ThinkPad L450: první pohled

7. 5. 2015 | 7

Na test se nám tentokrát dostal další ze zbrusu nových ThinkPadů a sice nejdostupnější ze zástupců „klasických“ modelů – L450. Ten oproti svému předchůdci prošel odtučňovací kůrou a – jako i všechny ostatní ThinkPady nové generace – získal zpět dedikovaná tlačítka trackpointu. Navíc zaujme například dlouhou výdrží baterie či Full HD IPS displejem.

Řada L reprezentuje jednu z nejmladších řad ThinkPadů vůbec, stala se nástupcem nechvalně známých ThinkPadů SL, které měly za úkol nahradit pro změnu povedené a relativně cenově dostupné ThinkPady R. Notebooky spadající do řady L tak mají za úkol především nabídnout pokročilé funkce a vlastnosti ThinkPadů vyšších řad v cenově dostupnějším balení. Díky tomu představují velmi zajímavou alternativu pro uživatele, kteří se nespokojí s běžným multimediálem či ThinkPadem E a zároveň nechtějí za notebook v trochu lepší konfiguraci utratit čtyřicet a víc tisíc.

Vzhled nepřekvapí

ThinkPad L450 svým designem na první pohled vychází ze současných ThinkPadů T s tím rozdílem, že šasi L450 je tvořeno výhradně plastem a nenalezneme zde ani měkčený soft-touch povrch. Namísto toho jsou plochy notebooku tvořeny hrubším plastovým povrchem. Oproti předešlé generaci je nový ThinkPad L450 tenčí a lehčí a to i díky tomu, že přišel o optickou mechaniku.

Víko displeje je dostatečně robustní a lze jej otevřít do úhlu až 180°. Baterie vystupuje z těla notebooku, ovšem kvůli současné konstrukci pantů víka displeje nevyčnívá dozadu přístroje nýbrž směrem dolů, díky čemuž je notebook mírně nadzvednutý nad povrch pracovní desky.

Pohodlná klávesnice a tlačítka TrackPointu

Asi nikoho nepřekvapí přítomnost šestiřadé ostrůvkové (chiclet) klávesnice. Ta nabídne horní řadu kláves rozdělenou do bloků. Standardně se jedná o funkční klávesy, sloužící například pro regulaci hlasitosti či jasu. Funkci F kláves vyvoláte podržením Fn či aktivací FnLocku (Fn + Esc). V klávesnici jsou zabudovány celkem 3 indikační diody a to v právě zmíněné klávese Fn, indikující aktivní FnLock a v klávesách pro ztišení reproduktorů či mikrofonu. Zamrzí, že ani v nejvyšší u nás dostupné konfiguraci L450 nenabízí podsvícenou klávesnici.

20150506_155452

Pod klávesnicí nalezneme rozměrný clickpad s hladkým, plastovým povrchem a podporou multitouch gest. Nad tento clickpad se pak vrátila trojice tlačítek TrackPointu.

Displej i zvuk potěší

ThinkPad L450 se u nás nabízí se dvěma různými displeji. Za pozornost pak rozhodně stojí varianta s Full HD IPS panelem, který se nalézá i v námi testovaném notebooku. Díky IPS technologii tento panel nabídne slušné pozorovací úhly i poměrně věrné barevné podání. Full HD rozlišení na úhlopříčce 14″ zaručuje více než dostatečně jemný obraz, avšak někteří uživatelé se zvětšování obrazu (především u některých webových stránek) nevyhnou.

20150507_014236

ThinkPad L450 nabídne, na poměry pracovních notebooků, poměrně kvalitní zvukové podání. Reproduktory jsou umístěny na spodní straně notebooku a doplňuje je softwarové rozšíření Dolby Advanced Audio.

Výkon dostatečný, výdrž vynikající

Testovanému ThinkPadu L450 dodává výkon nízkonapěťový procesor Intel Core i7 -5500U, kterému sekunduje 8 GB operační paměti RAM. V dané konfiguraci se nachází také 256GB SSD. Tato kombinace pak s přehledem stačí na drtivou většinu kancelářských úkonů, pro které je ThinkPad L450 převážně určen. Použitý grafický čip AMD Radeon M5 240 je zde pak spíše do počtu.

20150506_155437

Výrobce udává, že použitá 74Wh baterie udrží notebook v provozu až 10 hodin, což je sama o sobě vynikající hodnota. Nestává se to příliš často, ale nám se v praxi ukázala být výdrž na jedno nabití ještě o něco málo delší.

Co bude dál?

V příštím článku se můžete těšit na plnohodnotnou recenzi tohoto stroje, a to včetně výsledků různých benchmarků a testů výdrže baterie. Už teď vám však mohu prozradit, že se z ThinkPadu L450 vyklubalo velmi příjemné (a možná i trochu nečekané) překvapení. Je něco, co by vás na tomto notebooku zajímalo a v plnohodnotné recenzi by rozhodně nemělo chybět? Podělte se s námi v komentářích!

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky