ThinkPad L450: první pohledProfi

ThinkPad L450: první pohled

Na test se nám tentokrát dostal další ze zbrusu nových ThinkPadů a sice nejdostupnější ze zástupců „klasických“ modelů – L450. Ten oproti svému předchůdci prošel odtučňovací kůrou a – jako i všechny ostatní ThinkPady nové generace – získal zpět dedikovaná tlačítka trackpointu. Navíc zaujme například dlouhou výdrží baterie či Full HD IPS displejem.

Řada L reprezentuje jednu z nejmladších řad ThinkPadů vůbec, stala se nástupcem nechvalně známých ThinkPadů SL, které měly za úkol nahradit pro změnu povedené a relativně cenově dostupné ThinkPady R. Notebooky spadající do řady L tak mají za úkol především nabídnout pokročilé funkce a vlastnosti ThinkPadů vyšších řad v cenově dostupnějším balení. Díky tomu představují velmi zajímavou alternativu pro uživatele, kteří se nespokojí s běžným multimediálem či ThinkPadem E a zároveň nechtějí za notebook v trochu lepší konfiguraci utratit čtyřicet a víc tisíc.

Vzhled nepřekvapí

ThinkPad L450 svým designem na první pohled vychází ze současných ThinkPadů T s tím rozdílem, že šasi L450 je tvořeno výhradně plastem a nenalezneme zde ani měkčený soft-touch povrch. Namísto toho jsou plochy notebooku tvořeny hrubším plastovým povrchem. Oproti předešlé generaci je nový ThinkPad L450 tenčí a lehčí a to i díky tomu, že přišel o optickou mechaniku.

Víko displeje je dostatečně robustní a lze jej otevřít do úhlu až 180°. Baterie vystupuje z těla notebooku, ovšem kvůli současné konstrukci pantů víka displeje nevyčnívá dozadu přístroje nýbrž směrem dolů, díky čemuž je notebook mírně nadzvednutý nad povrch pracovní desky.

Pohodlná klávesnice a tlačítka TrackPointu

Asi nikoho nepřekvapí přítomnost šestiřadé ostrůvkové (chiclet) klávesnice. Ta nabídne horní řadu kláves rozdělenou do bloků. Standardně se jedná o funkční klávesy, sloužící například pro regulaci hlasitosti či jasu. Funkci F kláves vyvoláte podržením Fn či aktivací FnLocku (Fn + Esc). V klávesnici jsou zabudovány celkem 3 indikační diody a to v právě zmíněné klávese Fn, indikující aktivní FnLock a v klávesách pro ztišení reproduktorů či mikrofonu. Zamrzí, že ani v nejvyšší u nás dostupné konfiguraci L450 nenabízí podsvícenou klávesnici.

20150506_155452

Pod klávesnicí nalezneme rozměrný clickpad s hladkým, plastovým povrchem a podporou multitouch gest. Nad tento clickpad se pak vrátila trojice tlačítek TrackPointu.

Displej i zvuk potěší

ThinkPad L450 se u nás nabízí se dvěma různými displeji. Za pozornost pak rozhodně stojí varianta s Full HD IPS panelem, který se nalézá i v námi testovaném notebooku. Díky IPS technologii tento panel nabídne slušné pozorovací úhly i poměrně věrné barevné podání. Full HD rozlišení na úhlopříčce 14″ zaručuje více než dostatečně jemný obraz, avšak někteří uživatelé se zvětšování obrazu (především u některých webových stránek) nevyhnou.

20150507_014236

ThinkPad L450 nabídne, na poměry pracovních notebooků, poměrně kvalitní zvukové podání. Reproduktory jsou umístěny na spodní straně notebooku a doplňuje je softwarové rozšíření Dolby Advanced Audio.

Výkon dostatečný, výdrž vynikající

Testovanému ThinkPadu L450 dodává výkon nízkonapěťový procesor Intel Core i7 -5500U, kterému sekunduje 8 GB operační paměti RAM. V dané konfiguraci se nachází také 256GB SSD. Tato kombinace pak s přehledem stačí na drtivou většinu kancelářských úkonů, pro které je ThinkPad L450 převážně určen. Použitý grafický čip AMD Radeon M5 240 je zde pak spíše do počtu.

20150506_155437

Výrobce udává, že použitá 74Wh baterie udrží notebook v provozu až 10 hodin, což je sama o sobě vynikající hodnota. Nestává se to příliš často, ale nám se v praxi ukázala být výdrž na jedno nabití ještě o něco málo delší.

Co bude dál?

V příštím článku se můžete těšit na plnohodnotnou recenzi tohoto stroje, a to včetně výsledků různých benchmarků a testů výdrže baterie. Už teď vám však mohu prozradit, že se z ThinkPadu L450 vyklubalo velmi příjemné (a možná i trochu nečekané) překvapení. Je něco, co by vás na tomto notebooku zajímalo a v plnohodnotné recenzi by rozhodně nemělo chybět? Podělte se s námi v komentářích!

 • Jan Gybas

  Chtěl bych požádat autora, zda by nemohl otestovat, jestli tento laptop netrpí neduhy, se kterými jsem se setkal u posledních řad.

  1) Coil Whine („pískání“ notebooku při zapnutém CPU Deeper Sleep v Lenovo Power Manageru)

  2) IPS Light Bleed (prosvítání podsvícení displaye na černé obrazovce) a podání barev displaye (třeba srovnáním s jiným laptopem)

  3) Kvalitu nástřiku klávesnice, zda nejsou některé klávesy popraskané

  4) ostré hrany na lícování plastů

  5) přehřívání plastů a klávesnice na straně, kde je výstup chladiče CPU (rozdíl mezi stranami notebooku na povrchu může být i více jak 10°C)

  6) přehřívání spodní strany laptopu (je vhodné použít k měření stejně jako u bodu 5 bezdrátového teploměru)

  7) Praktický test výdrže na baterii při zapnutém prohlížeči, wifi a textovém editoru

  • tovůbec

   Ahoj,
   mohu se zeptat zda jde nějak řešit to pískání? Mám lenovo yoga 3 14″ s i7 a vysokofrekvenčně mi píská. Sem si skoro jistý že to není větráček. Pískání je nepravidelné a přerušované.
   Děkuju moc.

   • Jan Gybas

    Ahoj,
    bohužel pískání defakto nelze řešit jinak než pokusem o reklamaci. Toto pískání je způsobeno použitím nekvalitních cívek napájecí kaskády procesoru. To, že někoho postihuje a někoho ne, není dáno ani tak moc tím, že má lepší kus, jako tím, že jeho ucho neslyší zvuk na dané frekvenci, nebo notebook používá ve hlučnějším prostředí. Kdo pracuje v noci nebo sám v tiché kanceláři musí snášet peklo. Já na svém ThinkPadu T440p vyzkoušel proti whine už většinu věcí: reklamace (přijato, ovšem nový motherboard píská stejně jako ten starý), výměna procesoru, výměna SSD a HDD, výměna RAM, různé kombinace těchto komponent, nic nezabralo. Updaty BIOSu také nic nevyřešily, respektive asi to u Lenova nechce nikdo řešit. Na naše dotazy na oficiálním fóru reagovala až Amy_Lenovo s tím, že situaci řeší u T450s. Po půl roce stále nic nevyřešili. Je to smutný příběh o tom, jak se ve jménu ořezávání nákladů prodávají čím dál větší šmejdy. Tímhle problémem jsem strávil po fórech a testováním několik desítek až stovek hodin, a úplně zbytečně. Čínský customer service 4ever. Přeji hodně štěstí při reklamaci!

    • tovůbec

     Ahoj,
     moc děkuju za vyčerpávající odpověd. To co jsi napsal zní velice věrohodně a zřejmě to tak je. Zjistil jsem, že moje pískání je závislé na podsvícení klávesnice a připojení napájení. Takže je možné že to nejsou cívky k procesoru, nicméně bych řekl, že to bude úplně stejný případ nějakých cívek. Mám to dost nepravidelné, a někdy to dá pokoj úplně. Tak uvidím jestli to půjde poslouchat nebo ne. :D Ještě jednou děkuji. :)

 • Suprak

  „…stala se nástupcem nechvalně známých ThinkPadů SL..“ Pročpak? Mám již 5. rokem SL510 a je to celkově super stroj na to, že tehdy stál nějakých 15 tisíc korun? Celou dobu jsem ho tahal všude s sebou, pěkně za víko. Už mi přestal stačit výkon, takže jdu do bazárkového T540p, ale pro rodiče pořád silák.

  • Takto – druhá generace SL (SL410 a SL510) byly bezva stroje, ze kterých přímo vznikly modely L412 a L512. Sám jsem doma jeden měl 4 roky a nemohu si stěžovat. Jiný případ však byly první SL300, SL400 a SL500…

   • Suprak

    Jo ták. Díky za upřesnění :)