notebook-pod-stromecek-hardware

Vybíráme notebook či 2v1 (pod stromeček) – jaký hardware vybrat?

14. 12. 2018 | 1

Přestože jsme vydali seriál o výběru notebooku i tabletu, pojďme si na poslední chvíli říct něco aktuálního o výběru notebooku či 2v1 (třeba pod stromeček) z hlediska hardware – není totiž všechno zlato, co se třpytí…

Tip: Seriál o výběru notebooku zde. Seriál o výběru tabletu zde.

Vánoce jsou za dveřmi (podle marketérů bychom se na ně měli začít připravovat nejpozději někdy kolem září) a možná máte letos v hledáčku koupit nějaký notebook či konvertibilní zařízení (případně oddělitelný tablet 2v1) s Windows (nebo jste již koupili, ale pořád jste ve 14denní lhůtě…). Pojďme se proto podívat na to, které parametry má smysl sledovat a nepodcenit, abyste neprohloupili…

Zařízení s úžasnou cenovkou, která se obchodníci snaží prodat pod pozlátkem Vánoc, je na trhu samozřejmě nespočet. Ale pokud chcete ze zařízení být vy, případně obdarovaná osoba nadšení i po odstřihnutí mašle, roztržení balicího papíru a vytažení z krabice, přečtěte si následujících pár řádků. Možná vám to ušetří zklamání a peníze!

Procesor

Tip: Co je to procesor a jeho parametry se dočtete zde.

Platforma jako taková, jejíž hlavní (a někdy jedinou) součástí je díky miniaturizaci samotný procesor, udává v podstatě celý profil zařízení. Mnoho dalšího hardware se dá ještě nějakým způsobem dodatečně rozšířit (zvláště u běžného notebooku), ale – zjednodušeně řečeno – procesor ovlivňuje téměř všechny ostatní komponenty, a tak je klíčové jej zvolit správně.

Nechcete-li mít notebook či zařízení 2v1 jen na ty úplně nejzákladnější činnosti (a i tak se budete vztekat, věřte mi), zapomeňte na nízkovýkonné procesory, jako je Intel Atom, Intel Celeron N nebo Intel Pentium N. Ano, tyto počítače nabízí velmi nízkou cenu (snad už pod 5 000 Kč), ale i běžné činnosti jako prohlížení internetu, psaní mailů nebo filmy a hudba je budou zaměstnávat víc než dost. Takové procesory se ještě dají zkousnout ve Windows tabletu, ale i tak si nákup dobře rozmyslete (nemá pak smysl vzít spíš tablet s Androidem?).

Proto se poohlédněte alespoň po procesorech Intel Core i3. Nemáte-li ale úplně hluboko do kapsy, poohlédněte se po čtyřjádrových procesorech Intel Core osmé generace (poznáte dle osmičky v modelovém čísle, např. Intel Core i7-8550U), které v jakémkoliv přenosném zařízení nabídnou výrazný nárůst výkonu i odezvy a rychlosti oproti předchozím generacím, takže i lehké a skladné zařízení 2v1 najednou působí jako plnohodnotný notebook.

Operační paměť (RAM)

Tip: Co je to operační paměť a její parametry se dočtete zde.

Operační paměť je pro mnohé méně důležitým parametrem a obvykle panuje názor, že nehrajete-li hry nebo neprovádíte jiné náročné aktivity, vlastně téměř jakákoliv hodnota stačí. Pozor, není to tak docela pravda! Dnešní zařízení a operační systém dokáží pracovat znatelně rychleji, máte-li paměti dostatek, protože co máte v paměti, je ihned dostupné, bez čekání, čehož se moderní Windows naučily velmi dobře využívat. To se ještě umocňuje, pokud máte výkonný hardware, který je pak právě nedostatkem paměti a s tím souvisejícím čekáním na data takříkajíc dušený. V kostce to znamená, že můžete vynaložit poměrně dost peněz na výkonný hardware, jehož výkonu ale nebudete moci využít jen kvůli operační paměti.

Proto za naprosté minimum berte 4 GB RAM, ale zastavit byste se na této hodnotě měli snad jen u základních zařízení. Vždy se doporučím poohlédnout (nebo rozšířit) po 8 GB, které zajistí i s pomalejším úložištěm svižnější chod. Případně kupte zařízení se 4 GB RAM, ale ujistěte se, že se bude dát paměť dodatečně rozšířit.

Úložiště

Tip: Co je to úložiště a jeho parametry se dočtete zde.

V noteboocích a zařízeních 2v1 najdeme v podstatě jen tři typy úložišť – klasický mechanický pevný disk (HDD), čipové úložiště eMMC (neboli vestavěná paměťová karta), nebo SSD disk (čipové úložiště).

Úložiště eMMC má hned několik nevýhod a osobně se mu ve světě Windows doporučuji vyhnout – má obvykle malou kapacitu, což dělá problém při aktualizacích Windows, a není příliš rychlé (minimem by zde mělo být 64 GB). Je však obvykle jen v tabletech či 2v1, takže se mu lze poměrně snadno vyhnout.

HDD jsou ověřená a cenově výhodná úložiště, mají velkou kapacitu, jen jsou poměrně pomalé. Pokud máte ale dostatek paměti RAM, můžete jejich pomalost částečně kompenzovat. Každopádně já osobně bych dnes kupoval jen zařízení s SSD úložištěm, které je velmi rychlé, kapacity už jsou slušné (celkem běžná je kapacita 256 GB i v levnějších zařízeních) a rychlost zařízení jimi zvýšíte naprosto dramaticky – k jinému typu disků se už nevrátíte, to mi věřte!

Doporučení některých zajímavých notebooků Lenovo

Na závěr ještě níže výčet několika zařízení, která bych já osobně doporučoval zvážit, pokud sháníte slušný notebook na doma či 2v1:

Notebooky

  • Lenovo IdeaPad 320-15IKBN – základ na doma, i nejlevnější verze má SSD – cca 13 500 Kč
  • Lenovo IdeaPad 330s-14IKB – solidní a lehko přenosný, i levné verze mají SSD – cca 16 500 Kč
  • Lenovo V330-14IKB – lehko přenosný, dobře vybavený, rozšířená záruka, SSD – cca 18 500 Kč
  • Lenovo ThinkPad E580 – základní pracovní notebook, SSD – cca 20 000 Kč

Zařízení 2v1

Bohužel je aktuálně nabídka Lenovo 2v1 s Windows hodně omezená. Máme tu Miix 320 nebo novější IdeaPad D330-10IGM, ty bych ale s ohledem na vše výše uvedené doporučil jen v případě, že by měly sloužit na ty nejzákladnější činnosti. Jinak by přicházel v úvahu Miix 520, který v ČR není k sehnání, případně výborný Miix 720, ten je zase už poměrně drahý.

 

Teď už mi nezbývá než popřát úspěšný nákup!

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky