NAS Lenovo: 12diskové rackové PX12 s Core a Xeonem (představení)

29. 12. 2014 | 1

V posledním představení NAS Lenovo se budeme věnovat nejvyšším, ryze firemním rackovým modelům s 12 disky, PX12, a to jak ve variantě 400R s Intel Core i3, tak v nejvybavenější 450R s Xeonem.

Minulý díl našeho seriálu o NAS Lenovo jsme věnovali dvěma, nižším zástupcům rackových modelů, čtyřdiskovým PX4. Dnes sáhneme po o něco silnějším kalibru, vlastně z pohledu Lenova hned po tom nejsilnějším – představíme si nejvyšší NAS, které Lenovo nabízí, tedy dva zástupce 12diskových rackových NAS PX12, které jsou určené už pro střední a větší společnosti, díky podpoře virtualizace a poměrně výkonným procesorům dokáží do jisté míry zastat úlohu serveru. Oba modely PX12 mají rozměr 2U, jsou tedy dvakrát větší než minule představené PX4.

Technické informace

lenovoemc-nas-px12-450r-enviro

Jak jsem již nastínil (a jak jasně vychází z modelového označení), řada síťových úložišť PX12 zastřešuje modely s 12 pozicemi pro pevné disky. Mluvíme tak o síťových úložištích o kapacitě v řádu desítek terabajtů (12×4 TB = 48 TB, což jsou např. tři RAID5 pole o celkové kapacitě přes 30 TB čistého prostoru), s možností osazení kartou pro připojení optickou sítí. V současné době existují 12diskové PX12 ve variantě PX12-400R, kterou pohání procesor Intel Core i3 se 4 GB RAM, a „ultimátní“ PX12-450R, která už je postavená na čtyřjádrovém Xeonu serverové či workstation třídy a 8 GB RAM. Co se výkonu týče, je samozřejmě model 450R výrazně výkonnější variantou, která však má smysl pouze tehdy, plánujete-li tento výkon využít (ať už virtualizací nebo jinak náročným provozem). Jde-li vám však jen o kapacitu, případně o rozšiřování do budoucna (nejprve osadíte jedním RAID5 svazkem s potenciálem na další dva RAID5 či jiné kombinace), poslouží stejně dobře model 400R, protože obě varianty obslouží pohodlně až stovky (400R až 250, 450R až 375) uživatelů.

Zajímavostí je, že díky moderní architektuře mají PX12 velmi podobnou udávanou spotřebu jako PX4-300R.

PX12-400R

CORE-I3

 • Rozměry: výška 2U (54,3 x 48,3 x 8,9 cm)
 • Váha: 14 kg bez disků
 • Hardware: Dvoujádrový procesor Intel Core i3-3220 3,3 GHz, 4 GB RAM (sdružená paměť pro zařízení i RAID pole)
 • Počet uživatelů: až 250 uživatelů
 • Funkce: sdílení souborů, media server, torrent, sociální sítě, cloud, Active Directory (+ ADHA), iSCSI, virtualizace, kamerové systémy, UPS
 • Šachty: 12x 3,5″ SATA (RAID 0, 1, 5, 6, 10, JBOD), vyměnitelné za provozu, podpora 2,5″ HDD a SSD
 • Konektory: 4x RJ-45 GbE, 3x USB 2.0, VGA
 • Chlazení: aktivní (ventilátory uvnitř + zdroje)
 • Spotřeba (typická): min. 55 W, max. 190 W

PX12-450R

intel_xeon

 • Rozměry: výška 2U (54,3 x 48,3 x 8,9 cm)
 • Váha: 14 kg bez disků
 • Hardware: Čtyřjádrový procesor Intel Xeon E3-1265Lv2 2,5 GHz, 8 GB RAM (sdružená paměť pro zařízení i RAID pole)
 • Počet uživatelů: až 375 uživatelů
 • Funkce: sdílení souborů, media server, torrent, sociální sítě, cloud, Active Directory (+ ADHA), iSCSI, virtualizace, kamerové systémy, UPS
 • Šachty: 12x 3,5″ SATA (RAID 0, 1, 5, 6, 10, JBOD), vyměnitelné za provozu, podpora 2,5″ HDD a SSD
 • Konektory: 4x RJ-45 GbE, 3x USB 2.0, VGA
 • Chlazení: aktivní (ventilátory uvnitř + zdroje)
 • Spotřeba (typická): min. 55 W, max. 190 W

Vzhled a provedení

V minulém článku o rackových PX4 jsem psal, že je velmi obtížné smysluplně popisovat vzhled kovové skříně s plastovým čelem, u PX12 je to ještě obtížnější. U PX4 bylo totiž alespoň co (kromě šachet na disky) popisovat – sem tam nějaký displej, tlačítko, dioda; PX12 je v tomto ohledu ještě dramaticky strožejší, protože těžká (14 kg bez disků, přes 20 kg s disky) kovová 2U skříň má na svém černém čele jen a pouze 12 šachet pro pevné disky s průduchy (ovšem v novějším designu), ve kterých jsou již integrované diodové indikátory (modrý pro aktivitu, bílý pro napájení), indikace chodu, stavu a vypínač NAS jsou v bočním madle. Tím jakýkoliv výčet prvků patrných na pohled končí.

px12-450r-front-crop-460x653

Možná je to neprofesionální poznámka, ale PX12 už na pohled prostě vypadá jako seriózní pracovní mašina – žádné zbytečnosti okolo, každý milimetr má svůj jasný účel.

Konektory, rozšíření a jiné

Z pohledu rozšíření začnu dominantní záležitostí, a sice 3,5″ šachtami pro pevné disky. Těch je, jak jsem nejednou uvedl, 12 a jejich šuplíky najdeme je na čelní straně. Jedná se o novější typ šuplíků s větší perforací pro lepší proudění vzduchu, přijde mi rovněž, že se s nimi o něco lépe manipuluje. Samozřejmostí je jak podpora 3,5″ disků, tak menších 2,5″ verzí (včetně SSD). Pokud NAS osadíme největšími dostupnými disky, tedy 12 kusy 4TB HDD, získáme 48 TB hrubého prostoru, který – v závislosti na použitém typu pole RAID – může mít kapacitu od 24 (RAID1), přes cca 36 (RAID5), až po 48 TB (JBOD nebo RAID0).

px12-400r

px12-400r-back

Na přední straně najdeme potom už jen vypínač a vpravo také jeden USB 2.0 konektor. Trošku překvapí, že se nejedná o USB 3.0 variantu, nicméně na druhou stranu časté přenosy dat prostřednictvím USB u NAS této kategorie, zvláště zamčené v racku, neočekávám.

lenovoemc-10gb-card-hero lenovoemc-encoder

Zadní strana je co do konektorů ovšem výrazně zajímavější. Kromě čtveřice gigabitových LAN konektorů, které umožňují funkce failoveru při selhání, případně agregace nebo připojení do více sítí najednou, zde najdeme také další dva USB 2.0 konektory (ať už pro sdílení tiskáren nebo, a to spíše, pro komunikaci s UPS), sériový port a dále hned dvě PCI-E pozice pro přídavné karty (optická síť, obrazový VGA výstup či karta pro analogovou CCTV). Na levé straně zde najdeme také pár snadno vyměnitelných napájecích zdrojů.

Správa

lifeline

Jako u všech ostatních NAS Lenovo je správa prováděná skrze jednotné webové rozhraní LifeLine shodné pro všechna ostatní síťová úložiště Lenovo. To se mimochodem nedávno dočkalo velké aktualizace, která na první pohled přinesla modernizaci vzhledu grafického rozhraní, ale mnohem více změn se událo na pozadí. Více o aktualizaci 4.1 se dočtete zde. Pokud je NAS vybavena obrazovým výstupem, je možné do administračního rozhraní vstoupit a ovládat jej pomocí připojeného monitoru, klávesnice a myši (koneckonců běží na NAS Linuxový systém).

lifeline-4.1.102-ui

Pro vyhledání NAS na síti, přehled a základní nastavení můžete rovněž použít software LenooEMC Storage Manager.

V-2525C3-2525BDstYi-25257Eek_thumb-25255B9-25255D

Funkce a možnosti

Protože rackové PX12 míří do středních, ale i větších firem (nepředpokládám, že by běžně lidé doma měli rack se serverem), musí být vybaveny adekvátními firemními funkcemi. Jaké standardně nabízí?

Zálohování dat Acronis

Stejně jako ostatní NAS řady PX mohou i rackové PX12 sloužit spolu se software od známého Acronis jako cíl pro zálohování všech zařízení na síti, a to jak koncových zařízení v podobě notebooků a stolních počítačů, tak serverů nebo jiných NAS. Modely PX12 se softwarovým balíčkem Acronis ihned po vybalení nabídnou možnost zálohovat tři koncová zařízení, jeden server a jednu NAS, další licence je nutné (za zvýhodněnou cenu) dokoupit.

acronis

Antivir McAfee

Řada NAS PX nabídne rovněž antivirovou kontrolu všech uložených dat v podobě firemní enterprise edice McAfee antiviru s podporou na tři roky zcela zdarma ihned po vybalení z krabice.

mcafee

Kamerové systémy

NAS řady PX dokáží samostatně zajistit provoz kamerového systému, rackové PX12 samozřejmě nejsou výjimkou. K dispozici je buď software Milestone Arcus s uživatelsky jednodušším rozhraním, který je určený pro menší firmy, nebo Mindtree Securemind pro větší společnosti a náročnější uživatele. O obou aplikacích si budeme podrobně povídat v jednom z dalších dílů seriálu. Připojit však NAS Lenovo lze také k externím, samostatně pracujícím kamerovým systémům, kdy jsou záznamy na NAS pouze ukládány, případně lze NAS dovybavit o PCI-E CCTV kartu.

milestone

Virtualizace

Síťová úložiště Lenovo řady PX je možné použít jako zdrojová zařízení pro virtualizaci, a to díky podpoře iSCSI a certifikaci pro VMWare vSphere, Citrix XenServer a Windows Server 2008 i 2012. PX12 však mají natolik silný hardware, že dokáží relativně pohodlně samy rozhýbat méně náročné virtuální stroje (ačkoliv PX12-450R s Intel Xeonem a 8 GB RAM se nezalekne ani mírně náročnějších projektů).

vm

SSD disky a cache

Jak jsem uvedl výše, 3,5″ šuplíky pro pevné disky jsou univerzální, a tak do nich lze vložit i 2,5″ pevné disky, případně rychlá SSD. Ta dokáže NAS dokonce využít – podobně jako v noteboocích – jako rychlou cache tím, že se SSD disk (a daná část jeho kapacity) přiřadí diskovému svazku.

Jaké použít disky do NAS?

Na závěr se ještě podíváme na odpověď na poměrně jednoduchou otázku: jaké disky instalovat do NAS serverů? Na první pohled by se mohlo zdát, že do NAS serveru můžeme namontovat (vsunout) jakýkoliv 3,5″ disk (tedy disk pro stolní počítače), který najdeme. Vždyť NAS má v sobě klasické sloty pro takové disky, běžný SATA konektor… Tak jednoduché to však není, protože je třeba myslet minimálně na dvě vlastnosti, které vychází z podstaty NAS serveru a kterými se NAS liší od jiných zařízení používajících pevné disky:

 1. Kompatibilita. Ačkoliv je obvykle do NAS možné nainstalovat jakýkoliv pevný disk odpovídající parametrům, neznamená to, že je takový disk kompatibilní, a už vůbec to neznamená, že je schválený výrobcem NAS (Lenovo). Nekompatibilní disk nejenom nemusí pracovat správně, spolehlivě a bez problémů, použití neschváleného disku však může mít také dopad na zařízení (NAS) a jeho záruku.
 2. Provoz 24×7. Další zásadní vlastností NAS serveru je jeho nepřetržitý (tedy 24×7, nonstop) provoz. Žádný běžný počítač neběží 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. V takovém režimu běží obvykle jen servery a to je ostatně důvod, proč i do nich je nutné instalovat speciální disky, které jsou na takovou zátěž stavěné. S NAS je to úplně stejné.

Pevné disky, které jsou speciálně navržené pro úložiště NAS, jsou stavěné pro nonstop provoz, nabízí rozšířenou záruku, jsou kompatibilní s NAS servery Lenovo a jsou pro ně rovněž oficiálně schválené a testované. Takovými pevnými disky jsou např. WD Red.

wdred_004-25255B5-25255D_thumb

Pevné disky do úložišť NAS WD Red:

 • WD RedWD Red™
 • První pevný disk, speciálně navržený pro úložiště NAS
 • Kapacita až 4 TB
 • Připraven na zátěž 24×7
 • Technologie NASWare™ 2.0 pro zajištění kompatibility a snadné integrace
 • Nízká spotřeba energie a nižší provozní teplota
 • Technologie 3D Active balance Plus pro zlepšení výkonu a spolehlivosti disku
 • Nepřetržitá linka podpory a tříletá omezená záruka
 • Ideální pro domácnosti nebo malé kanceláře (pro NAS s 1-5  pozicemi)

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky