvodu malý žlábek, který slouží pro uchycení plastového krytu. S nasazeným krytem telefon vypadá bytelněji, čočka není tak vystouplá a lépe se drží. Bohužel v žlábku snadno ulpívá prach a nečistoty.
Výkon
Smartphone Lenovo P90 je poněkud netradičně vybaven čtyřjádrovým, 64bitovým procesorem Intel Atom Z3560 o taktu až 1,83GHz, jemuž sekunduje paměť RAM o kapacitě 2GB. Procesor je dostatečně výkonný i pro náročné aplikace. Pro představu, v některých případech jej lze srovnávat s konkurenčním procesorem Qualcomm Snapdragon 800. Součástí procesoru je i grafické jádro PowerVR G6430, které poslouží, pokud se chystáte hrát náročné hry, se kterými si snadno poradí.
V benchmarku AnTuTu získal P90 celkem 43160 bodů, což je o něco méně, než co získal model P70. Nicméně je zde FullHD displej, který si oproti HD v P70 trochu toho výkonu ukrojí pro sebe.
Ve volných chvílích jsem na telefonu samozřejmě hrál nějaké ty hry. Jmenovitě pak Dead Trigger 2, Goat simulator a v neposlední řadě také předinstalovaný Asphalt 8. Žádná z těchto her neměla nejmenší problém s plynulým chodem, vše jelo, jak by mělo. S žádným sekáním jsem se nesetkal.
Při větším vytížení mě trápilo jen zahřívání. Díky přiloženému plastovému krytu se teplo z těla telefonu odvádí velmi špatně. Částečným řešením je mít sundaný kryt, pokud budete hrát hry. Nicméně i vyšší teploty by samotnému telefonu neměly vadit. S větším zahříváním jsem se setkal také při spuštěné GPS a nabíjení, což ale nijak ovlivnit nejde, zde je zahřívání běžné.
Baterie
Baterie je kapitolou sama o sobě a co si budeme nalhávat, lidé si budou tento telefon kupovat ze dvou důvodů – velký výkon a velká baterie. Znamená ale velká baterie také velkou výdrž?
V tomto případě opravdu ano. Baterie má opravdu obrovskou kapacitu a vydrží dlouho. Pokud vás zajímají technické parametry, baterie má kapacitu 4 000mAh, tedy stejně velkou, jako P70. Jak jsem psal výše, zadní kryt nelze sundat, logicky je tedy baterie nevyměnitelná. Mnoho lidí si zvyklo nosit s sebou více baterií, aby když dojde jedna, mohli je jen vyměnit. Tady to nebude potřeba.
Telefon jsem se snažil zatížit co nejvíce a opravdu aktivně jsem ho používal. Nikdy se mi nestalo, že bych po náročném dni přišel domů a první co bych musel udělat bylo dát telefon na nabíječku. Běžně jsem se po jednom dni opravdu aktivního používání (Ingress, hry, navigace, internet) dostal na 40% baterie. Věřím, že při menším zatížení by tento smartphone vydržel dva a více dní v provozu.
Měl jsem samozřejmě jeden den, kdy jsem telefon nepoužíval tak aktivně. Ležel mi na stole, byl připojený k Wi-Fi, občas jsem se podíval na zprávy (iDnes) a výdrž na konci dne byla kolem 84%.
Bystří lidé si určitě všimli, že telefon má elektronický kompas. A co by se dalo jiného dělat s e-kompasem, než jít na nějaké ty kešky (Geocaching). S přáteli jsme se rozhodli odlovit nedaleký powertrail „Zubatá žába“. Odlov samotný nám zabral 12 hodin – ve výsledku to znamenalo 11 hodin puštěné GPS v náročném terénu v lese. I po půl dni hledání schovaných pokladů měla baterie kapacitu 43%, což je dle mého opravdu slušný výsledek. Navíc jsem cestou zpátky mohl nabíjet další zařízení!
To díky funkci OTG charging. Jednoduše jsem připojil OTG kabel do telefonu, do něj zastrčil klasický USB kabel, zapojil do druhého telefonu a nabíjel jej. Nabíjení druhého zařízení trvalo o něco déle, než ze zásuvky. Díky této funkci ale získáváte dva v jednom – telefon a powerbanku.
Operační systém
V základu se v telefonu nachází Android 4.4.4 KitKat s grafickou nástavbou VibeUI. Protože systém je naprosto totožný, jako v P70, dovolím si vás odkázat na recenzi Lukáše Čambaly, ve kterém jej podrobně popisuje.
Já jen doplním, že Lenovo P90 v nejbližší době dostane upgrade na Android 5.0 Lollipop (upgrade je naplánován na druhé čtvrtletí tohoto roku, nejpozději tedy do konce června).
Displej
Je fajn, že jako zobrazovací jednotka je zde použit FullHD displej s jemností 440 pixelů na palec. Displej tvoří samozřejmě IPS matice o velikosti 5,5 palce s velmi dobrými pozorovacími úhly. I samotné podání barev je skvělé. Ve výchozím nastavení mi přišla bílá barva trošičku vybledlá, což se dalo změnit v nastavení (vyvážení barev displeje). Displej není tvořen sklem s úpravou Gorilla Glass, což je škoda. Nicméně přiložená fólie na displej jej dokáže dostatečně ochránit před drobnými škrábanci.
Zvuk
Na rozdíl od P70 je zde reproduktor umístěn na zádech, nemůže tedy docházet k jeho zakrývání dlaněmi. Reproduktor je poměrně velký, zabírá větší polovinu šířky samotných zad. Myslelo se na něj i při tvorbě zadního ochranného krytu, v němž je pro něj vykrojená díra. Reproduktor měl celkem příjemné podání zvuku.
Stejně tak přední reproduktor – výstup z něj byl čistý, bez šumu.
Fotoaparát
Zadní fotoaparát se může pyšnit rozlišením 13Mpx a dokonce i optickou stabilizací obrazu. Čočka fotoaparátu je umístěna na středu a pod ni se nachází duální LED blesk.
Přední fotoaparát nabídne rozlišení 5Mpx a pevné ohnisko.
S kvalitou fotoaparátu jsem byl spokojený, fotografie pořízené zadním fotoaparátem rozhodně nebyly tak špatné, jako v případě P70. Dokonce ani za horších světelných podmínek fotografie nebyly rozmazané, o což se postarala právě ona optická stabilizace.
V testovacím videu uslyšíte šum, rozhodně to není vada. Vinou předprodukčního kusu, který se ke mě dostal, záznam zvuku aplikací fotoaparát trochu pokulhával. Při větším okolním hluku šlo v telefonu slyšet podivné praskání. Byl jsem ujištěn, že tato drobná chyba se ve finální verzi produktu nevyskytuje.
Konektivita
Smartphone Lenovo P90 je vybaven nejnovější technologií LTE (4G), která podporuje veškerá u nás používaná pásma, kromě exotického 900MHz, které využívá Vodafone. Pokud tedy máte jako operátora Vodafone a plánujete využívat LTE v místech, kde je jen toto pásmo, doporučuji změnit operátora.
Signál GPS je velmi přesný, první fix vždy proběhl do několika málo sekund, poté se již signál držel. GPS byla přesná i v náročnějším terénu, což jsem pocítil právě při hledání kešek. Při vyšších rychlostech byl sice signál trošku mimo, ovšem nebylo to nic vážného. Musím také ocenit přítomnost elektronického kompasu, který určitě přijde vhod v mnoha situacích.
Co se týče signálu Wi-Fi, ten byl o něco slabší. Tam, kde ostatní zařízení nemají problém se chytit, P90 síť neviděla. Částečně jsem to však přisuzoval tomu, že v místě, kde docházelo k potížím bylo příliš mnoho sítí, které se vyrušovaly, na jiných místech jsem problém neměl.
Pokud budete hledat slot pro SD karty, nenaleznete jej. A naprosto to chápu. Dnes se SD karty do prémiových zařízení prostě nedávají. Jsou nespolehlivé, pomalé, brzdí celý telefon a jsou s nimi jen problémy. Na druhou stranu úložiště má kapacitu 32GB, takže s nějakým nedostatkem místa nebude problém. Pokud by ani toto místo nedostačovalo, není problém k telefonu připojit flash disk (smartphone podporuje OTG) a film, hudbu, nebo fotografie si přehrát z něj.
Related
Shrnutí
Smartphone Lenovo P90 je bezesporu skvělé zařízení, které na první pohled zaujme velkým displejem, nízkou váhou a velkou baterií.
Potěší i přibalené příslušenství, díky kterému je telefon ihned připraven k provozu. Samotné zpracování by mohlo být o něco kvalitnější, avšak konstrukce samotná nikterak nevrže, vše doléhá, jak by mělo. Rýha, která se nachází po obvodu telefonu je relativně velká a pokud budete používat plastový ochranný kryt, pravděpodobně se setkáte s ulpíváním prachu a nečistot v jejich útrobách. Po měsíci používání se také začala sloupávat barva na vrchní části nad displejem.
Za celou dobu používání telefonu jsem se nesetkal s ničím, co by mi vadilo. Našly se však drobnosti, které by bylo fajn vypilovat. Nejvíce mě však trápilo zahřívání, které by snad mohla napravit aktualizace firmwaru.
- Baterie
- Displej
- Velký výkon
- Fotoaparát
- Přibalené příslušenství
- Přislíbený update na Android 5.0
- Zahřívání
- Chybějící pásmo LTE (900MHz)
- Horší čitelnost na slunci
AUTOR: Vojtěch Vymětal
Odpovědět
Zrušit odpověďOblíbené články
Komentáře
Štítky
#LenovoTechWorld AMD AMD Ryzen Android Broadwell Dolby Dolby Atmos Dolby Vision gaming IdeaCentre IdeaPad Intel Intel Core JBL KitKat klávesnice Legion Lenovo Moto Motorola NAS (síťová úložiště) notebook nVidia problém recenze retro Skylake smartphone SSD tablet ThinkBook ThinkCentre ThinkPad ThinkVision TrackPoint Vibe video výběr notebooku Windows Windows 8.1 Windows 10 Windows 11 X1 Carbon Yoga řešení
[…] zástupce řady P, neboť patří na její špičku. Celou recenzi si můžete přečíst zde. Léto je doba festivalů, dlouhých dovolených v přírodě. To vše často bez dostatku […]
[…] Tip: Plnohodnotnou recenzi Lenovo P90 si přečtete od Vojty zde. […]