ThinkPad T550: první pohled
9. 4. 2015 | 7
Na testy se s várkou nových ThinkPadů dostal také zcela nový 15″ model T550, který přináší zatím nejzásadnější změny v řadě: tenký a lehký podnikový Ultrabook vychází z menších modelů. V krátkosti si shrneme první dojmy.
Žili jsme v domnění, že nové ThinkPady 2015 přinesou pouze drobné úpravy a zaměří se hlavně na nápravu loňských křivd v podobě trackpadu nebo „chybějící“ šesté řady klávesnice na X1 Carbon. Ve své podstatě je to převážně pravda, nicméně Lenovo si na nás přece nachystalo nějakou tu novinku, tentokrát v podobě zcela přepracovaných 15″ modelů (ano, mluvíme o ThinkPadech T550 a W550s), přičemž dnes se zaměříme na první dojmy z T550 (W550s bude následovat velmi brzy).
15″ ThinkPady se vždy řadily do kategorie DTR (desktop replacement = náhrada stolního počítače) či pracovních stanic a povrchní starosti typu váha, rozměry či výdrž na baterii tradičně přenechávaly těm zženštilejším modelům, jako jsou představitelé řady X či „esková“ Téčka. Jenže doba pokročila a – ruku na srdce – nosit tříapůlkilovou mašinu v batohu či brašně prostě ve světě s Ultrabooky, které váží kilo a jsou tenčí než tužka, nejde. Lenovo proto přišlo se zcela inovovanými 15″ modely, které nově konstrukčně vychází z modelů, jako je T450 nebo X250, a jsou ještě lehčí a tenčí než loňské modely. O důvod víc, aby mě – jako majitele T440s – nový T550 zaujal.
Vzhled a konstrukce
ThinkPad T550 na pohled vypadá jako zvětšený (především do plochy) T450, a to včetně pogumovaného víka a hrubších plastů. A není to náhoda – z T450 (případně T440) si 15″ notebook půjčil konstrukci. Ta je nyní mnohem více integrovaná a kompaktní, tělo je kompletně vyrobené z vyztužených plastů, především GFRP (plast vyztužený skelnými vlákny), ve víku dotykového displeje najdeme vlákna uhlíková. Panty víka displeje jsou ve stejném provedení jako u menších modelů, čili zapuštěné do základny, všechny konektory jsou proto na bocích.
Kromě toho, že díky nové konstrukci je notebook samozřejmě tenčí a lehčí, přišel o optickou mechaniku a chlazení má výdech vpravo, působí v ruce celistvějším dojmem, zařízení je příjemně tuhé a plasty velmi dobře lícují.
Klávesnice a polohovadla
T550 nabízí (už klasicky) 6řadou ostrůvkovou klávesnici, volitelně samozřejmě podsvícenou, vybavenou numerickým blokem. Jemný chod, jasný stisk, příjemná odezva a ergonomické klenutí jsou samozřejmostí.
„Novinkou“ je však plocha pod mezerníkem, kde namísto loňského trackpadu najdeme kombinaci clickpadu s příjemným povrchem (ač už ne skleněným, což je trochu škoda) a trojice vyhrazených tlačítek TrackPointu, která mají nově trochu jiný chod než dříve. Uživatelé řad ’20 a starších si asi budou muset chvilku zvykat, ostatním uživatelům přijde tato změna přirozená.
Displej a zvuk
Ačkoliv testovaný kousek nabídl „jen“ 15,6″ Full HD TN panel (subjektivně mírně nadprůměrný, s docela pěknou červenou, ale studeným nádechem; slévání světlých tónů je samozřejmostí, zrovna tak špatné pozorovací úhly, dá se však použít s původním nastavením DPI), je k dispozici i 15,5″ 3K IPS panel, jehož kvality jsou úplně jinde, leč bez zvětšování obrazu se neobejdete.
Reproduktory má T550 po vzoru menších modelů umístěné na spodu. Výhodou je, že se nezanáší špínou a díky odrazům o stůl a rezonanci šasi mají lepší basy a obecně lepší zvuk než dříve.
Výkon a napájení
Testovaný kousek nabídl (až na displej) velmi vysokou výbavu – vedle nízkonapěťového procesoru Intel Core i7 (Broadwell) s podporou vPro a novým grafickým jádrem se v útrobách skelných vláken ukrývalo také 8 GB RAM (čili jeden volný slot, notebook podporuje i 16GB kousky pro až 32 GB RAM) a 256GB SSD disk. Práce s počítačem proto byla naprosto pohodová. Chlazení řadím mezi tiché, při běžné práci subjektivně pasivní.
Taky možnosti napájení zdědil T550 díky úsporným komponentám a novému tělu po menších modelech. Předně překvapí 45W nabíječka v balení, která se prostě k 15″ stroji nějak nehodí. T550 podporuje dvojici baterií Power Bridge. V základní variantě (3+3 články) udává Lenovo až 14 hodin výdrže, v maximální konfiguraci (3+6 článků) až 25 hodin. Až tak dobrých hodnot jsem samozřejmě nedosáhl, ale daleko nejsme.
Galerie: porovnání T550 a T450
Co bude dál?
V příštím týdnu se můžete těšit na plnohodnotnou recenzi tohoto stroje, ve které nebudou chybět ani testy výkonu, zkušenosti s výdrží na baterii, zahříváním a podobně. V tuto chvíli jen prozradím toliko, že v hlavě bojuju s tím, že se mi notebook líbí, přijde mi velice povedený, ale nejsem zatím zcela přesvědčený o smyslu ztenčování a odlehčování, protože i tak se v batohu nosí oproti 14″ modelům prostě špatně – vahou a tenkým tělem problém 15″ úhlopříčky (s většími okraji) nelze překonat… Spousta lidí taky tvrdí, že 15″ Ultrabook je protimluv.
Related
AUTOR: Matěj Gottwald
Odpovědět
Zrušit odpověďKomentáře
Štítky
#retroThinkPad AMD AMD Ryzen Android Broadwell Dolby Dolby Atmos Dolby Vision gaming IdeaCentre IdeaPad Intel Intel Core JBL KitKat klávesnice Legion Lenovo Moto Motorola NAS (síťová úložiště) notebook nVidia problém recenze retro Skylake smartphone SSD tablet ThinkBook ThinkCentre ThinkPad ThinkVision TrackPoint Vibe video výběr notebooku Windows Windows 8.1 Windows 10 Windows 11 X1 Carbon Yoga řešení
Lenovo stale nezjistilo, ze na trhu jsou jiz dlouho notebooky za polovicni cenu s vcelku peknym matnym 15.6″ FHD IPS displejem ? Proc tam nadale v roce 2015 cpou ten odpad. 3K varianta je zase malo „hi-res“. Proste vsechno spatne …
Konfigurace s 3K zatim neni v CR v nabidce.
Všechno špatně ? A co třeba vynikající podpora SSD?
A co třeba lidi co když pracují v terénu mají na displeji 3M PrivaciFilter takže nějaký pozorovací úhly a barvičky jim sou stejně fuk. Je potřeba si uvědomit kam ten notebook je cílený…
Zrovna ten slusny FHD IPS opravdu chybi. Jinak jsou ’50 15″ podle me velmi povedene notebooky.
Ale ThinkLIght nevratili :(
Jsem zvedav, jestli alespon spousteni a nalogovani pujde provest jednim scanem fingeru.
Reproduktory umistene dolu si „naplno uzivam“ pokazde, kdyz si chci zarelaxovat a pustit si film v kline, nebo v posteli.
Pritomnost TN panelu u tak draheho notebooku je spatny vtip, ale Lenovo v tomhle exceluje uz nekolik let.
Takove mista nad klavesnici a pod displejem, uplne zbytecne. Mohly tam byt klavesy na zvuk a par indikacnich diod.
Pritom je to skoda, ThinkPady jsou i dnes velmi povedene stroje, ale u kazde rady tam inzenyri vecpou nejakou inovaci, kterou to totalne zazdi.
Reproduktory jsem chtěl původně okomentovat také. Na stole je to relativně dobré řešení (byť to zvuk pěkně zkresluje), ale přesně jak zmiňujete – na jakémkoliv nerovném a měkčím povrchu je to konečná…
S diodami to bohužel není žádná sláva už několik generací – například na X220 jsou diody pod displejem za denního světla prakticky nečitelné.
[…] jsem uváděl už v prvním pohledu na T550, 15″ ThinkPady prošly celkem zásadní proměnou. Zatímco minulá generace se soustředila […]