ThinkPad USB Keyboard with TrackPoint: Geniální sjednocení?Profi

ThinkPad USB Keyboard with TrackPoint: Geniální sjednocení?

Jako uživatel ThinkPadu jsem zvyklý na kvalitní klávesnici a zároveň používám dokovací stanici s externími monitory. Tato kombinace mě postavila před problém stejně kvalitní klávesnice v zadokovaném stavu. Nejideálnějším řešením byla stejná klávesnice jako na notebooku. Ideální je, že přes den pracuji na notebooku kdekoliv a večer přijdu domů, zadokuji a píšu na úplně stejné klávesnici. Jistě si dokážete představit ten komfort, zvlášť když se jedná o klasickou ThinkPad sedmiřadou klávesnici. 

Pohled do historie

V roce 2003, tenkrát ještě IBM, vytvořilo a začalo prodávat ThinkPad UltraNav USB Keyboard. Byla určená především pro uživatele notebooků ThinkPad, kteří byli na tento typ klávesnice zvyklí a chtěli její komfort i u stolního PC nebo notebooku v dokovací stanici. Klávesnice vznikla ve dvou provedeních: Portable – přesně taková, jakou najdete v notebooku a druhá, tzv. Full-size, která obsahovala navíc ještě numerický blok. Zajímavé je, že tehdy ještě tyto klávesnice neobsahovaly, jak se někdy říká, reklamní tlačítko start. Prodej těchto klávesnic skončil po dlouhých 6 letech v roce 2009. Jejich nástupce je bohužel jediný model bez numerické klávesnice a touchpadu. Pokoušel jsem se ještě Full-size model sehnat ale nepodařilo se mi.

31p9490_thinkpad_travel_keyboard

Zpracování a proporce ultranav nástupce

Když klávesnici vybalíte, překvapí Vás, jak je lehká. Je to nezvyk, když ji znáte pouze pevně spojenou s notebookem. Klávesnice je z klasického plastu, jako jsou ThinkPady, zde není žádná změna. Působí na mě celkem solidním, bytelným a dobře zpracovaným dojmem. Dolní strana oplývá šesticí gumových nožiček, aby lépe držela na stole, subjektivně by nožičky mohly být měkčí a přilnavější. Také zde najdete dvě další výklopné nožičky pro zvětšení sklonu klávesnice, které mají své konce též dobře pogumované – což u klasických klávesnic nebývá vždy zvykem. Nachází se zde ještě prostor pro smotání kabelu, pokud nepotřebujete jeho plnou délku či klávesnici přenášíte a nechcete aby kabel překážel.

asd

Trochu mě osobně mrzí, že klávesnice, tak jako její předchůdce neobsahuje touchpad – v některých případech se hodí, přestože se řadím primárně mezi uživatele trackpointu. Také je poměrně velký nezvyk, že je klávesnice užší, než tělo ThinkPadu, protože nemá po stranách pruhy místa kvůli reproduktorům. Osobně toto místo používám pro ruce, která mám položené více do šířky.

Klávesnice odpovídá přesně klávesnicím, které naleznete například na ThinkPadech Tx20 a to jak chodem kláves, jejich rozložením, tvarem tak zpracováním. Z obrázků lze identifikovat samozřejmě i totožná tlačítka pro ovládání zvuku a mikrofonu a ThinkVantage tlačítko – vše jak znáte z ThinkPadu. Píše se na ní samozřejmě výborně. Přináší podporu funkčních kláves – externě lze ovládat jas LCD notebooku, příslušné ThinkVantage aplikace, uspání notebooku a další. To je něco, co Vám obyčejná klávesnice jen stěží přinese a jen velmi malé, jestli vůbec nějaké, množství USB klávesnic Vám nabídne dnes již legendární odtokové kanálky.

Narazil jsem pouze na jediný problém se zpracováním. TrackPointová tlačítka, bohužel hlavně to levé, nesnesitelně cvakala o podklad. Respektive řečeno, domnívám se, že plech, který je pod TrackPointovým tlačítkem, cvakal o plastový podklad, který je zároveň dnem klávesnice. To v mém případě znamenalo asi po dvou hodinách rozmontování a úpravu. Informoval jsem se, že to je vada kusu, jiná klávesnice to nedělá.

Software

V balení se nachází dnes již poměrně vzácné instalační CD s ovladači. Průvodce Vám nainstaluje docela jednoduchý driver, ovládání je umístěno jako samostatná záložka v nastavení myši s názvem „USB TrackPoint“. Nabízí nastavení typické pro TrackPoint jako citlivost a jak se chová scrollování. Nastavení není příliš detailní, ale stačí. Osobně bych byl radši za číselné označení citlivosti – abych si ji mohl nastavit ještě větší, čím vyšší rozlišení, tím je vhodnější vyšší citlivost. Upozorňuji, že bez ovladače TrackPoint funguje, ale pochopitelně nenastavíte vůbec nic a se scrollováním máte smůlu.

Občas se také stává, že ovladačům po zapnutí PC chvilku trvá, než se proberou. Projevuje se to hlavně tak, že tlačítka pro ovládání zvuku svítí aby signalizovala vypnutý zvuk/mikrofon, po jejich stisku zůstanou pořád svítit ale v systémové liště si můžete všimnout, že zvuk je již funkční. Pokud nezatěžujte pevný disk, NEJDÉLE do 20s vše funguje jak má, pokud máte SSD jako já, tak problém nemáte šanci postřehnout, pokud o něm nevíte, trvá maximálně vteřinu. Prakticky stejný problém platí pro kolébkovité tlačítko pro ovládání zvuku.

V různých diskuzích je občas stížnost na rozdílné chování citlivosti TrackPointu v notebooku a v klávesnici externí, což musím potvrdit. Problém totiž nastává v okamžiku, kdy máte rozlišení notebooku a stolního monitoru rozdílné – což je bohužel drtivá většina případů. Driver totiž přebírá nastavení z Pointer Options kde je hodnota Motion čili volně přeloženo Rychlost kurzoru. Je to statická hodnota, která je stejná jak pro rozlišení 1366×768 tak pro 2560×1600 a v tom je kámen úrazu: Logicky – stejný pohyb TrackPointu znamená jiný pohyb kurzoru v každém rozlišení a z toho plynoucí i rozdílná citlivost scrollování. Toto je softwarová věc, která by se dala řešit jinak a bohužel musím říci i lépe.

Osobní dojmy

Klávesnice se mi velice líbí, výborně se na ní píše, protože jsem na ní zvyklý, dalo by se říci až závislý ze svého notebooku a navíc je dobře zpracovaná. Trochu mi vadí, že je o šířku reproduktorů užší, ale to je zase přínosem pro mobilitu. Ovladačům někdy chvilku trvá, než se po startu PC probudí, nicméně od doby co používám SSD už tento problém nemám a přinejmenším to je pro spoustu lidí zanedbatelná vada na kráse. Na klávesnici mi chybí touchpad a celkově mi chybí nástupce Fullsize Ultranav USB.

Závěr

Klávesnici bych doporučil především uživatelům ThinkPadů. Nabídne komfort stejné klávesnice jak na cestě, tak doma či práci, výborný trackpoint a možnost používání funkčních kláves. Opravdu nejdůležitější je ale především sjednocení klávesnic notebooku a pracoviště s ThinkPadem v doku.

Stojí určitě za zmínku také to, že USB ultranav je díky TrackPointu opravdu mobilní symbiózou klávesnice a myši, proto může představovat ideální volbu pro člověka, který potřebuje ovládání mnoha různých počítačů denně: Typickým příkladem budiž správce serverů při fyzickém ovládání nebo pracovník servisu či helpdesku, který instaluje fyzické stroje každý den.

Pokud ThinkPad nevlastníte nebo nemáte speciální požadavky, klávesnici nevyřazujte z výběru, mimo mobility dokáže nabídnout množství fn fukncí, které lze využít na každém notebooku či stolním PC, vysoký komfort při psaní, tichý chod a třeba Vás vtáhne do světa TrackPointu…

 • Michal

  Také mám tuto klávesnici. Pořizoval jsem ji ze stejného důvodu – abych měl stejnou na ntb i u externího monitoru. Bohužel jsem si neuvědomil jednu věc, a myslím, že by stálo za to na ni v článku upozornit. Uživatelé, kteří jsou zvyklí na klasické „ne-thinkpad“ rozložení Ctrl a Fn kláves budou rozhodně zklamáni, protože u klávesnice nelze tyto 2 klávesy prohodit jako na ntb. Mě to bohužel donutilo zvykat si na Fn úplně vlevo a ani po 3 měsících jsem si pořádně nezvyknul a pořád mi to dělá potíže.

  Pokud by někdo věděl jak tyto klávesy prohodit i na ext.klávesnici, byl bych vděčný.

  • Adam Ležák

   Spravny postreh! Problem je, ze clovek do clanku nikdy neda vse, z neceho vybere a neco pozapomene. Ted mi doslo, ze jsem tento problem resil ze zacatku take a bohuzel – nevyresil a zvyknul si na TP rozlozeni jako Vy.

 • Bob

  a prodává se i s velkým enterem?

  • Michal

   Řekl bych, že u nás jedině s velkým enterem (české rozložení).

  • Česká verze má velký enter.

 • Seth

  je už vyřešen ten „sticky shift“? U téhle klávesnice se stává, že shif zareaguje i na další napsané písmenko a když člověk píše fest rychle tak PÍše ASi TAkle. Jinak je to super klávesnice mám ji přes rok :-)

  • Michal

   Spíš ne, mě nepíše první 2 písmena, ale občas se stane, že se shift jaksi zasekne a píše mi to například NNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNN

   • Toto se mi nikdy nestalo… Je pravda, že při velmi rychlém psaní občas narazím na problém dvou velkých písmen, nicméně mám pocit, že se mi to stává jak na externí klávesnici, tak na notebooku.

    • Michal

     Já právě na ntb tento problém nikdy nemám. Dokonce mám pocit, že se mi na ntb klávesnici (T420) píše o něco lépe. Ta externí mi připadá více „plastová“ – nemumím to lépe definovat. Má i malinko jiný stisk než na ntb. Ale možná už slyším trávu růst a je to asi hodně subjektivní.

     Každopádně jsem prostě nabyl dojmu, že externí není 100% tak dobrá jako na ntb. A kupoval jsem ji právě proto, že jsem chtěl stejně dobrou… :( Ale je to hodně subjektivní a rozdíl není zas až tak velký.

     • Seth

      to jsem rád, že v tom odlišným zvuku nejsem sám :-D už jsem si taky myslel, že mi hrabe. Klávesnici jsem měl dokonce rozebranou a je to prostě stejný díl jako je v notebooku, se stejným konektorem, jen je k tomu přidaná malá DPS a kablík. Každopádně u sebe si to ospravedňuju tím, že v notebooku mám EN klávesnici a externí je CZ. Jinak to zdvojení se mi na notesu taky nestává, když zagooglíte tak podobnou zkušenost mělo víc lidí.

     • Ta zdvojená velká písmena – je to možné, teď taky neumím přesně řict, jestli se mi to stává jen na externí klávesnici, nebo i na notebooku. Nicméně možná to bude způsobené pomalejším převodníkem, jinak si to neumím vysvětlit.

      Co se zvuku klávesnice týče, v externí klávesnici je naprosto shodná, tedy úplně a do puntíku ta samá klávesnice jako v notebooku (dokonce má na sobě i tlačítko napájení, které je jen překryté plastem). Nicméně obecně jsou minimálně dva dodavatelé klávesnic – jeden je, myslím, Chicony a druhý z hlavy nevím. A mírně se pod rukama subjektivně liší, čili „problém“ může být v tom.

      Hlavní rozdíl ale samozřejmě je v tom, že klávesnice v notebooku má lepší podporu a zvukové projevy odvádí do jisté míry konstrukce těla notebooku, což v tenkém plastovém těle externí klávesnice samozřejmě nefunguje. Nehledě na to, že zvuk se ještě prohloubí, pokud používáte vysoké nožičky (já ano).

     • Adam Ležák

      Presne tak, je to hodne vahou samotneho notebooku ke kteremu je originalni klavesnice pridelana. Navic, pokud se pouziji nozicky, tak se klavesnice i trochu prohyba, protoze samozrejme neni ani zdaleko tak dobre zpevnena, jako kdyz pod sebou ma rollcage.

 • Petr Vones

  Jak je mozne, ze Lenovo prodava jeste klavesnici s puvodnim, tedy dnes „spatnym“ rozlozenim klaves ? Vzdyt vykousanou klavesnici s nesmyslnym rozlozenim navigacnich klaves chce prece kazdy :-)

 • Lukas

  Ked uz sme pri tych klavesniciach, neviete ci sa take nieco http://www.thinkwiki.org/wiki/Ultrabay_Plus_Numeric_Keypad da zohnat pre tohtorocne thinkpady (konkretne T530)? Celkom by sa to zislo, kedze opticku mechaniku skoro nevyuzivam.

 • Pavel Hykš

  Taky ji používám už několik let, ale na začátku měla namále. Po rozbalení jsem zjistil, že se ve Windows nefunguje scrolování prostředním tlačítkem trackpointu tak, jako na notebooku. V některých aplikacích ano, ale třeba Visual Studio scroluje s trackpointem na notebooku dobře a s tím na klávesnici vůbec… Naštěstí jsem našel skript pro aplikaci AutoHotKey, který tohle elegantně řeší softwarově – scroluje při zmáčknutém prostředním tlačítku a pohybu nahoru/dolů.

 • Pokud by někdo chtěl ještě sehnat původní full-size verzi s numerickým blokem, doporučuji napsat na thinkpadí fóra a dá se ještě sehnat. Svoji jsem tam sehnal velmi brzy po podání inzerátu. Je to asi nejlepší klávesnice, která může být hlavně díky kombinaci trackpointu a touchpadu.

  • Martin Kubík

   Dobrý den, zkoušel jsem to, ale bezúspěšně…