
První pohled na ThinkPad T450s
26. 3. 2015 | 24
V dnešním krátkém prvním pohledu se podíváme na dalšího zástupce z rodiny Think generace ’50, a to konkrétně na model T450s. T450s je profesionální ultrabook a proto jej v pozdější recenzi nebudu nijak šetřit.
ThinkPad T450s testuji v jedné z nejvyšších konfigurací, konkrétně se jedná o model 20BX0-00V.
Design
Co se týče celkového designu, tak nás nová T450s nijak zásadně nepřekvapí. Po design stránce tento model neprošel oproti předchůdci (T440s) žádnými změnami.
Na přední straně základny nenajdeme zhola nic. Na zadní straně nenajdeme také nic. Pravá strana nám nabízí jmenovitě: konektor pro adaptér, USB 3.0, výdech větráku, mini DisplayPort a stále napájené USB 3.0. Na levé straně najdeme jmenovitě: zámek Kensington, VGA port, síťový konektor, USB 3.0, slot na SIM a SD kartu a kombinovaný jack pro sluchátka s mikrofonem.
Na spodní straně základny najdeme po obou stranách (v dolní části) hlasité – ale opravdu velmi hlasité – reproduktory, gumové nožičky, odtokové kanálky a baterii.
Víko displeje nám pak nabízí známou klasiku – popis Lenovo a ThinkPad.
Klávesnice, polohovadla
Máme tu letos konečně opět jednu „novinku“. Co to asi bude? Sprááávně! Vrátil se nám klasický TrackPoint, tedy včetně tlačítek, které mu náleží. Jak bych nové tlačítka popsal… Jejich stisk je jistý, příjemný. Pravé tlačítko je však hlučnější, než to levé, prostřední je pak na stejné míře, jako levé. Tlačítka zde mají své červené akcenty, jak jsme zvyklí. Mačkají se při horní hraně a již po chvíli vám dojde, že jsou to asi ta nejlepší tlačítka, která jste kdy mačkali – Lenovo si na nich očividně (alespoň u tohoto modelu) dalo hodně záležet.
Hned pod tlačítky najdeme ClickPad. Zde by si někdo řekl, že ani zde se nebude konat žádná novinka, ale to je omyl. ClickPad se konečně po kliknutí „nepropadne“ skoro o půl centimetru dolů, jako tomu bylo u minulé generace, za což jsem neskutečně rád, protože právě toto chování ClickPadu mě neuvěřitelně vytáčelo a taky jsem kvůli němu ’40 generaci zatracoval. U nové generace je stisk úplně o něčem jiném. ClickPad se dá opět zmáčknout po celém povrchu, nicméně reaguje u spodní hrany. Jeho povrch je velice příjemný, matný. Zde se asi nemá moc cenu rozepisovat, dokážeme si asi představit, s čím máme tu čest.
Dostáváme se ke klávesnici… Jak ji zhodnotit… Přijde mi, že klávesy mají nyní logičtější rozložení, které mi celkem vyhovuje. Jedinou výtku mám asi k umístění klávesy Fn, která by se mohla s Ctrl na levé straně prohodit, vždy mě to totiž z mého počítače plete. Trochu nelogické umístění má snad jen klávesa PrtSc, kterou bych uvítal nahoře, vedle Home, End a Insertu. Lenovo si s touto klávesnicí díky Bohu „nepohrálo“, jako u minulé generace X1 Carbonu, za což Lenovu skládám poklonu. Snad malou výtkou by ještě mohlo být defaultní nastavení zkratek pro média (hlasitost apod.) místo kláves Fn, to se dá ale vyřešit přes FnLk. Uprostřed klávesnice pak máme samozřejmě čepičku TrackPointu, ve své nádherné rudé barvě. Když jsem měl možnost vyzkoušet předprodukční kus T450s, tak mě čepička celkem odradila – měla strašně nízký zdvih, byla nějak celkově hodně propadlá a nejezdilo se s ní nijak extra dobře. To se naštěstí u finální prodejní verze nepotvrdilo, takže jsem se úspěšně obloukem vyhnul zklamání. Zdvih má tak akorát, tuhost je příjemná, reaguje maximálně přesně. Nad klávesnicí to jsou pak už jen panty víka, které nám „zdobí“ horní hranu. Jejich styl je typický, jako u všech ostatních nových ThinkPadů. Po pravé straně nahoře pak už jen najdeme zapínací tlačítko, kde uprostřed svítí zeleně, nijak ale neruší. Na pravé dolní straně klávesnice pak najdeme ještě čtečku otisků prstů.
Displej
Displej – to je kapitola sama o sobě, opravdu… Můžu ho shrnout pouze jedním slovem – brilantní!
K dispozici mám konfiguraci s lesklým dotykovým panelem. Nejsem zastánce dotykových notebooků, a už vůbec né s lesklým panelem, čili v tomto ohledu nejsem bohužel spokojen. Na spodní levé straně displeje najdeme jen nápis Lenovo a na opačné straně pochopitelně modelové označení notebooku. Tloušťka rámečků po bocích je velice příjemná, notebook vypadá opravdu dobře. Nad displejem pak najdeme snad jen kamerku pro videohovory, která se mi po prvním testování zdála být velice kvalitní, obraz nebyl rozmazaný, trhaný, zkrátka spokojenost.
Displej nabízí maximální rozlišení 1920 x 1080 px. Na své 14″ úhlopříčce je to podle tak akorát. Barvy podává displej vskutku nádherné, jasné. Díky takovému rozlišení je většina prvků (dialogové okna apod.) ostrá. Bohužel jsem někdy narazil na problém, který se týká nejspíše Windows samotného – přišlo mi, jako by některé jeho části nebyly zcela optimalizované a některé okna nebyly vždy zcela ostré, spíše se vyznačovaly „máznutým“ dojmem. Toto bohužel zcela nechápu. Když jsme u kvality displeje, tak jsem spokojen i s maximální svítivostí. Panel je samozřejmě typu IPS, už to o něčem musí vypovídat.
Váha, skladnost
Notebook je opravdu jako pírko, pokud si ho berete s sebou například do batohu ke školním věcem jako já, nepoznáte, že tam máte o tu trochu váhy navíc. Dalo by se říct, že s trochou štěstí se nová T450s vleze i do dámské kabelky, ale kdo by ji tam asi dával, že…
Co dál?
Co říci závěrem dnešní malé exkurze? Asi snad jen to, že se můžete již zanedlouho těšit na plnohodnotnou recenzi a že nynější okolnosti dávají tušit, že se jedná o opravdu skvělý business nástroj. Ano, je trochu ve vyšší cenové kategorii, ale tam, kde má patřit, je to opodstatnitelné.
„Recenze“ možná vyzněla až moc pozitivně, což se poslední dobou u Thinků nestává, nicméně zde je tomu skutečně tak, jak jsem to napsal – notebook je prvotřídním kouskem, co mohl vylepšit, to taky vylepšil a nachází se zde opravdu jen málo neduhů, jedná se spíše o drobnosti.
Related
AUTOR: Lukáš Čambala

Odpovědět
Zrušit odpověďOblíbené články
Komentáře
Štítky
#LenovoTechWorld AMD AMD Ryzen Android Broadwell Dolby Dolby Atmos Dolby Vision gaming IdeaCentre IdeaPad Intel Intel Core JBL KitKat klávesnice Legion Lenovo Moto Motorola NAS (síťová úložiště) notebook nVidia problém recenze retro Skylake smartphone SSD tablet ThinkBook ThinkCentre ThinkPad ThinkVision TrackPoint Vibe video výběr notebooku Windows Windows 8.1 Windows 10 Windows 11 X1 Carbon Yoga řešení
Tvuj problem s displejem je pravdepodobne zpusoben tim, ze mas nastavene zvetsini prvku ve Windows (DPI) nad 100% (125%, nebo 150%). Windows s tim neumi zcela dobre pracovat a nejvic problemu nadelaji aplikace, ktere s tim uz vubec nepocitaji.
Nastav si DPI na 100% a potom uvidime, jestli budes stale povazovat 1920x1080px na 14″ za akorat :-)
Jáj, to mě vlastně vůbec nenapadlo zkontrolovat – pravda, bylo tam 125%.
Ohledne „maznuteho dojmu“. Zalezi na tom, jestli aplikace podporuje DPI awareness.
Máznutí se dá navíc vždy předejít přepnutím na jedno DPI pro všechny monitory – pak při 125% není rozmazané vůbec nic (tak to používám).
T450s notebook mam a mam aj T440s takze mozem porovnavat…
Pre porovnanie mi vadi ze na T450s ventilator pocut omnoho viac ako na T440s a asi sa aj castejsie pusta. :-(
Klavesa F4 sa nejako divne viac kyve ako zvysne F klavesy (klavesu F som kontroloval na viacerych T450s a na vsetkych je F4 divne upevnena).
Na druhej strane jediny benefit T450s je asi ten touchpad. (HW konfiguracie su skoro totozne a mierne navysenie vykonu som nezaregistroval – pouzivam virtualizaciu cez vmware a obcasny throttling tam je proste evidentny)
Nove generace notebooku s ULV procesory maji zkratka o hodne mene dimenzovane chlazeni – bohuzel.
Nemate odpozorovano, jak se chova Turbo? u W a X mam informace, ze se udrzi jen asi 30s, nez najede CPU na nominalni takt. Bohuzel je to velmi znat na vykonu procesoru – minula generace M procesoru (kterou nahrazuji ted ULV) byla zkratka vykonnejsi a vyrobci chlazeni notebooku meli udelane mnohem lepe – tak, ze procesor mohl bezet pul dne pri zapnutem Turbu.
Chovani ventilatoru se s tim jen veze. Pokud se s ntb nic moc nedeje, pak je ventilator vypnuty, ale jakmile se zatizi byt jen prohlizecem (skokove docela vysoke zatizeni), tak ventilator zacne pomerne casto odfukovat (a za par vterin se zase vypne).
problem je ze ventilator mi na T440s vadil omnoho menej. Na 450s chladic omnoho viac „pisti“ aj pri slabej zatazi.
Navyse sa mi zda ze „pisti“ aj SSD.. (je tam sandisk). Zacinam rozmyslat ze sa vratim ku T440s.
Pri manualnom zapnuti turba cez powermanagement sa turbo nevypina (osobne turbo skoro vobec nepouzivam).
(mimochodom porovnavam zostavu dost podobnu s i5-5200u a i5-5300u)
Omlouvám se, jestli tady teb dotaz byl už stopadesátkrát, ale:
Dá se Trackpad z 440s nahradit tímhle použitelným z 450s? Viděl jsem, že to funguje u X250.
Budu to v nejbližší době zkoušet, ale na 99 % ano.
Je mozne udelat foto cerne obrazovky? Zajimalo by mne, jak vypada backlight leak. Diky!
Do recenze to přihodím.
V čem je rozložení klávesnice jiné než u T440s a kde je fotka celé klávesnice?
Rozložení není jiné. Toto je první pohled, více foto v recenzi již brzy.
Autor píše, že rozložení je logičtější. Jak může být logičtější a přitom stejné?
Abych to Tome uvedl na pravou míru, tak T440s jsem v ruce neměl, hodnotil jsem ji spíše vůči X1 Carbonu 2. generace, kde bylo rozložení opravdu špatné. To do článku doplním a omlouvám se za mystifikaci.
Ok, takto už to dává smysl. :-)
Nicméně mě teda dost štve tenhleten trend, že nejdřív něco dojebu úplně (Carbon), pak to trochu opravím (T450) a sklidím slávu, ale už to navždy zůstane dojebané (např. ve srovnání v T420). Ale s tím už holt asi nic neuděláme, no.
myslim, ze kvoli klavesniciam prislo lenovo o cely rad zakaznikov. ja sa neviem rozlucit s T420s, lebo jednoducho som 20 rokov zvyknuty na usporiadanie Ind/Del Home/End a PgUp/PgDn, ktore uz na 420s je trochu „dojebane“ (velke delete, inzert vedla). a to nehovorim o X1 III – to uz je uplna debilina.
Já to mám právě podobně, jenže existuje nějaká alternativa jiná než zůstat navždy u T420?
Externi klavesnice. Potrebujeme pak ale vubec jeste notebook ?
no, ext. klav. je taka z nudze cnost. vsetci robia kadejake viac ci menej zufale pokusy o to, aby predavali v dnesnej dobe a takuto dieru na trhu nikto nevidi? alebo je to take strasne neekonomicke vyrobit 7-riadkovu klavesnicu?? vyrobcovia/R&D su niekedy strasne zahladeni do seba… uz som na tie rozpravky o „customer oriented business“ cim dalej viac alergicky.
existuje možnost dobastlit do T430s klavír ze 420s, Thinkwiki –
Install Classic Keyboard on xx30 Series ThinkPads. Buď se vylomí pin na KB nebo se použije palmrest z x20 a přemapování kláves. Moc jsem to nestudoval, ale chystám se na to. Je možné, že pro x40 a x50 to bude použitelné také, ale to nevím.
Exituje – funguje, ale jsou tam omezení, některé klávesy prostě nefungují.
tiez som pred casom natrafil na tento/podobny clanok. to je taky problem spravit jednu verziu s NORMALNOU 7-riadkovou klavesnicou? mozno by to chcelo vytvorit nejaku skupinu v nejakom viditelnom mediu. alebo aspon twitter/fb.
[…] (výjimkou jsou modely s dotykovým displejem, kde ve víku najdeme vlákna uhlíková po vzoru T450s či X1 Carbon), přičemž základna je z lícní strany kompletně vyztužená ještě […]