Spoustě z vás nemusím aplikaci TPFanControl vůbec představovat, protože ji dobře znáte. Nicméně stále existuje spousta majitelů ThinkPadů, kteří o ní neslyšeli, nebo ji jen neumějí nastavit podle svých potřeb. To, doufám, změní tento příspěvek.
Co je TPFanControl?
Aplikaci TPFanControl vytvořil majitel a zároveň fanoušek notebooků ThinkPad z Německa, troubadix. Program umožní uživateli kompletní kontrolu nad otáčkami ventilátoru právě v noteboocích ThinkPad, ať už prostřednictvím automatického (uživatelem nastavitelného) režimu, nebo uživatelova manuálního nastavení. Nechybí ani možnost přepínání mezi jednotlivými režimy a samozřejmě také dovoluje přepnout zpět na řízení BIOSem. TPFanControl disponuje několika souběžně fungujícími systémy, které předcházejí poškození počítače z důvodu selhání aplikace nebo měření.
Aplikaci je možné stáhnout na autorově webu zde.
Okno programu
V základním nastavení se aplikace spouští v podobě úzkého okénka (autor jej nazývá „widgetem“), které „plave“ nad všemi ostatními. Ukazuje teploty naměřené jednotlivými teplotními senzory (ThinkPady jich mají mnohem více než jen v čipech na základní desce), současný stav ventilátoru a v neposlední řadě taky přepínač režimů (BIOS, automat a manuální).
Rozšířené zobrazení, které je možné aktivovat v konfiguračním souboru (o něm až dále), nic podstatného navíc neposkytuje, spíš slouží pro náročnější uživatele, protože zobrazuje kromě informací ve widgetu ještě záznam událostí a stav v rozšířené podobě.
V obou případech ale uvidíme v Oblasti oznámení (alias „tray“) malou ikonku aplikace, která zobrazuje teplotu senzoru, podle kterého se řídí ventilátor, dále nám dá k dispozici menu, pomocí nějž můžeme režimy přepínat i bez nutnosti otevření hlavního okna
Možnosti spouštění
Kromě toho, že je možné spouštět TPFanControl jako běžnou aplikaci – běžný proces, a to samozřejmě také automaticky po spuštění systému včetně nastavitelné prodlevy, nabízí autor i variantu, která běží jako systémová služba, což považuji za ideální variantu pro někoho, kdo už má s programem zkušenosti a nastavil si ho dle svých potřeb.
Popisovat postup spuštění programu je jako házet dříví do lesa – v Nabídce Start prostě a jednoduše kliknete na ikonu TPFanControl. O nic složitější není ani automatické spouštění po nastartování počítače (stačí vytvořit zástupce ve složce Po spuštění)
Jak ale na spouštění programu coby služby? Pokud máte TPFanControl zapnutý, ukončete jej a případně také odstraňte jeho zástupce z nabídky Po spuštění. V Nabídce Start rozklikněte složku TPFanControl, v ní otevřete Optional a zde Service. Otevře se vám složka, ze které jen spustíte zástupce install_service (1), který už za vás vše udělá. Nyní buď restartujte, nebo jednoduše spusťte ještě start_service (2) tamtéž. Pokud používáte operační systém Windows Vista a novější, pro zobrazení ikony v Oblasti oznámení (vedle hodin) musíte ještě spustit tpficon.exe (3)(doporučuji vytvořit zástupce v nabídce Po spuštění).
Konfigurační soubor
Pravděpodobně nejsložitější a zároveň nejdůležitější je správně a podle vlastních představ program nastavit, což provedete právě prostřednictvím konfiguračního souboru, který otevřete opět z Nabídky Start (edit TPFancontrol.ini) a my si nyní povíme, co která hodnota znamená.
Řádky v konfiguračním souboru, které začínají dvěma lomítky, resp. cokoliv je na řádku za dvěma lomítky, je ignorováno. Lomítky se značí obvykle komentáře nebo položky, které se nemají aplikovat.
Důležitá nastavení teplot a ventilátoru
- ManFanSpeed = výkon ventilátoru po spuštění programu při manuálním režimu (0-7).
- ManModeExit = udává teplotu, které když je dosaženo, program přepne na automatický režim.
- Nastavení chování ventilátoru (automatický režim „Smart mode“)
- Smart Mode 1
Jednotlivé úrovně rychlosti ventilátoru udávají jednotlivé řádky a nastavují se pomocí možnosti „Level“, která nabývá dvou hodnot X a Y. X udává teplotu, do které bude nastavena daná úroveň, Y nastavuje rychlost ventilátoru při této úrovni. V podstatě se využívají úrovně 0 (vypnuto) až 7, ale záleží na konkrétním modelu a rozhodnutí uživatele. Počet řádků (úrovní) není omezen.
Pozor! Rychlost 64 nemusí být podporována a navíc může poškodit ventilátor, rychlost 128 znamená přepnutí do režimu BIOS.
Příklad: Level=75 4 znamená, že pokud bude teplota do 75°C, ventilátor poběží na úrovni 4. - Smart Mode 2
TPFanControl podporuje přepínáni mezi dvěma uživatelsky vytvořenými automatickými (Smart) režimy. I tento, druhý režim se nastavuje shodně s prvním, pouze možnost je pojmenována „Level2“. Režimy se přepínají skrze menu ikony v Oznamovací oblasti.
- Smart Mode 1
- Lev64Norm = udává, jak se bude chovat úroveň rychlosti ventilátoru 64.
0 = funguje jako záchranný režim, vysoké otáčky budou zachovány, dokud teplota nedosáhne opět úrovně 64 (může se objevit pulzování ventilátoru)
1 = funguje jako normální úroveň s vysokými otáčkami, takže se zpomalí při dosažení nižší úrovně
Další nastavení
- Active = nastavuje, zda a jak bude program po spuštění reagovat.
0 = program jen monitoruje a zobrazuje informace
1 = povolí aplikaci kontrolovat ventilátor
2 = program se spustí v automatickém „smart“ režimu
3 = program se spustí v manuálním režimu - StayOnTop = udává, zda bude okno programu nad ostatními okny.
0 = bude se chovat jako každé jiné okno
1 = bude stále nad ostatními okny - SlimDialog = vzhled okna programu.
0 = velké zobrazení
1 = malé zobrazení (widget) - BluetoothEDR = je notebook vybavený rozhraním Bluetooth s EDR?
0 = není
1 = je - ProcessPriority = nastaví prioritu procesu.
0-5, běžně 2 – zvyšte v případě, že by při vytížení počítače program nezvládal včas reagovat. - NoBallons = nastavuje chování informačních bublin z ikony v Oznamovací oblasti.
0 = zapnout informační bubliny
1 = vypnout informační bubliny - Cycle = perioda odečítání teplot ze senzorů. Číslo udává počet vteřin.
- NoExtSensor = toto nastavení zajímá pouze uživatele ThinkPadů A2x, T2x a X2x. Ti by měli nastavit hodnotu na 1.
- StartMinimized = spouštět program minimalizovaný.
- IconCycle = perioda obnovování ikony v Oznamovací oblasti. Číslo udává počet vteřin.
- ShowTempIcon = má ikona v Oznamovací oblasti ukazovat logo programu, nebo aktuální teplotu?
0 = zobrazit logo
1 = zobrazit teplotu - IconLevels = ikona v Oznamovací oblasti mění barvu dle teplot (červená, žlutá, zelená). Toto nastavení určuje, při jakých hodnotách se barvy mění.
X Y Z – zelená, pokud je teplota nižší než X; žlutá, pokud je menší než Y; oranžová, pokud je menší než Z; červená, pokud je vyšší než Z.
Praktický příklad: IconLevels=65 75 80 – do 65°C zelená, od 65 do 75°C žlutá, od 75°C do 80°C oranžová, od 80°C červená. - FanBeep = frekvenci a trvání pípání při změně stavu ventilátoru.
X Y – první hodnota X udává frekvenci, druhá Y zase délku pípnutí v milisekundách.
Při nastavení FanBeep=0 0 se zvukové upozornění vypne. - MaxReadErrors = udává počet chybných měření teploty, po kterém se přepne chod ventilátoru na režim BIOSu.
- Log2File = povolit záznam událostí do souboru.
0 = zakázat
1 = povolit - Log2csv = ukládat záznam událostí ve formátu CSV (data oddělená čárkami, je možné otevřít v tabulkovém procesoru).
0 = zakázat
1 = povolit - IgnoreSensors = seznam teplotních čidel oddělených čárkami, jejichž hodnoty se budou ignorovat.
- SensorName# = uživatelem přejmenované senzory. Za # dosaďte číslo 1-12, názvy musí mít tři malá písmena pro správné zobrazení v ikoně programu.
- SensorOffset# = hodnota, která se odečte od naměřené teploty jednotlivých senzorů (dle čísla senzoru, která se dosadí za #). Výpočet teploty tedy probíhá takto: naměřený teplota mínus hodnota SensorOffset.
- ShowBisasedTemps = nastavení, zda ukazovat vypočítanou, nebo naměřenou teplotu.
0 = ukazovat naměřenou teplotu
1 = ukazovat vypočítanou teplotu - ShowAll = zobrazovat všechny, nebo jen aktivní čidla při spuštění programu? V okně programu se toto nastavení dá okamžitě kliknutím změnit.
0 = zobrazovat pouze aktivní
1 = zobrazovat všechny
IconColorFan = ikona v Oznamovací oblasti se zbarví do zelena, pokud se ventilátor zapne.
0 = zákaz obarvování
1 = zbarvovat
[…] stroj složen, první zapnutí. Naštěstí se ventilátor rozběhl, super. Naběhnutí OS, TPFanControl funguje, jak má, teda skoro… Problém je ten, že ovládání funguje jen manuálně, nebo v […]
[…] podporováno a na čem je potřeba ještě zapracovat nebo to, jak fungují ovladače, případně TPFanControl a jiný pro „ThinkPadisty“ důležitý […]