Nové ThinkPad příslušenství: myš a klávesnice s TrackPointemProfi

Nové ThinkPad příslušenství: myš a klávesnice s TrackPointem

Pro profesionální notebooky ThinkPad (a nejen je) přichází Lenovo se dvěma novými periferiemi: nástupcem klávesnice s TrackPointem, která bude nově i bezdrátová, a ThinkPad myší v mnoha ThinkPad a ThinkPad Edge barvách, s vysokým rozlišením snímače.

ThinkPad Compact Keyboard with Trackpoint

Pokud používáte s vaším ThinkPadem externí monitor a dock, jistě vám přijde vhod klávesnice se zabudovaným TrackPointem a třemi tlačítky. Mechanicky, ergonomicky a designově tato klávesnice odpovídá klávesnicím z ThinkPadů. Existovala její verze pro původní ThinkPady, v roce 2009 přišla aktualizovaná varianta, no a s příchodem nových chiclet klávesnic na ThinkPadech 2012/2013 přišel čas na další aktualizaci externí klávesnice.

Nová klávesnice, která pomalu přichází na náš trh, je stejná jako ta v ThinkPadech T430u nebo S430, díky tomu nenastává problém při častém přesedání od jednoho druhu klávesnice k druhému. Na stole vám tak leží stará známá full-size klávesnice jako na notebooku, se kterou můžete okamžitě začít pracovat, nemusíte se učit rozdílné rozložení kláves a nezabírá zbytečně moc místa.

Klávesnice se díky kombinaci s polohovadlem TrackPoint, trojicí jeho tlačítek a malým rozměrům náramně hodí také pro využití s All-in-One počítači, počítači domácího kina (HTPC) a je vhodná také pro použití s tablety – díky TrackPointu a třem tlačítkům totiž odpadá nutnost nosit v batohu s tabletem ještě myš.

image-25255B15-25255D image-25255B16-25255D

Klávesnice se bude dodávat ve dvou verzích: drátové USB a bezdrátové Bluetooth. Bluetooth 3.0 verzi klávesnice bude navíc možné spárovat pomocí NFC. Klávesnici tak stačí pouze přiložit k požadovanému zařízení a spáruje se ihned a sama. Díky integrované baterii vydrží při běžném používání měsíc na jedno nabití a nabíjení baterie je možné přiloženým micro USB kabelem.

Pozn.: Česká varianta bezdrátové Bluetooth verze pravděpodobně nebude k dispozici, v kompletně české verzi však s jistotou bude drátová USB varianta.

Rozměry klávesnice jsou následující:

 • Délka: 341 mm
 • Šířka: 201 mm
 • Výška: 33 mm
 • Hmotnost: 570 g

0B47190_ThinkPad_Compact_Bluetooth_Keyboard_With_TrackPoint_03-25255B4-25255D Na spodní straně klávesnice nalezneme klasicky dvojici nožiček, které zvětší její náklon a zpříjemní tak dlouhé psaní. Povrch nožiček je pogumovaný, takže nedochází k ujíždění klávesnice po stole.

image-25255B4-25255D

Anglická varianta, česká bude mít samozřejmě dvouřadý Enter a české popisky

Klávesnice je plně připravená na používání s operačním systémem Windows 8 a odpovídají tomu i popisky a multifunkční klávesy. Zajímavostí je poté Fn Lock, kdy funkční klávesy fungují i bez stisknuté klávesy Fn. Dosah je udáván 10 metrů, ale samozřejmě bude záležet na konkrétním případě využití a okolních vlivech.

ThinkPad Precision Mouse

Nová ThinkPad Precision myš je stylová periferie, která přichází ve více barevných variantách a dokonale padne k novým ThinkPadům, ThinkPadů Edge a OneLink dokům. Z barev budeme mít možnost mezi Midnight Black (klasická černá), Heatwave Red (Edge červerná), Frost Silver (Edge stříbrná), Graphite Black (ThinkPad 2013). Reflektuje tak barevné variace řady ThinkPad Edge a nové grafitové šedé u ThinkPadů Classic 2013 začínajících ThinkPadem T431s.

precision_mouse-25255B9-25255D-25255B3-25255D Myš má tři tlačítka, čtyřsměrné scrollovací kolečko a optický snímač s citlivostí až 1600 dpi, který využívá namísto červené diody modrou, která zvyšuje snímání na obtížnějších površích. Bude se prodávat ve dvou verzích – USB a Wireless. Bezdrátový přenos bude probíhat pomocí USB přijímače na frekvenci 2,4 GHz.

 17851130369_0B47168_ThinkPad-252520Precision-252520Wireless-252520mouse-Graphite-252520Black_20130405110035-25255B15-25255D

Po programové stránce, byly vylepšeny možnosti Mouse Suite o podporu funkcí Windows 8 a jejich přizpůsobení individuálním potřebám. Můžeme si tak nastavit například na stisk prostředního tlačítka (kolečka) přepínání na tradiční desktop a “metro”, rychlý přístup na pravý charm panel, popřípadě jedním stiskem přepínat aplikace.

Zařízení také jako první podporuje funkci “Auto Launch Instalace”. To znamená, že po připojení zařízení se začne automaticky stahovat a instalovat balík Mouse Suite. Odpadne tak potřeba ručně dohledávat a stahovat ovladače, popřípadě instalovat je z CD.

Dostupnost, cena

Klávesnici i myši má v současné době několik obchodů již zalistovaných v nabídce. Cena klávesnice se pohybuje kolem 1 000 Kč s DPH (čili je o trochu levnější než předchozí generace) a myši koupíme už pod 300 Kč s DPH v jakékoliv barvě, která ladí s ThinkPady a ThinkPady Edge.

 

 • Walter

  Myšky jsou parádní, i když ergonomičtější verze by neuškodila (zase by se ale naštvali leváci), ovšem klávesnice se vysloveně nepovedly! Zaprvé ty na fotkách nemají F-kovou řadu kláves rozdělenou do bloků po čtyřech, což vážně nechápu, když už to nové ThinkPady konečně mají, s touhle verzí se (alespoň u mě) naprosto eliminuje možnost využívání jakýchkoliv zkratek, protože ta správná klávesa se v monolitickém bloku hledá asi minutu a za druhé, což mi vadí snad ještě víc, chybí oddělený numerický blok! Externí klávesnici si snad kupuju z velké části kvůli němu a bum, tady chybí :( Ještě ke všemu nebude česká verze v bezdrátové verzy, další kabel na stole už bych asi nepřežil ;( :D
  PS: Zdá se mi to, nebo nemá klávesnice klasické kontrokly u vypínání zvuku, mikrofonu a FnLock?

  • Petr Vones

   Bude jeste hure. Ted se zacinaji objevovat dalsi „inovovane“ notebookove klavesnice ktere jsou jiz jen 5-rade, takze nemaji F klavesy pro jistotu vubec (pouze pres Fn na horni ciselne rade). Vzdyt bezny uzivatel je prece na psani zprav na Facebook nepotrebuje a je z nich zmaten. Predpokladam ze takovou praktickou usporu materialu si casem nenecha Lenovo ujit.

 • Ondrej Balaz

  Cervena mys v provedeni „luxus“! Hazim penize na monitor a nic se nedeje!

 • Drozi

  Sice OT:
  Nevíte někdo, jak to je s S431? Bude u nás někdy?

 • Diagon Swarm

  Na noteboocích ThinkPad a jejich příslušenství mě nejvíc trápí ta nestálost. Zatímco v dávných dobách stačilo koupit ThinkPad a člověk měl jistotu, že se nebude muset přeučovat na něco jiného proti svému stávajícímu ThinkPadu, ať už má cokoli, teď lze v obchodech koupit ThinkPady s čtyřmi typy klávesnic a čtyřmi typy touchpadů/trackpointů, které se mezi sebou nezanedbatelně liší. Myslim, že by se lenovo mělo podívat na firmy, které jsou v pracovním sektoru úspěšnější (ty na D a H), a na jejich notebooky, které se snaží držet nějaké konzistentní ovládání. Řekl bych, že to není bezdůvodné.

  Klávesnice je pro mě bohužel fail. Mám počítač na práci v technických a ekonomických oborech (3D grafika, mastering zvuku, controlling), což u externí klávesnice vyžaduje kompletní numerický blok a tento požadavek platí celosvětově (ano, i v USA, kde lze psát bez shiftu čísla na horní řadě klávesnice). Navíc je ta klávesnice v podstatě už teď zastaralá, když nové modely mají opět rozloženou horní řadu do bloků po čtyřech a tady to pro jistotu není.

  Výhodou externí klávesnice pro mě je, že se nemusí prostorově omezovat kvůli mobilitě notebooku. Vyhození numeriky, zrušení mezer mezi bloky kláves atd – to jsou pouze kompromisy, které uživatel podstupuje výměnou za menší rozměry notebooku – s vidinou, že doma si k doku připojí plnohodnotnou klávesnici… což tohle nesplňuje. Nemůžu se ovšem na lenovo zlobit, v rámci consumerizace mění svou cílovku a do té nové už nějak nezapadám.

 • Filip Němeček

  Klávesnici zatím nemůžu nikde najít skladem. Kdy zhruba bude u nás dostupná?

 • Radek Sikora

  Myš levná, hezká – dizajn klasik, barevné varianty nevadí. Nicméně, hodně rád zůstanu u své BT varianty (drahá, občas cuká, jinak opravdový skvost).
  Co se týká klávesnice, také si ji nechte. Oproti USB „Travelce“ nevidím výhodu. Chiclet je asi výrobně levnější, budiž. Ale proč se, sakra, v sérii ThinkPad sahá na rozložení kláves? Za IBM to bylo špatně? V Edge a IedeaPad si, hoši Honkongští, dělejte, co chcete, ale klasických klávesnic se u ThinkPadů držte, co to jde.

  Nebo se připojím k hlastelům hesla: Za IBM (a těsně po) bylo líp – ať žijou repase z „korporátní sféry“.