Prahy nabíjení baterie pod Windows 8 bez Power ManageruProfi

Prahy nabíjení baterie pod Windows 8 bez Power Manageru

K nastavení prahů nabíjení baterie u ThinkPadů slouží aplikace ThinkVantage Power Manager. V článku si ukážeme co dělat v případě, že tuto aplikaci nemáme pod Windows 8 dispozici, ale měnit nastavení nabíjení baterie přesto chceme. Uživatel z oficiálního Lenovo fóra buddinggeek objevil postup, který otestoval na svém ThinkPadu X220.

Za tip děkujeme Michalu Wertheimovi!

Nejprve trocha teorie:

Co to vlastně ThinkVantage Power Manager je, a proč jej nemůžu použít i pod Windows 8? Power Manager byl součástí balíku software ThinkVantage Tools, který měl na starosti rozšířené nastavení operačního systému v oblasti sítí, zabezpečení či napájení a centrální správu pro administrátory větších firem. Postupnou modernizací operačních systémů a implementací těchto funkcí přímo do jádra samotného operačního systému, ztrácelo smysl vytvářet duplicitní aplikace, které by zatěžovaly operační paměť a nastavení dále tříštily. Podle neoficiálních zdrojů se již na “metro” verzi Power Manageru pro ThinkPady pracuje.

Tip: Balíku ThinkVantage Tools a jeho konci podpory v systému Windows 8 se do hloubky věnuje předchozí článek Matěje Gotwalda [link zde].

Jak tedy na to?

Předem upozorňuji, že neodborná manipulace s registry operačního systému může vést k nestabilitě, či úplné nefunkčnosti operačního systému. Před provedením doporučuji provést jejich zálohu.
 1. Nainstalujme Power Management Driver [Ke stažení zde]
 2. Poté nainstalujme Lenovo Settings Dependency Package ve verzi 1.0.5.2 [Ke stažení zde] (Tento balíček obsahuje potřebný kód pro přístup do firmware baterie)
 3. Teď je nutné vyvolat editor registru. To provedeme stiskem „windows“ klávesy, popřípadě přes nabídku „charm“ z pravého okraje obrazovky a napsáním slovíčka „regedit“. Zobrazí se nám soubor regedit.exe, který je nutné spustit pravým tlačítkem přes položku „spustit jako správce.
 4. Stiskem CTRL + F přejdeme do vyhledávání, kam zadáme [HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Wow6432Node\Lenovo\PWRMGRV\Data].
 5. Nyní bychom měli vidět čtyři záznamy, které jsou nastaveny na hodnotu „0“ ChargeStartControl, ChargeStartPercentage, ChargeStopControl, ChargeStopPercentage.
 6. První dva záznamy ChargeStartControl and ChargeStartPercentage nám určují, při kolika procentech baterie se má začít nabíjet. Pokud tedy chceme nabíjet baterii pouze v případě, že její kapacita klesne pod 40% stačí dvakrát kliknout a nastavit hodnoty na „40“ pro oba záznamy. Tyto záznamy jsou v desítkové soustavě, takže hodnota 10 = 10%, 20 = 20% atd.
 7. Zbylé dva záznamy ChargeStopControl and ChargeStopPercentage slouží k nastavení hodnoty, při které se nabíjení zastaví. Takže hodnoty můžeme opět změnit dvojklikem a vepsáním hodnot např. „80“. Důležité ovšem je, aby měli oba záznamy totožné hodnoty.
 8. V regeditu se hodnoty ukládají v momentě jejich zapsání. Tím pádem nám tedy stačí regedit pouze vypnout a počítač restartovat. Po restartu se hodnoty z registru uloží do firmware baterie a je hotovo.

Zdroj: oficiální Lenovo fórum

 

 • lenovo

  Ake prahy sa vam osvedcili?

  • To je subjektivní a na každém, ale píšu o tom např. v tomto článku: http://www.lenovoblog.cz/2010/07/thinkpady-sl410510-pokrocila-sprava.html
   Používal jsem 40/90 %, nebo 50/90 %, dnes používám 50/80 % a plně dobíjím jen v případě, že cestuji celý den. Ale jak jsem uvedl, je to hodně subjektivní a závisí na každém, jak notebook používá.

   • Petr Vones

    Existuje srovnani, ze se timto opravdu zlepsi zivotnost baterie ? Predevsim tech soucasnych. Nektere teorie totiz ne vzdy plati, napriklad doporucovane „battery recondition“ kolikrat baterii naopak uplne dodelalo.

    • Já mám pocit, že Sanyo baterie nezachrání ani změna režimů dobíjení, ale já měl v notebooku vždy Panasonic (R400, T420s a doma SL510). Ale obecně: redukovat zatížení baterie, ať už nabíjením, nebo vybíjením, vždy pomůže. Čili je třeba vědět, jak člověk notebook používá, a podle toho baterii nabíjet. Jak jsem psal – já mám 50/80 % běžně, když cestuju, nabíjím naplno (+ UltraBay).

 • A. Kounovský

  Hele já tam ty prahy mám základně na nule ale v šestnáctkový, mám to změnit na desítkovou?

  • František Bielik

   Bohužel v tom Vám neporadím … Osobně bych se do toho nepouštěl. Netuším co by taková změna provedla. Je mi líto…

  • Ano, Vy pouze měníte, jakým způsobem data zadáváte. Čili přepněte na desítkovou a zapište svou hodnotu. Ta se sama převede na šestnáctkovou.

 • Pavel

  Lze tento postup aplikovat a zkusit také na Win7? Mám na Edge 430 s Win 7 (64b), Power Manager je instalován a nastaven (90/40), ale přesto se mi ntb v síti pořád a stále nabíjí hodnoty nehodnoty. Prostě nastavení Power manageru ignoruje.

  • František Bielik

   Nejsem si úplně jistý, zda se budou shodovat hodnoty v regeditu. Osobně bych raději provedl takovéto nastavení za použití software do výrobce.

   • Pavel

    Nevím, zda se úplně chápeme. Udávané prahy jsou v PM nastaveny, ale ntb je ignoruje.

    • František Bielik

     Chápu, jen uvádím, že se nemusí shodovat cesta registrů v operačním systému win8 / win7. Tudíž odpověď na Vaší otázku zní: tento postup nemusí fungovat na win7. Co se týče problému, že zařízení nereaguje na nastavení v PM navrhuji jeho reinstall. V případě, že to nepomůže lze kontaktovat support společnosti lenovo, kde Vám jistě poradí a pomohou tento problém vyřešit.
     S pozdravem
     František Bielik

     • Pavel

      Děkuji za návod, zkusím.

     • František Bielik

      Rádo se stalo. Klidně pak dejte vědět, jak to dopadlo :)

  • Pod Windows 7 jsou nastavení ve stejných registrech, právě jsem kontroloval, čili mělo by to fungovat stejně.

 • Hynek

  Nevím, jestli jsem jediný, ale Power manager mi po reinstalaci jede normálně i pod W8 pro x64. Mám ThinkPad T520

  • A. Kounovský

   Tak to máš štěstí, mě to nedovolí ani nainstalovat.

 • pgotze

  Rozchodil jsem si metro aplikaci Lenovo Settings, kde je integrovan i neco jako Power Manager, ale jsou tam jen uplne zakladni nastaveni jako Always on USB nebo Battery Stretch. Cekal jsem ze tam teda pujde nastavit veci vice, prahy tam nastavit taky nejdou. Tak snad v nejake dalsi aktualizaci

  • Vypadá to, že od tohoto Lenovo dalo definitivně ruce pryč a nechává nabíjení baterie řídit notebook/firmware samotný. Podle všeho již nebude možné prahy měnit ručně. Nehledě na to, že při dvou bateriích nastavení někdy způsobovalo problémy, že se baterie nenabíjely.

 • Jiří

  Dobrý den, testoval tento postup někdo na TP Edge E530? Ta neoficiální aplikačka, kterou jsem našel v jiném článku nejde, do registrů se bojím.

  Když si tam změním prahy a pak zase obnovím na 100%, baterii se to zase uloží do Firmware a jakoby nic? Mám trochu strach do toho rýpat :).

  Děkuji,
  Jiří

 • Adam

  Nejprve jsem to zkusil rozjet podle článku POWER-MANAGER PRO WINDOWS 8, nicméně nabíjení neakceptovalo nastavení z aplikace. Teď jsem zkusil nastavení z tohodle článku a také se baterie nabíjí standardně (bez prahů). V registrech mám kromě 4 záznamů asi dalších 20(s těmi jsem nehýbal). A navíc mi po provedení tohoto návodu zmizela z metro aplikace Lenovo Settings – Power možnost nechat automaticky řídit nabíjení baterie :/ Nevíte někdo co s tím? Děkuji. Thinkpad Yoga, Win 8.1

  • Bohužel, ale u nových ThinkPadů a obecně u ThinkPadů E a S (včetně Yogy) již postup nemusí fungovat.
   Nastavení z Lenovo Settings – Power zmizelo proto, že jste změnil hodnoty v registrech. Objevit by se opět mělo, pokud nastavíte hodnoty na původní.

 • Jarda

  Nainstaloval jsem Power Manager pro Windows 7 na OS Windows 8.1 v kompatibilitě pro W7 a funguje nastavení prahů nabíjení baterie.