NAS Lenovo: IX4-300d (představení)

20. 6. 2014 | 2

SC_ix4_Hi-angle-e1350548112996_thumb-25255B1-25255D

Lenovo své NASy dělí na dvě skupiny – jedna je orientovaná více na domácí uživatele, pokročilejší domácnosti a velmi nenáročné firmičky, zatímco ta druhá, dražší skupina cílí spíše na podnikové využití. My si dnes představíme nejvyššího a už poměrně drahého zástupce právě té první skupiny – Lenovo Iomega IX4-300d.

 

 

Parametry zařízení

Rovnou se podíváme na parametry, které nám IX4 jakožto vrchol domácího NASování nabízí.

 

Procesor (CPU)

Dvoujádrový 1,3GHz Marvell Armada XP

Operační paměť (RAM)

512 MB DDR3

Pozice pro pevné disky 4 pozice, standardně 0-12 TB (IX4 však podporuje i 4TB disky)
RAID 0,1,5,10
GLAN 2x
USB 1x 3.0, 2x 2.0
Podporované služby Sdílení souborů (SAMBA, HFS, CIFS), Web server, FTP server, iSCSI, Media server (DLNA), Download server, Nahrávání z IP kamer
Spotřeba 60 W
(naměřeno 20-25 W)

 

Lenovo Iomega IX4-300D se svou hardwarovou výbavou jednoznačně řadí do takzvaného “consumer” segmentu, tedy pro domácí použití. Je to vidět hlavně na použitém procesoru, protože procesory Marvell používají jen NASy pro domácí segment. Na druhou stranu, ač je IX4-300D pro domácí použití, tak je zároveň v hierarchii nejvýše, takže jeho výbava je vcelku rozumná a rozhodně nebude domácnost a menší kanceláře zdržovat při práci nedostatkem výkonu. V oficiálních parametrech je zmíněno, že je NAS server vhodný pro použití až s 50 uživateli.

 

Design

 

Zařízení je koncipováno pro domácnosti, a tak nabízí uhlazenější design než NAS servery určené do korporací. Zároveň na vzhledu NAS serveru není mnoho co měnit, takže se jedná o černou plechovou krabičku, která je poměrně těžká, protože jsou v ní čtyři pevné disky, které jsou na váze znát. Celému zařízení jednoznačně dominuje přední displej, který zobrazuje nejdůležitější údaje, jako jsou IP adresy, čas, používanou kapacitu a stav diskového systému. Celé zařízení je kovové, takže je bytelné a zároveň není úplně nejlehčí, ale to u NASu asi nebude nejzásadnější záležitost.

 

Na přední straně nalezneme ještě několik informačních diod, zapínací tlačítko a port USB 3.0. Pozornému oku neunikne perforace pro vstup vzduchu.

 

lenovo-nas-ix4-300d-front_thumb-25255B1-25255D

 

Zadní strana není o mnoho složitější, ale je o to zásadnější v kontextu NAS serveru. Nalézají se zde dva gigabitové porty pro Ethernet, dvě USB 2.0, napájecí zdířka a výstup chlazení NAS serveru.

 

er_photo_188422_42_thumb-25255B1-25255D

 

Přístup k pevným diskům

 

lenovo-nas-ix4-300d-open_thumb-25255B2-25255D

 

Vzhledem k tomu, že je IX4-300D určena pro domácí použití, tak se nepředpokládá častější vyměňování pevných disků. Nejen z toho důvodu se designu přizpůsobila i samotná operace pevných disku. Disky totiž nejsou “hotswap” (rychle vyměnitelné) jako u podnikových variant, ale pro jejich výměnu se musí sundat celý svrchní plechový kryt, který zakrývá tři z šesti stran těla serveru. Jeho sundání není úplně nejsnazší a vyžaduje trochu cviku. Po odhalení disků vidíme zároveň základní desku, na které se skrývají HW komponenty.

 

808226_u01_b_thumb-25255B1-25255D

 

Správa

 

Správa NAS serverů Lenovo je standardně řešena jednotným webovým rozhraním, které zobrazí jen obsah, který náleží modelu serveru, který používáte. Rozhraní je velmi jednoduché, účelné a určité typy funkcí řadí do několika základních kategorií v levém sloupečku. Z technokratického pohledu by mohlo (a mělo) být rozhraní svižnější, ale nepředpokládám, že v rozhraní bude někdo trávit více hodin denně, takže by to neměl být takový problém. Rozhraní zatím není lokalizováno do češtiny.

 

5_thumb-25255B4-25255D

 

Existuje také aplikace pro správu na mobilní platformy Android a iOS, která je určena spíše pro zhlédnutí stavu serveru, než na konfiguraci. Konec konců, většinu nastavení ani nenabízí.

 

screen568x568_thumb-25255B1-25255D

 

IX4 – Cílem jsou kanceláře, menší firmičky a náročné domácnosti.

 

Jak již bylo řečeno, IX4 cílí hlavně na domácnosti, kanceláře a menší firmy. Jednoduše do prostředí, kde jsou vysoké nároky na dostupnost dat, ale zároveň v tomto prostředí, nebo firmě, není někdo, kdo by se o takové zařízení neustále staral. Díky elegantnímu designu nebude IX4 působit v místnosti rušivě. Svou typickou udávanou (60 W) a naměřenou (20-25 W) spotřebou zcela jistě také nikoho „nezruinuje“ a poslouží dobře také jako kamerový server až pro 8 IP kamer.

 

lenovo-nas-ix4-300d-252520-2525283-252529_0_thumb-25255B1-25255D

 

Pevné disky

Na závěr se ještě podíváme na odpověď na poměrně jednoduchou otázku: jaké disky instalovat do NAS serverů? Na první pohled by se mohlo zdát, že do NAS serveru můžeme namontovat (vsunout) jakýkoliv 3,5″ disk (tedy disk pro stolní počítače), který najdeme. Vždyť NAS má v sobě klasické sloty pro takové disky, běžný SATA konektor… Tak jednoduché to však není, protože je třeba myslet minimálně na dvě vlastnosti, které vychází z podstaty NAS serveru a kterými se NAS liší od jiných zařízení používajících pevné disky:

 

 1. Kompatibilita. Ačkoliv je obvykle do NAS možné nainstalovat jakýkoliv pevný disk odpovídající parametrům, neznamená to, že je takový disk kompatibilní, a už vůbec to neznamená, že je schválený výrobcem NAS (Lenovo). Nekompatibilní disk nejenom nemusí pracovat správně, spolehlivě a bez problémů, použití neschváleného disku však může mít také dopad na zařízení (NAS) a jeho záruku.
 2. Provoz 24×7. Další zásadní vlastností NAS serveru je jeho nepřetržitý (tedy 24×7, nonstop) provoz. Žádný běžný počítač neběží 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. V takovém režimu běží obvykle jen servery a to je ostatně důvod, proč i do nich je nutné instalovat speciální disky, které jsou na takovou zátěž stavěné. S NAS je to úplně stejné.

Pevné disky, které jsou speciálně navržené pro úložiště NAS, jsou stavěné pro nonstop provoz, nabízí rozšířenou záruku, jsou kompatibilní s NAS servery Lenovo a jsou pro ně rovněž oficiálně schválené a testované. Takovými pevnými disky jsou např. WD Red.

01_thumb-25255B1-25255D

Pevné disky do úložišť NAS WD Red:

 • WD_RED_CMY_Small_Repro[8]WD Red™
 • První pevný disk, speciálně navržený pro úložiště NAS
 • Kapacita až 4 TB
 • Připraven na zátěž 24×7
 • Technologie NASWare™ 2.0 pro zajištění kompatibility a snadné integrace
 • Nízká spotřeba energie a nižší provozní teplota
 • Technologie 3D Active balance Plus pro zlepšení výkonu a spolehlivosti disku
 • Nepřetržitá linka podpory a tříletá omezená záruka
 • Ideální pro domácnosti nebo malé kanceláře (pro NAS s 1-5  pozicemi)

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky