ThinkPad T550: první pohled

9. 4. 2015 | 7

Na testy se s várkou nových ThinkPadů dostal také zcela nový 15″ model T550, který přináší zatím nejzásadnější změny v řadě: tenký a lehký podnikový Ultrabook vychází z menších modelů. V krátkosti si shrneme první dojmy.

Žili jsme v domnění, že nové ThinkPady 2015 přinesou pouze drobné úpravy a zaměří se hlavně na nápravu loňských křivd v podobě trackpadu nebo „chybějící“ šesté řady klávesnice na X1 Carbon. Ve své podstatě je to převážně pravda, nicméně Lenovo si na nás přece nachystalo nějakou tu novinku, tentokrát v podobě zcela přepracovaných 15″ modelů (ano, mluvíme o ThinkPadech T550 a W550s), přičemž dnes se zaměříme na první dojmy z T550 (W550s bude následovat velmi brzy).

15″ ThinkPady se vždy řadily do kategorie DTR (desktop replacement = náhrada stolního počítače) či pracovních stanic a povrchní starosti typu váha, rozměry či výdrž na baterii tradičně přenechávaly těm zženštilejším modelům, jako jsou představitelé řady X či „esková“ Téčka. Jenže doba pokročila a – ruku na srdce – nosit tříapůlkilovou mašinu v batohu či brašně prostě ve světě s Ultrabooky, které váží kilo a jsou tenčí než tužka, nejde. Lenovo proto přišlo se zcela inovovanými 15″ modely, které nově konstrukčně vychází z modelů, jako je T450 nebo X250, a jsou ještě lehčí a tenčí než loňské modely. O důvod víc, aby mě – jako majitele T440s – nový T550 zaujal.

Vzhled a konstrukce

WP_20150408_09_18_59_Pro WP_20150408_09_17_04_Pro

ThinkPad T550 na pohled vypadá jako zvětšený (především do plochy) T450, a to včetně pogumovaného víka a hrubších plastů. A není to náhoda – z T450 (případně T440) si 15″ notebook půjčil konstrukci. Ta je nyní mnohem více integrovaná a kompaktní, tělo je kompletně vyrobené z vyztužených plastů, především GFRP (plast vyztužený skelnými vlákny), ve víku dotykového displeje najdeme vlákna uhlíková. Panty víka displeje jsou ve stejném provedení jako u menších modelů, čili zapuštěné do základny, všechny konektory jsou proto na bocích.

Kromě toho, že díky nové konstrukci je notebook samozřejmě tenčí a lehčí, přišel o optickou mechaniku a chlazení má výdech vpravo, působí v ruce celistvějším dojmem, zařízení je příjemně tuhé a plasty velmi dobře lícují.

Klávesnice a polohovadla

WP_20150408_09_16_44_Pro WP_20150408_09_16_50_Pro

T550 nabízí (už klasicky) 6řadou ostrůvkovou klávesnici, volitelně samozřejmě podsvícenou, vybavenou numerickým blokem. Jemný chod, jasný stisk, příjemná odezva a ergonomické klenutí jsou samozřejmostí.

„Novinkou“ je však plocha pod mezerníkem, kde namísto loňského trackpadu najdeme kombinaci clickpadu s příjemným povrchem (ač už ne skleněným, což je trochu škoda) a trojice vyhrazených tlačítek TrackPointu, která mají nově trochu jiný chod než dříve. Uživatelé řad ’20 a starších si asi budou muset chvilku zvykat, ostatním uživatelům přijde tato změna přirozená.

Displej a zvuk

WP_20150408_09_19_12_Pro WP_20150408_09_16_56_Pro

Ačkoliv testovaný kousek nabídl „jen“ 15,6″ Full HD TN panel (subjektivně mírně nadprůměrný, s docela pěknou červenou, ale studeným nádechem; slévání světlých tónů je samozřejmostí, zrovna tak špatné pozorovací úhly, dá se však použít s původním nastavením DPI), je k dispozici i 15,5″ 3K IPS panel, jehož kvality jsou úplně jinde, leč bez zvětšování obrazu se neobejdete.

Reproduktory má T550 po vzoru menších modelů umístěné na spodu. Výhodou je, že se nezanáší špínou a díky odrazům o stůl a rezonanci šasi mají lepší basy a obecně lepší zvuk než dříve.

Výkon a napájení

Testovaný kousek nabídl (až na displej) velmi vysokou výbavu – vedle nízkonapěťového procesoru Intel Core i7 (Broadwell) s podporou vPro a novým grafickým jádrem se v útrobách skelných vláken ukrývalo také 8 GB RAM (čili jeden volný slot, notebook podporuje i 16GB kousky pro až 32 GB RAM) a 256GB SSD disk. Práce s počítačem proto byla naprosto pohodová. Chlazení řadím mezi tiché, při běžné práci subjektivně pasivní.

Taky možnosti napájení zdědil T550 díky úsporným komponentám a novému tělu po menších modelech. Předně překvapí 45W nabíječka v balení, která se prostě k 15″ stroji nějak nehodí. T550 podporuje dvojici baterií Power Bridge. V základní variantě (3+3 články) udává Lenovo až 14 hodin výdrže, v maximální konfiguraci (3+6 článků) až 25 hodin. Až tak dobrých hodnot jsem samozřejmě nedosáhl, ale daleko nejsme.

Galerie: porovnání T550 a T450

Co bude dál?

V příštím týdnu se můžete těšit na plnohodnotnou recenzi tohoto stroje, ve které nebudou chybět ani testy výkonu, zkušenosti s výdrží na baterii, zahříváním a podobně. V tuto chvíli jen prozradím toliko, že v hlavě bojuju s tím, že se mi notebook líbí, přijde mi velice povedený, ale nejsem zatím zcela přesvědčený o smyslu ztenčování a odlehčování, protože i tak se v batohu nosí oproti 14″ modelům prostě špatně – vahou a tenkým tělem problém 15″ úhlopříčky (s většími okraji) nelze překonat… Spousta lidí taky tvrdí, že 15″ Ultrabook je protimluv.

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky