IBM ThinkPad UltraPort: mileniální konektor pro připojení různorodého příslušenství

2. 2. 2019 | 1

Notebooky ThinkPad byly odjakživa synonymem funkčního designu a praktičnosti. Už od prvních modelů obsahovaly notebooky ThinkPad všelijaká vylepšení, mnohá z nich ale nebylo možno integrovat přímo do notebooku.

Jedním z takových Think vylepšení bylo i konektorové rozhraní ThinkPad UltraPort. IBM jej vyvinula a uvedla na trh v roce 2000 společně s vybranými ThinkPady původní, 20. řady (T20, X20, A20p). V zásadě se jednalo o rozhraní USB 1.1, které však mělo vlastní konektor.

Vlastní zařízení sestávala z několika částí. Kromě vlastní čtečky/kamery atd. byla obvykle doplněna stojánkem s třemi nastavitelnými nožičkami a připojovacím kabelem s konverzí na konektor UltraPort. Tím se příslušenství připojovalo k notebookům, které neměly UltraPort vestavěný (např. ThinkPad T20). U modelů, které jej měly, se zařízení jednoduše zacvaklo do konektoru ve víku obrazovky.

Do prodeje se celkem dostalo pět možných typů příslušenství:

  • UltraPort Bluetooth Adapter – modul přidávající podporu Bluetooth 1.0, maximální rychlost rozhraní činila 721 KBps do vzdálenosti až 10 metrů, manuál ke stažení zde.
  • UltraPort Camera (později UltraPort Camera II) – kamerka pro videohovory umožňující záznam v rozlišení QVGA při 30 snímcích za sekundu, popř. fotografování snímků ve VGA rozlišení, 24bitotovou barevnou škálu a mnoho dalších nastavení (vyvážení bílé, manuální zaostřování, možnost natavení expozice atd.). Výrobce garantoval podporu operačních systémů Windows 98 a Windows 2000. Manuál ke stažení zde.
  • UltraPort Compact Flash Adapter byla čtečka paměťových karet typu Compact Flash (typu I a II) a MicroDrive. Zařízení bylo schopné dosáhnout rychlosti až 900/470 KB za sekundu (čtení/zápis). Manuál si můžete stáhnout zde.
  • UltraPort Digital Array Microphone doplňoval chybějící mikrofon, popř. nahrazoval ten vestavěný. Jednalo se o modul se dvěma mikrofony s dosahem záznamu až 1,3 metru a potlačením šumu. Je otázkou, nakolik byl o takový modul zájem, když už byla většina ThinkPadů mikrofonem vybavená, popř. bylo možné si připojit vlastní přes audio konektor 3,5 mm. Nesmí chybět odkaz na manuál.
  • UltraPort Infrared Adapter umožňoval bezdrátovou konektivitu pomocí infračerveného portu (IrDA). Dle výrobce mělo toto zařízení dosah až 1 metr a rychlost přenosu až 4 Mbps, což jsou přinejmenším poněkud laboratorní hodnoty. Manuál ke stažení zde.

Z dnešního pohledu jde o celkem úsměvná zařízení, v oněch dobách ovšem nebyla integrace komponent ani zdaleka tak samozřejmou záležitostí jako dnes, a s podobnými (vlastními) řešeními přicházeli na trh i další výrobci.

Společně s příchodem ThinkPadů původní 40. generace (T40, X40, R30) ale potřeba podobných řešení vymizela. Integrace komponent a konektorů pokračovala velice rychle, a kromě zmíněné webkamery byly všechny ostatní doplňky volitelně k dispozici přímo v notebooku jako takovém. IBM si za UltraPort příslušenství nechala také pořádně zaplatit (dle tohoto dokumentu byla doporučená cena zařízení IBM ThinkPad UltraPort Camera II stanovena na 99 amerických dolarů). UltraPort pravděpodobně nebyl komerčně úspěšný, a asi to nikdo ani neočekával. Zpětně vzato jeho hodnotu vidíme především jako překlenovací most do doby, než se podaří všechny zmíněné komponenty integrovat přímo do těla notebooku.

Setkali jste se někdy či přímo vlastnili některé z příslušenství IBM ThinkPad UltraPort? Napište nám do komentářů!

Výše uveřejněné fotografie nejsou pořízené týmem Lenovo Blog CZ, zdrojem jsou uživatelé Redditu: Pan_opticom a vacputer.

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky