Konečně nová klávesnice plné velikosti s čtečkou otisků?

Konečně nová klávesnice plné velikosti s čtečkou otisků?

Lenovo dlouhodobě nabízí mezi klasickými externími klávesnicemi plné velikosti také tap Preferred Pro, která se nerozlučně váže ke stolním počítačům ThinkCentre a pracovním stanicím ThinkStation (ač ji začíná vytlačovat ostrůvková verze). Verze se čtečkou otisků prstů zřejmě konečně doznala aktualizace, a tak podporuje i nové ThinkPady se čtečkami otisků Validity.

Upozorňujeme, že na fotografiích jsou anglické verze klávesnic s anglickým rozložením. České verze budou mít samozřejmě rozložení české (dvouřádkový Enter apod.).

Původní verze

Původní verze

Lenovo Fingerprint USB Keyboard

Původní verze s hlubokým stiskem, klávesami klasického tvaru, provedení a velikosti měla označení Lenovo Fingerprint USB Keyboard (anglické PN: 73P4730, české PN: 73P4736) a obsahovala čtečku Authentec (UPEK), která samozřejmě byla kompatibilní se staršími ThinkPady, které čtečky otisků od Authentecu používaly. Nové modely však přešly (po nákupu Authentecu Applem) na čtečky Validity (které používají i jiní výrobci).

Nová verze Nová verze

Nová verze

Lenovo Preferred Pro Fingerprint USB Keyboard

Vznikl však problém, že změnou výrobce čtečky se změnil také firmware (především v podobě BIOSu/UEFI), a tak si staré klávesnice se čtečkou UPEK již s novými ThinkPady se čtečkami Validity nerozuměly. Řešením je – podle všeho – nově uvedená klávesnice se 104 klávesami Lenovo Preferred Pro Fingerprint USB Keyboard (anglické PN: 0C52683, české PN: 0C52691), která však podle oficiálních fotografií nenabízí pouze novou čtečku Validity, tedy také oficiální kompatibilitu s novými ThinkPady se čtyřicítkou na konci (např. T440), ale také jiné provedení kláves – ty jsou nově mělčí, odhadujeme také s nižším stiskem, a tak se budou hodit nejenom ke stolním počítačům, ale také perfektně k notebookům (ač zde stále preferuji kompaktní klávesnici s TrackPointem). Čtečka otisků spolupracuje jak s BIOSem nových ThinkPadů, tak se software Lenovo Fingerprint Manager Pro.

Ostatní vlastnosti zůstaly zachovány – jedná se o drátovou USB verzi, najdeme na ní plnohodnotné rozložení (na rozdíl od ostrůvkové “Edge” verze), tři indikační diody, dvě klávesy Windows a dokonce také modré tlačítko nápadně připomínající ThinkVantage. Pod Windows 7 toto tlačítko spustí SimpleTap nebo ThinkVantage Toolbox, pod Windows 8 zase Lenovo Device Experience. Stále na spodní straně klávesnice najdeme i drážky pro kabel, takže jej můžeme vyvést vlevo, vpravo nebo klasicky uprostřed. Klávesnice nabídne stavitelné nožičky.

Mě začala klávesnice náramně zajímat, ačkoliv nyní s T440s v docku úspěšně používám ThinkPad Compact USB Keyboard with TrackPoint. Co na ni říkáte? Těším se, až se mi dostane do ruky na test…

Podle všeho klávesnice zatím není dostupná.