Zkušenosti s novými trackpady, TrackPointy a klávesnicemi

Zkušenosti s novými trackpady, TrackPointy a klávesnicemi

Zkušenosti s ThinkPad trackpady, TrackPointy, klávesnicemi

Od uvedení nových ThinkPadů s designem 2013, čili v nové barvě, s novou klávesnicí a trackpadem, uplynul už nějaký čas a nám pod rukama prošlo hned několik takových strojů. Dnes se podíváme na to, jaké jsme s nimi měli zkušenosti a jak se lišily trackpady, klávesnice, ale i TrackPointy na různých modelech.

 

Nová generace ThinkPadů s designem “ThinkPad 2013”, se kterým Lenovo přišlo v minulém roce po poměrně rozsáhlém průzkumu (více v našem samostatném článku), tu s námi už je nějakou dobu a poté, co se nám do ruky dostala většina nových strojů (od T431s a Helixu, přes S431, S440, S531, S540 nebo Yogu, až po T440s a T440p, včetně několika zkušeností s W540 a novou generací X1 Carbon na CES 2014), by bylo dobré nějakým způsobem shrnout poznatky z nového trackpadu, změnách, které proběhly na TrackPointu, no a také zkušenosti s klávesnicí.

 

Je to asi logické, ale všechna tato zařízení a součástky prošla vývojem, a to nejenom před samotným ostrým uvedením, ale vývoj sledujeme i nyní, kdy už se stroje jimi vybavené dávno prodávají – všimnete si rozdílu mezi trackpadem na předprodukční a finální T440s, stejně tak jako mezi ThinkPadem Yoga a S540, dokážete rozeznat rozdíl v pohodlí při používání TrackPointu na T440p a S440, ale narazíte i na změny v drobnostech, jako je povrch podsvícené klávesnice. Tomu všemu se dnes budeme věnovat.

 

Jeden trackpad, ale každý jiný?

Trackpad, jedna z nejzásadnějších změn, kterou přinesla nová generace ThinkPadů 2013, je – jen pro připomenutí – jednolitá, ve většině případů (až na základní modely řad E a L) skleněná, velká dotyková plocha, která nahrazuje a sdružuje touchpad i s tlačítky (resp. clickpad) a také tlačítky TrackPointu. Trackpad lze stisknout po celé ploše s v podstatě rovnoměrným odporem, který je podpořený stejnou mechanikou, jakou nabízí kvalitní klávesnice ThinkPad. Všechna tlačítka jsou nově virtuální a spínají se na základě polohy prstu.

 

Trackpad se vyvíjí

Když jsme měli možnost si poprvé nový trackpad vyzkoušet, bylo to na modelech Helix, T431s, S431 a předprodukčním T440s. Ačkoliv nás po poměrně velkých obavách z věcí budoucích celkem mile překvapil, nemohli jsme mu ale upřít jednu vadu na kráse: byl hlučný, drnčel a každý jeho stisk rozezvonil celé tělo notebooku. A samozřejmě díky kovové konstrukci ThinkPadů to bylo o to markantnější.

 

PC040134[3] WP_20130816_004

 

Po blízkém setkání s předprodukční T440s nebyl pocit o mnoho lepší. Pak se nám však s odstupem času dostala do ruky finální, česká T440s, kde byl trackpad vadný, a tak putovala na výměnu do servisu. Poté, co se vrátila, následovalo překvapení – nový trackpad byl výrazně tišší a už mi jeho chod nevadil (určitě stále nebyl tak tichý jako původní tlačítka TrackPointu, nicméně už byl pocit dobrý a vše bylo v normě). Nedávno nám dorazil na test nový T440p, kde jsme opět našli již tichý trackpad.

 

Na druhou stranu však trackpad ve staré, ale i úplně nové S440 (před pár dny vybalené z krabice) drnčí stále. Slýchám však ohlasy, že na jiných kouscích je trackpad naopak (podobně jako u T440s nebo T440p) výrazně tišší a de facto v normě. Vede mě to tedy k myšlence, že buď probíhá nasazování nové revize trackpadu, která se postupně dostává do nových strojů, nebo existuje více dodavatelů, případně pro ThinkPady S existuje jiný typ než pro vyšší řady.

 

Různý software, nebo hardware?

Zároveň se však trackpady v různých modelech ThinkPadů liší také citlivostí a pohodlím práce. Nevzpomínám si na to, že bych u “Téček” měl problém s tím, že by mi po stisku virtuálního levého tlačítka TrackPointu uskočil kurzor, což se mi však až nečekaně často děje u “esek” (momentálně u S440). Je však možné, že to souvisí s mou domněnkou o nové revizi trackpadu – ten, který je tišší, totiž méně kliká, méně drnčí a dokážu si představit, že při klikání s ním prst neztrácí kontakt s povrchem, což se u “drnčící” verze dít může, následkem čehož může dojít k poskočení kurzoru.

 

Je však možné, že existují různé druhy hardware či dodavatelů trackpadů, které se montují do jednotlivých ThinkPadů (což však bude spíše méně pravděpodobné, protože je zde patrná unifikace), případně software (ovladače) nebo firmware v elektronice trackpadu.

 

Různé materiály a velikosti

Trackpady v ThinkPadech se však liší také materiálem, ze kterého je ploška vyrobena, a velikostí. O materiálu jsem se již zmínil – na všech vyšších ThinkPadech najdeme trackpad se špičkovým, skleněným povrchem. V řadách E a L, vzhledem k tomu, že jsou levnější, však najdeme trackpad plastový (resp., pokud si dobře vzpomínám, ze silonu). Rozdíl je především v pocitu a pohodlí – skleněná verze je jemnější a na dotyk znatelně (ač ne dramaticky) příjemnější, skvěle se po tomto povrchu posunuje prstem. Ačkoliv povrch plastové verze se toto snaží napodobit, zcela 100% to samozřejmě není.

 

Nicméně liší se také velikost, která však také souvisí s tuhostí, odporem a chodem trackpadu. Ve 14" a 15" noteboocích najdeme stejné trackpady, které jsou skutečně velké (zvlášť při porovnání s původními touchpady na ThinkPadech) a mají měkčí, hlubší chod (pozn.: na nových ThinkPadech, s novou revizí trackpadů, je chod ještě o něco měkčí a o něco mělčí, ne však vyloženě cvakavý). Vypozoroval jsem, že na menších modelech (např. ThinkPad Helix, což je však trochu specifický případ, ThinkPad Yoga či X240) je trackpad logicky nejenom menší kvůli rozměrům notebooku, ale také se znatelně mělčím a jasnějším/”cvakavěším” chodem, který mi v některých ohledech vyhovoval víc, rychlé dvojkliky však nebyly úplně ideální.

 

TrackPoint se zarývá do klávesnice?

Zajímavý posun pozorujeme také u TrackPointu, resp. ne jeho mechaniky nebo provedení jako takového, ovšem u jeho gumové, červené čepičky, která je samozřejmě výměnná. Dříve byly všechny čepičky TrackPointu stejné a našli jsme rozdíl snad jen na pár modelech ThinkPadů Edge či X1 (Carbon), kde se do jisté míry formoval. Bylo to z důvodu nástupu tenkých notebooků, ve kterých jsou tenké klávesnice, no a původní, vysoká a vypouklá čepička TrackPointu z nich příliš vystupuje.

 

WP_20140126_016

Porovnání: čepička TrackPointu z T420s (vlevo) a S440 (vpravo)

 

Na tenkých ThinkPadech (především u řady S) tak dnes tento trend jasně pozorujeme, kdy je čepička nejenom o pár milimetrů nižší, ale její vrchní vroubkovaná ploška je navíc plošší. Výsledkem je, že kvůli menší páce a menší možnosti deformace této čepičky je pohyb kurzoru pomalejší, je třeba vyvinout větší tlak a tím, jak se nízká čepička opírá o okolní klávesy a nemá tolik prostoru pro “manévrování”, dosahuje svých hranic příliš rychle oproti čepičce původní. Přitom mechanika TrackPointu se nezměnila, protože nasadíme-li starou čepičku, TrackPoint funguje stejně jako dříve, ne-li ještě citlivěji.

 

Na klasických ThinkPadech T jsem však tento problém nepozoroval – zde se totiž zdá, že čepička (ač jsem ji na rozdíl id ThinkPadů S detailně nezkoumal – nebylo proč) se příliš nezměnila a, ačkoliv je mírně nižší díky nové klávesnici, stále si zachovává většinu své původní citlivosti. Ostatně o tom psala již Petra v recenzi na T440p. Osobně bych řekl, že nízká, tenká čepička na ThinkPadech S sníží citlivost a pohodlí tak o 50 %, oproti tomu nová čepička v ThinkPadech T jen zhruba o 20 %.

 

Přiznám se proto, že když jsem musel poté, co se mi v pátek večer vybily baterie v bezdrátové myši a já nebyl schopen koupit nové dříve než v pondělí, používat výhradně TrackPoint na S440, sklouzával jsem často k použití pohodlného trackpadu, což mě rozladilo natolik, že jsem ze své T420s vytáhl značně špinavou a ošoupanou čepičku a nasadil ji na S440. Najednou bylo po problému a citlivost jsem musel ještě snižovat.

 

Klávesnice – stejná a přece jiná

Podobně jako v případě trackpadu nastal určitý vývoj u nové ostrůvkové klávesnice na ThinkPadech. Nemusím komentovat, že se oproti původní, prozatímní verzi za ThinkPadech se Sandy Bridge konečně rozdělila horní řada kláves do bloků po čtyřech, nebo že Lenovo přešlo na systém upřednostnění vedlejších funkcí oproti klávesám F1-F12 u horní řady, který je však možné díky nové funkci FnLk snadno, i permanentně měnit.

 

Lesklá, nebo matná?

Nové ThinkPady, vlastně již od roku 2012 s příchodem první ostrůvkové klávesnice, mohou být vybaveny jejím podsvícením. Upřímně tento krok chválím, protože ač jsem měl lampičku ThinkLight vždy rád, skutečně jsem ji nikdy nevyužil k ničemu jinému než osvícení kláves. A v tomto případě mi lépe poslouží nové, dvoustupňové podsvícení.

 

PB170114[3] WP_20140124_022

Vlevo: S531 s polomatnými klávesami, vpravo: S440 s hrubší texturou

 

Volitelná (což je při úplné absenci ThinkLight skutečně k smíchu a jednoho jen naštve, že ani u “Téček” není standardem) podsvícená klávesnice měla vždy o trošku příjemnější, jemnější mechaniku i chod. Ačkoliv se nejedná o nic dramatického a běžný, nezasvěcený uživatel si toho asi nevšimne, nepodsvícená varianta působí tak trochu bakelitově, s hrubším, ne tak dokonale přesným chodem. To je dáno tím, že má jinou konstrukci, je z jiného materiálu – mechanismus musí být z průsvitného plastu, aby jím mohlo podsvícení prostoupit, klávesnice je také ze spodu lépe izolovaná, aby příliš neprosvítalo světlo, výsledkem čehož je právě onen lepší pocit z psaní.

 

Nicméně jiné jsou především samotné plošky kláves, které – opět kvůli prosvítajícímu světlu – musí být z průhledného plastu, který je následně lakovaný na černo. Klávesnice v roce 2012 a ještě i v roce 2013 používaly lakování, které ve výsledku nejenom nepůsobilo hrubě, jak je u klávesnic zvykem, ale předně nebylo zcela matné, ale polomatné. Bříška prstů pak více klouzala, pocit ze psaní byl lehce jiný, ale hlavně na klávesnici zůstávaly otisky (ačkoliv šla snadno čistit).

 

PB170160[3]

 

Vypadá to, že Lenovo tento problém – stejně jako trackpad s řinčícím efektem – řeší a u testované S440 už jsme našli podsvícenou klávesnici, která je už znatelně matnější a má i jemnou, hrubší konturu. Hmatový pocit ze psaní se tak ještě více přiblížil klasické variantě.

 

Někde velká, jinde malá

Poměrně příjemnou změnou je také fakt, že ačkoliv na 14" a menších modelech zůstává klávesnice stejná, na 15" kouscích, a to i v řadě T, konečně najdeme numerický blok, který nejeden uživatel přivítá. Lví podíl na tom má přesunutí reproduktorů na spodní stranu a také unifikace klávesnic napříč všemi modely a řadami.

 

X240_Standard_05 copy T440p_Standard_05 copyW540_Standard_05

Popořadě zleva: 12" X240, 14" T440p, 15" T540

 

Dodám ještě zajímavost, že v menších než 14" noteboocích najdeme kromě zmenšeného trackpadu také menší klávesnici. Nebojte se, neopakuje se stará situace z netbooků, kdy by byly klávesy zmenšené a vy si tak nebyli schopni zvyknout na psaní na notebooku bez externí klávesnice v docku. Na 12" modelech jsou zmenšené pouze klávesy na levé a pravé straně, ovšem všechna písmena zůstávají v plné, nezměněné velikosti, tvaru i umístění.

 

Vaše zkušenosti

Jaké máte zkušenosti s novými klávesnicemi a polohovadly v ThinkPadech vy? Souhlasíte s článkem, nebo se vaše dojmy liší? Přijde vám trackpad hlučný, nebo jste si na něj už zvykli? Podělte se v diskusi pod článkem!

 • Petr Vones

  Znovu bych pripomnel, ze pro lidi kteri pouzivaji „profesionalni“ software, tedy vyvojarsky software, ruzne autocady a podobne kde se rutinne vyuzivaji F klavesy a vsechny navigacni klavesy Home/End/PgUp/PgDn, je X240 klavesnice naprosto nepouzitelna. To proto, ze diky „inovacim“ nelze soucasne vyuzivat primo F klavesy (bez Fn, tedy s aktivovanym Fn-Lock) a zaroven klavesu End (chova se jako Insert). Tento naprosty fail je dukazem, ze tyto stroje nemohou byt v zadnem pripade povazovany za „profesionalni“ a snad ani pracovni. Lenovo uz evidentne rezignovalo na overeni, zda-li se k takovemu ucelu hodi.

  U 14″ klavesnic je podobny ergonomicky problem s tim ze Home/End jsou umistene daleko od PgUp/PgDn, coz je opet nepouzitelne. Kdyby u toho alespon nekdo trochu premyslel, venoval by 30 minut na to aby BIOS generoval scan kody i pro kombinace klaves Fn+PgUp/PgDn, pripadne Fn+kurzorove klavesy a „pokrocily uzivatel“ si tak mohl na tyto kombinace namapovat funkcnost Home/End.

  U 15″ klavesnic to snad mirne zachranuje numericky blok, ktery se v ne-numerickem rezimu da vyuzit pro „opravu“ nesmyslne umistenych navigacnich klaves. Ne kazdemu vsak vyhovuje excentricke umisteni polohovaciho zarizeni u notebookovych klavesnic s numerickou casti

  Ze vsech klavesnic zmizelo kde jsou umistene kombinace pro Pause a Break, paradoxne tak klavesnice herniho modelu Y50 zustava nejvice „profesionalni“, protoze tyto „zastarale“ informace stale obsahuje.

  Bohuzel o prakticke pouzitelnosti jiz u Lenova nikdo nepremysli. Jen aby to vypadalo dobre (inovativne) na fotografii. Jen pripominam ze pod clankem na Lenovo US blogu o novych klavesnicich je pres 300 negativnich komentaru, takze vzorek tech kterym nevyhovuje asi neni zcela marginalni. Pritom by stacilo tak malo … Kde jsou ty casy (2009), kdy jeste Lenovo pomoci termalni mapy a testu vyuzivani navigacnich klaves logicky argumentovalo zvetsenim klavesy Del v bloku navigacnich klaves. Jakoby od te doby proslo lobotomii.

  O (ne)pouzitelnosti integrovanych tlacitek trackpointu jiz bylo napsano dost, neni treba to opakovat.

  • Adam

   Mě překvapuje, že klávesa End funguje na TP Yoga v obou režimech :) Čili ano, nepodařilo se mi rozchodit klávesu Insert (kterou naštěstí nepotřebuju :) )

   • Diagon Swarm

    Možná už to opravili.

 • Drozi

  Mně se na „nové“ klávesnici v T440s píše dobře. Mechanicky je dobrá. Ale dodnes s láskou vzpomínám na svoje staré HP, které mělo vertikální pruh s navigačními klávesami (na 13″), na který jsem si hodně zvykl.
  Hlavně Home-End je pro mě uplně mimo, takže první změna bylo přemapování na PgUp/PgDn, protože jsem zvyklý se v kódu při psaní takhle navigovat.
  Podsvícení je fajn. Akorát mi chybí jedna fíčurka (nebo jsem na ni nepřišel) a la Dell – teda aby se klávesnice rozsvítila automaticky (při zmáčknutí klávesy nebo pohybu kurzorem) a po delší neaktivitě se zase zhasla.

  Řešit (ne-)tlačítka trackpointu je asi už pláč nad rozbitou lahví mléka. Ale kdybych se nad tím trošku filosoficky zamyslil:
  Dnešní vývoj směřuje k přesunu SW do HW. CPU/GPU hardwarově akceleruje kde co, CPU integrují různé pokročilé instrukce, IBM vyvíjí speciální čipy suplující SW, atd… I v autě každý ví, že „mechanický“ posilovač je lepší než elektrický.
  No a v téhle době se zbavujeme něčeho tak triviálního, jako je „HW podpora klikání kurzorem“? Když už má trackpad pod povrchem víc tlačítek, proč nesnímá, které z nich je fyzicky stlačeno? Nemálokrát se mi stalo, že na trackpadu byl pravý klik interpretován jako levý (u trackpointu to funguje líp). Trackpad velikosti přistávací dráhy pro menší dopravní letadla sice vypadá na fotkách hezky, ale že by to bylo až tak moc potřeba…

  …ale přesto mám svoji T440s docela rád :)

 • Roman Vojtěch

  Dobrý den,
  vyjádřím se k TrackPadu na ThinkPad Yoga (TPY). TrackPad jsem nikdy nepotřeboval, nepoužíval a ani nechtěl (TP X61, TP X200, TP 200t atd.). Nic geniálnějšího než TrackPoint s normálními tlačítky neznám. Notebooky TP jsem si kupoval právě kvůli TrackPointu. Doba se ale mění.

  TrackPoint a jeho tlačítka na TPY.

  -Čepička nízká a tedy i malá „páka“ a s tím související nutnost větší síly. Zde na blogu je to popisováno.
  -Široká rozteč tlačítek. TPY 80mm, X200 60mm tzn. 20mm rozdíl. Pro praváka tedy neexistuje možnost stisknutí pravého tlačítka bez přehmátnutí nebo vykloubení palce. Pokud ovšem máte palec 10cm a více, tak to problém nebude. Pro leváky to platí v opačném gardu.
  -Nemožnost hmatové orientace palcem na ploše TrackPadu. (Přemýšlím o nalepení kousku folie pro hmatovou orientaci v oblasti tlačítek)
  -Pokud vypnete TrackPad (ovládací panely/myš/ThinkPad), tak nákres pro TrackPoint vůbec neodpovídá skutečnosti. Levé tlačítko není téměř celá plocha TrackPadu, ale pouze a opět nějaká nedefinovaná oblast kolem červené linky. Jednou na stisk je reakce, třikrát žádná. To stejné platí i pro zapnutou funkci TrackPadu.
  -Prostřední tlačítko už nefunguje vůbec standardně. Umožňuje pouze posun v okně nahoru a dolů, nic víc.
  -Vlastní stisk je v porovnání s neslyšnými tlačítky u starého TrackPointu neskutečně hlučný.

  Sečteno, podtrženo. Katastrofa na hranici použitelnosti. Dal jsem „tlačítkům“ dva měsíce, ale proklínám je několikrát denně. Ze samotné Yogy mám dobrý pocit, perfektní displej, větrák jsem snad ještě neslyšel, baterie nabitá na 80% za 60 minut, rozumná výdrž-7 hodin, všechno v kovu-tuhá konstrukce (pravda, trochu těžší, něco za něco). Ale virtuální tlačítka TrackPointu jsem opravdu zatím (?) neskousnul. Kdybych tušil tyto problémy, nikdy bych si TP s novým TrackPadem nekoupil.

  • Adam

   Pod Widlema jsem to nezkoušel, ale pod Linuxem jde Clickpad, resp. zóny pro buttony docela slušně definovat.

 • Martin

  Zdravím, mám model E431. Co se týče klávesnice, tak ergonomicky mi celkem vyhovuje. Občas se mi ale stane, že nezareaguje mezerník.. ale včera mi odpadlo už druhé tlačítko, nejprve =% a pak Z.Trocha vteřinového lepidla to napravila, ale pořád to není bůhvíjaké. Stalo se už někomu něco podobného? Jinak k TrackPadu se radši nevyjadřuji, je strašný. Pravý klik myši je prakticky nemožný…