Modding chlazení X220

24. 9. 2015 | 9

Nedávno se na mě obrátil kolega, jestli bych mu nepřepastoval chlazení na X220. Samozřejmě to není problém, až na to, že se musí X220 rozebrat až do posledního šroubku. To mi vnuklo nápad.

 Myšlenka

Někde jsem četl, že se X220 dělala i v ULV (UltraLow Voltage – procesor běžící na nízkém napětí) variantě s i5-2537M, začal jsem po tom více pátrat a zjistil jsem, že to tak doopravdy je a že mají dvě odlišná chlazení. Copak by se asi stalo, kdybych dal chladič z SV (Standart Voltage – klasický procesor u X220 i3-2310M, i5-2540M a i7-2620M) do stroje s ULV? Rozdíl TDP je docela velký, tím pádem by měl být stroj potom zásadně tišší a i TurboBoost by měl jet delší dobu. Číselná hodnota je 35 W u SV a 17 W u ULV.

Trochu rozdil...

 Provedení

Sehnat desku s ULV nebyl nakonec až takový problém. Kolega tady z blogu chtěl „plnotučný“ procesor z mého stroje a já chtěl zase jeho „nízkotučný“. Dohoda byla rychlá a – jak by řekl Angličan – „win-win“ (tedy výhra) pro obě strany. Následovalo objednání dílu chladiče pro SV/LV, a to konkrétně FRU: 04W0435N místo ULV varianty 04W0436N – zde jsem udělal chybu, že jsem v euforii objednal díl přes eBay a nějak jsem si nevšiml, že zde je OEM, tedy neoriginální díl, no co, stalo se, počkáme, až díl přijde a pak se uvidí.

Čekání nebylo tak dlouhé, jak by se mohlo zdát, za 14 dní jsem měl díl doma. Bohužel, jak jsem se bál, obejvil se zde problém. A to konkrétně se zapojením drátu v konektoru. To, že je jiná barva, by tolik nevadilo, ale to, že tam chyběl jeden drát, by se mohlo jevit jako problém. Dle zapojení PWM je to následovně:

PIN 1 – černý – zem

PIN 2 – červený – 12V

PIN 3 – žlutý – otáčky

PIN 4 – modrý – PWM

Ovšem u čínského výrobku to tak nebylo, tam byl takový jakýsi PIN 1 – červený, PIN 2 – černý a PIN 3 – oranžový. Tak barva drátu je jedna věc, druhá věc je doufat, že se ventilátor neřídí pomocí PWM, ale díky napětí. No, jdem na to. Popis, jak rozebrat X220, tu uvádět nebudu, je to jednoduché, avšak pracné a trvá to dlouho. Návod, jak postupovat, naleznete zde.

 

Original

čína

Výsledek

Chlazení vyměnené, stroj složen, první zapnutí. Naštěstí se ventilátor rozběhl, super. Naběhnutí OS, TPFanControl funguje, jak má, teda skoro… Problém je ten, že ovládání funguje jen manuálně, nebo v režimu BIOS, protože TPFC nevidí teploty. No ona výměna desky je docela zásadní zásah do systému. Ovladače jsem odinstaloval a přeinstaloval v nouzovém režimu – nepomohlo. Přeinstaloval jsem TPFC – bez výsledku. TPFC vidí otáčky ventilátoru, BIOS jej dokáže řídit a nebo já manuálně, což je super, krok od 100% spokojenosti, ale už teď je jasné, že to vyšlo. Po dalším restartu skrz aktualizace TPFC funguje jak má. Super !

Spustil jsem tedy HW Monitor + OCCT + IntelTurboBoost monitor a dal se do testování. Výsledky jsem byl velmi překvapen. Pokud nechám chlazení na BIOSu, tak se drží stále na nejnižších otáčkách, takže téměř neslyšné. Pokud jej manuálně vypnu (nebo se vypne sám skrze TPFC), tak se při běžné práci, jako je brouzdání po webu (avšak bez Flashe a Javy), nedostanu přes 60°C a Turbo se spíná samo, jak uzná za vhodné.

Co bylo pro mě největší překvapení, je OCCT – 2 hodiny testu, 100% zatížení všech jader CPU, Turbo na 2,0 GHz po celou dobu a teplota maximálně 71°C a otáčky lehce kolísaly stále ale na přijatelných hodnotách (cca 3 500 RPM) s ohledem na to, že běží BURN test.

HW Monitor

Bohužel po první sérii testů se OCCT zbláznil a vytvořil nesmyslné grafy. Přikládám.

Chapete to?

Během dneška dodám snad již srozumitelne grafy.

Takže abych to shrnul: já jsem spokojený jako želva. Po téhle úpravě dostanete malý, hlavně tichý a přimeřeně výkonný stroj. Výsledky z CineBenche hovoří jasně a každý ať si udělá obrázek o výkonu sám.

Slibene vysledky OCCT:

2015-09-24-17h50-Frequency-CPU #0 2015-09-24-17h50-Temperature-Core #0

TPFC nastaven nasledovne:

  • Level=60 – 0
  • Level=65 – 1
  • Level=75 – 3
  • Level=80 – 7
  • Level=90 – 64

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky