ThinkPad T550: moderní pracovní patnáctka

13. 4. 2015 | 5

Po dvou týdnech používání (a testování) je na čase zcela nový ThinkPad T550 – 15″ pracovní Ultrabook v přepracovaném provedení – konečně zhodnotit. Co říkám na kombinaci úsporné architektury, odlehčené konstrukce a „nového“ 3+2 clickpadu? Na to už odpoví samotná recenze.

Jak jsem uváděl už v prvním pohledu na T550, 15″ ThinkPady prošly celkem zásadní proměnou. Zatímco minulá generace se soustředila především na 14″ modely (mám samozřejmě na mysli trojlístek modelů T440p, T440 a T440s) a 15″ varianty zůstávaly podobné (ač samozřejmě s mírně obměněnou konstrukcí a drobným odlehčením), jen s novým designem, letošní generace se kromě plošného návratu tlačítek TrackPointu právě na „patnáctky“ už celkem zásadně zaměřila.

Lenovo totiž sesbíralo zkušenosti s novou konstrukcí 14″ ThinkPadů a aplikovalo ji na 15″ modely. Do toho se samozřejmě vložil fakt, že (de facto) všechny notebooky budou nyní používat úsporné ULV procesory a vznikla zcela nová, přepracovaná generace 15″ ThinkPadů (jak řady T, tak W), která se vyznačuje znatelně lehčí a tenčí konstrukcí, designem a provedením plně odpovídajícím menším modelům. T550 proto splňuje certifikaci Ultrabook. Změny s sebou samozřejmě – tak jako vždy – přináší pozitiva i negativa a je na zvážení, co pro každého uživatele převáží. Já se dnes budu nové patnáctipalcové „Téčko“ snažit zhodnotit.

Testovaná konfigurace

  • Displej: 15,6″ Full HD TN
  • CPU: Intel Core i7-5600U (2,6-3,2 GHz)
  • GPU: Intel HD 5500
  • RAM: 8 GB DDR3L (1 kus, 1 volný slot)
  • HDD: 256GB SSD Samsung
  • OS: Windows 7 Professional 64bit (+ licence Windows 8.1 Pro)

Vzhled a konstrukce

Byly věci, které mě na ThinkPadech dřív vždycky štvaly. Byly taky věci, které mi dělaly asi z malichernosti dobře. No a pak byly věci, které dělaly ThinkPad tím, čím je. Štvala a zároveň mi dělala dobře vrstvená konstrukce s magnéziovou Roll Cage uvnitř obalenou vyztuženými plasty na povrchu. Proč? Člověk měl ten pocit nadřazenosti, že jeho notebook není ani tak notebookem, jako spíš tankem, který prostě jde přes mrtvoly. Ale zároveň mě štvaly vrzající, klapající a špatně lícující plasty, o značné váze, tloušťce nebo viklajících se pantech ani nemluvě.

Nové 15″ ThinkPady jsou v tomto úplně jiné. Minulá generace se ještě do značné míry k výše uvedenému hlásila (ačkoliv v jemnější, mírnější podobě), nové „Téčko“ jde cestou, kterou nastolily menší modely. V první řadě design je zcela konformní s novou generací ThinkPadů. Loňská T540p vypadala spíše jako klasické 15″ Téčko, kterému Lenovo narychlo provedlo facelift, aby nevybočoval z řady. T550 už působí úplně jako nový ThinkPad: v podstatě vezměte T450, roztáhněte ji do plochy a máte T550. Samozřejmostí je tedy jednolitý grafitový povrch, hrubé plasty s „pogumovaným“ víkem, zapuštěné ocelové panty a absence téměř jakýchkoliv indikačních diod (až na terminátorskou červenou tečku na víku). Diody prostě stále chybí…

T530 T540p (6článek) T550 (3+3 čl.)
Rozměry 372,8 x 245,1 mm 376,6 x 248,1 mm 380,6 x 258,2 mm
Tloušťka 31,8-35,6 mm 27,9-29,5m 22,45 mm
Váha > 2,60 kg 2,41 kg 2,13 kg

A teď zpět ke konstrukci jako takové. T550 používá ve svém těle plasty vyztužené skelnými vlákny pro vyšší pevnost (výjimkou jsou modely s dotykovým displejem, kde ve víku najdeme vlákna uhlíková po vzoru T450s či X1 Carbon), přičemž základna je z lícní strany kompletně vyztužená ještě hořčíkovou slitinou. Nová konstrukce je lehčí, tenčí a příkladně lícuje, vrzání či klapání můžeme dát sbohem. Dokonce mám pocit, že nové 15″ ThinkPady lícují zatím snad nejlépe ze všech ThinkPadů T. No a tuhost? Pokud si odmyslím cílené prohýbání, kdy maximální silou palcem tlačím na základnu v různých bodech, přijde mi nová konstrukce povedená. Notebook je velmi kompaktní, působí celistvým a tuhým dojmem, samozřejmě mu nedělá problém zvedání za rohy základny. Podobně hodnotím i víko, které mi oproti loňským modelům přijde možná o kousek tužší a při zvedání notebook za plně otevřené víko (v rozích i uprostřed) jsem měl lepší pocit, i když úplně bez obav, jako u menších modelů, jsem nebyl. Přeci jenom nárůst váhy a plochy, a tedy i působící páky, je znát.

Displej a zvuk

Ačkoliv může být T550 – podobně jako minulá generace – vybaven až 3K IPS displejem, který zajistí možná až zbytečné množství pixelů, široké pozorovací úhly a syté barvy spolu s vyšším jasem, volitelně je k dispozici též dotyková varianta, přišla nám T550 v konfiguraci s poměrně běžným Full HD (1 920 x 1 080 bodů) TN panelem. Ten nabídne naprosto průměrný obraz (ač oproti 14″ TN panelům o řád lepší barvy), standardní jas a špatné vertikální pozorovací úhly (ač ty horizontální mne upřímně mile překvapily, o ty však až tolik nejde). Výhodou tohoto panelu ale je, že jej na 15,6″ úhlopříčce můžete celkem pohodlně používat i bez nutnosti zvětšovat obraz.

Konstrukce víka displeje se u T550 taky změnila, opět směrem k menším 14″ modelům. Z toho důvodu jsou nové masivní panty víka zapuštěné v základně, displej lze přesto otevřít do plných 180° (a položit jej tedy na podložku) a okolo něj najdeme poměrně široký rámeček s celistvým gumovým lemem pro jeho měkčí dosednutí na základnu.

T550 nabízí dva 1W stereo reproduktory na spodní straně, kvalitativně silně převyšují očekávání. Ačkoliv je na měkké podložce můžete „udusit“, výhodou tohoto řešení, které Lenovo používá už delší dobu, je rozptyl zvuku odrazem o podložku a využití těla notebooku pro zvýraznění basů. Reproduktory v T550 jsou skutečně velmi hlasité a i při maximální hlasitosti hrají čistě. Silně jim pomáhá rozšíření Dolby, bez kterého mají plochý a značně slabší projev. Basy jim však moc nejdou a různé režimy Dolby (film, hudba, hra) nejsou na projevu v tomto případě vůbec znatelné.

Nad displejem najdeme standardní dvojici ruch eliminujících mikrofonů spolu s HD webovou kamerou. Zvuk zaznamenávají velmi čistě, obraz má rovněž velmi dobrou kvalitu.

Klávesnice a polohovací zařízení

Na klávesnici jako takové žádné změny oproti předchozí generaci nebo ostatním modelům ThinkPadů nenajdeme. Potěší však, že již od minulé generace mají 15″ ThinkPady dlouho poptávanou klávesnici s numerickým blokem, která významně usnadní práci s tabulkami a čísly i bez externí klávesnice. Určitě se najdou tací, kterým numerika nebude vyhovovat kvůli posunutí touchpadu a TrackPointu více vlevo (můj případ), je to však jen o poměrně krátkém zvykání. Dodám jen, že klávesnice je šestiřadá v ostrůvkovém provedení a s pro Lenovo typicky ergonomicky tvarovanými (konvexními) klávesami. Mechanika je velmi přesná, psaní je tiché a chod vynikající. Volitelné podsvícení má dva stupně, v horní řadě objevíme i za běžnějších úhlů prosvítání především u kláves Escape a Delete, podsvícení je však poměrně rovnoměrné. Samozřejmostí jsou rovněž odtokové kanálky pro případ vylití tekutiny do klávesnice.

T550 přináší – jako ostatní letošní ThinkPady – změny v oblasti polohovadel. Po loňské, uživateli nepříliš pozitivně přijaté změně v podobě sloučených polohovadel do jediné dotykové plošky TrackPad, která sjednocovala tři virtuální tlačítka TrackPointu a dvě virtuální tlačítka touchpadu, se Lenovo vrací o krok zpět a opět přináší tři vyhrazená tlačítka TrackPointu pod mezerníkem, pod nimiž najdeme jednolitý clickpad. Clickpad je stále dostatečně velký a díky příjemnému povrchu se s ním skvěle polohuje, už však nelze stisknout po celé ploše – jeho konstrukce je nyní klasická; m však poměrně jemný stisk a hluboký zvuk. Tlačítka TrackPointu jsou nově mírně jemnější, samozřejmě tichá, a mírně se změnil jejich stisk a umístění. Oproti minulosti jsou tlačítka – stejně jako TrackPad – asi o 5 mm dál pod mezerníkem a stisknout je můžete především v horní polovině. Práce s nimi je pohodlná a přesná.

Konektory a připojení

Konektorová výbava T550 se vlivem tenčí konstrukce a změněných pantů musela oprostit od obsazení zadní strany. Z toho důvodu zde sice najdeme všechny konektory, které očekáváme, ale na 15″ notebook je zde USB konektorů méně, než bývalo zvykem (15″ Téčko mívalo čytři USB, na T550 najdeme „jen“ tři, jako na 14″ modelech). Testovaný model nabídl i čtečku čipových karet a samozřejmostí je nativní dokovací konektor na spodní straně. Trošku nepraktické mi přijde umístění DisplayPortu vpravo, ale chápu, že bylo třeba sáhnout ke kompromisům a alespoň se vlevo našlo místo pro VGA a audio jack.

Kvůli tenkému tělu však musíme dát sbohem především optické mechanice, resp. celé výměnné šachtě UltraBay. Rovněž není tak snadné dostat se do notebooku např. kvůli výměně operační paměti nebo pevného disku. Jistě, ani zdaleka nejedná se o každodenní činnosti, naopak si myslím, že to notebook a svůj život zažije jednou, pokud vůbec, ale je kvůli tomu třeba sejmout celou vanu základny.

WP_20150412_15_20_44_Pro

Slot SIM karty pod baterií

Z bezdrátových připojení nabídl testovaný kousek nabídl kromě dvoupásmové Wi-Fi Intel všech standardů A/B/G/N/AC také Bluetooth 4.0 a 4G/LTE modem Sierra Wireless. K takové výbavě nemám co dodat ani vytknout. Dodám jen, že slot pro kartu SIM najdeme (pro nové ThinkPady netradičně) postaru pod baterií.

Výkon a testy

ThinkPad T550 jsem dostal v jedné z nejvyšších konfigurací a zároveň se jedná o konfiguraci, ve které se tento model bude, myslím, dobře prodávat, případně v alternativě s Core i5. Jejím základem je dvoujádrový úsporný procesor Intel Core i7 páté generace (Broadwell) s podnikovými funkcemi, v jeho pouzdře najdeme integrované grafické jádro Intel HD 5500, procesor je doplněn o 8 GB DDR3L RAM v jednom slotu, druhý je tedy volný pro ativaci dvoukanálového režimu (notebook díky dvěma slotům podporuje až 32 GB RAM). O data se stará solidní, pro Lenovo upravený SSD disk od Samsungu s kapacitou 256 GB.

Konfigurace mi přijde vyvážená. Nemyslím si, že by vyloženě potřebovala dedikovanou grafiku (i když i konfigurace s nVIDIA GeForce 940M jsou možné, ale nevím, zda se k nám dostanou), zato padla volba možná až na moc velkoryse vybavený procesor, Core i5 by, myslím si, bohatě dostačovalo. Dvoukanálová paměť by zase zajistila zhruba o 40-50 % vyšší grafický výkon.

Syntetické testy

Zahřívání a napájení

O chlazení komponent se stará ventilátor vyfukující skrze poměrně rozlehlý chladič na pravé straně. Za běžného provozu se notebook v podstatě vůbec nezahřívá (nebo alespoň ne tolik, abyste zahřívání jakkoliv pocítili), ventilátor je proto takřka vždy vypnutý. Zapne-li se, sepne jen na krátký okamžik, aby vyfoukl vzduch. To však není úplně příjemné, protože – ačkoliv je chlazení obecně poměrně tiché – zvuk ventilátoru příjemné ticho rázně přeruší. Za běžných náročnějších činností se mírně zahřeje pouze část vpravo u numerické klávesnice, zbytek těla je však příkladně chladný.

Při vysoké zátěži se nijak výrazně teploty nezmění – základna se mírně zahřeje v pravé části v oblasti numerického bloku klávesnice, ventilátor samozřejmě neustále běží a vydává tichý, běžným ruchem velmi snadno přehlušitelný zvuk, avšak s mírně svištivým, pisklavým nádechem. Teplota procesoru se drží pod 70°C (obvykle 61-65°C), nezaznamenal jsem během dvou téměř hodinových OCCT testů podtaktování (při klasickém OCCT se procesor držel mezi 2,4-2,6 GHz, při testu OCCT Linpack se dokonce udržel většinu času nad nominální frekvencí, viz výše).

Napájení a baterie

Vzhledem k tomu, že T550 vychází z menších ThinkPadů, zdědil po nich také velmi užitečnou vlastnost, tzv. Power Bridge. Oč se jedná? Uvnitř notebooku najdeme vestavěnou, uživatelsky nevyměnitelnou 3článkovou 44Wh baterii (v úrovni opěrek zápěstí). Ovšem na klasickém místě, na zadní straně mezi panty víka, najdeme šachtu pro běžnou, vyměnitelnou baterii, tu lze navíc vyměnit i za provozu. Sem můžeme osadit druhý 3článek (23 Wh), běžný 6článek (48 Wh), ale také rozšířený 6článek (72 Wh). V závislosti na kombinaci baterií Lenovo udává výdrž 14,8, 20 a 25,2 hodin.

WP_20150412_15_20_23_Pro

Testovaný notebook nabídl standardní kombinaci 3+3 články, pro kterou Lenovo udává až 14hodinovou výdrž. Tato hodnota není mimo tolik, jak by se na první pohled mohlo (zvlášť u 15″ notebooku) zdát. Reálně se budete pohybovat mezi 6 až 10 hodinami v závislosti na tom, co na notebooku právě budete provádět, já jsem se při práci (Wi-Fi, dokumenty, web, vysoký jas) běžně držel na hodnotě kolem 8 hodin.

V balení kromě druhé baterie najdete taky nabíječku, samozřejmě už s novým plochým konektorem. Jedná se o maličký, kompaktní 45W adaptér, který vedle 15″ pracovního stroje – ať už je tenký a lehký jakkoliv – působí nemístně.

Zabezpečení a centrální správa

WP_20150412_15_23_06_Pro WP_20150412_15_22_08_Pro

ThinkPad T550 nabídne jako loňské modely čtečku otisků prstů se snímačem Validity, ale vlastní, Lenovem upravenou elektronikou. Doplněna je také o diodovou signalizaci aktivity, která ukáže, zda je čtečka připravena, případně zda se snímek nepovedl. Notebook s ní nelze zapnout, ale funguje i před startem operačního systému namísto hesel po spuštění či pevného disku. Bezpečnostní TPM čip je samozřejmostí. Testovaná konfigurace nabídla procesor a čipovou sadu s podporou korporátní centrální správy Intel vPro.

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky