Lenovo A5000: velmi dobrý základ (první dojmy)

23. 4. 2015 | 18

Dostupný, ale zároveň seriózní smartphone do 5 000 Kč? Dva roky zpět nemožné, dnes díky firmě Lenovo realita: Lenovo A5000.

Kdyby po mně někdo chtěl před dvěma lety tip na chytrý telefon s cenovkou pod 5-6 tisíc korun a s OS Android, tak bych mu řekl, aby si koupil obyčejný „hloupý“ tlačítkový telefon, protože z chytrého „dotykáče“ v této cenové hladině bude akorát nešťastný (vynechávám „neznačkové“ telefony bez oficiálního prodeje v ČR a úplné „noname“ značky). Situace se ovšem změnila a změnilo ji Lenovo svými velmi dostupnými chytrými telefony s Androidem, které jsou zároveň poměrně slušně vybavené a zkrátka dobře fungují.

Aktuální takový smartphone je Lenovo A5000. Hlavní charakteristiky tvoří 5″ displej, čtyřjádrový procesor, slušně dimenzovaná baterie, dvě SIM karty a cena 4 500 Kč. Potřebujete víc argumentů? No dobře, tak tedy čtěte první dojmy…

Specifikace

  • CPU: MediaTek MT6582 4 jádra, 1,3 GHz
  • RAM: 1 GB
  • Displej: 5″ IPS, 1 280 x 720 px
  • Úložiště: 8 GB ROM, až 32GB MicroSD
  • Fotoaparát: 8 MPx zadní, 2 MPx přední
  • Baterie: 4 000 mAh

Balení, vzhled, příslušenství

Balení, příslušenství

Lenovo A5000 přijde v obyčejné krabičce jako kterýkoliv jiný telefon, která jej slušně ochrání při transportu. V balení nalezneme běžné záležitosti, jako je 2A nabíječka, která je zde kvůli velké baterii. Zatím v této třídě běžnější 1A by 4 000mAh baterii nabíjela výrazně déle, a to zhruba 5 hodin, kdežto s 2A nabíječkou je za 2,5 hodiny nabita i tato velká baterie. Ovšem u nabíječky si neodpustím první kritiku – je nevkusně velká. Její rozměry jsou minimálně dvojnásobné oproti obvyklým rozměrům 2A nabíječek. Nedokázal jsem přijít na jiný logický důvod proč tomu tak je, krom jediného – výrobní cena (aneb jeden z mnoha faktorů, který se promítnul do maloobchodní ceny za tento smartphone). Po nabíječce jsou zde přítomna naprosto obyčejná bílá sluchátka (bohužel i u černého telefonu), micro-USB kabel k nabíječce i PC a nějaké ty standardní manuály.

Pro koncového kupujícího mi osobně ale přijde zajímavější fakt, že je v balení přiložený ochranný kryt a ochranná fólie. Kryt je naprosto obyčejný, kryjící záda telefonu a boky. Jeho vnějšek je lesklý hladký plast, zatímco vnitřek je hrubý plast (což mi přijde nelogické). Druhá zajímavost tohoto krytu je taková, že je vyroben čistě z plastu (žádný silikon, guma – prostě tvrdý plast). Obávám se, že tento faktor povede k prasknutí krytu při prvním pádu na tvrdou plochu (chodník, beton atp.). Zkrátka kryt je laciný, ale vzhledem k tomu, že je zdarma (u zařízení této cenovky), tak proč ne. V balení by měla také být krycí fólie na displej (je to napsané i na krabičce od telefonu), ale v mém případě v balení bohužel nebyla. Přikládám to za vinu testovacímu telefonu (tedy když si telefon koupíte, fólie v balení bude).

Vzhled

Konečně k tomu zajímavému. Telefon se prodává ve dvou barevných provedeních – obligátní množina černé a bílé. K dispozici jsem měl černou variantu a musím říci, že celkové provedení mi přijde slušné. Čelní stranu samozřejmě tvoří lesklý displej. Nad jeho horním okrajem je reproduktor s „webkamerou“ na jeho pravé straně a logem Lenovo mezi displejem a reproduktorem. Pod displejem jsou tři standardní senzorová tlačítka, která nejsou podsvícená, ale pouze naznačená stříbrnou značkou tlačítka (menu, domů, zpět). Jedinou výhradou je prozatím to, že tlačítka jsou opravdu citlivá jen a pouze na značkách, které je identifikují – tedy pomyslné rozdělení pruhu s tlačítky na tři třetiny a intuitivní „ťukání“ někam do této třetiny nefunguje. Zkrátka si musíte zvyknout používat tlačítka přesně. Nepovažuji to za chybu, nýbrž za nedokonalost.

Strany telefonu se nesou ve stejně střízlivém duchu – částečně (z třetiny) jsou lesklé (přesah displeje), pak následuje decentní a hezky oživující stříbrná linka a asi polovinu tvoří přesah zadního krytu, který je matně černý. Na pravém boku nalezneme dva „ostrůvky“ tří tlačítek. Jedno vypínací tlačítko pro rozsvícení a zhasnutí displeje a „kolébku“ pro ovládání hlasitosti.

Zadní strana telefonu je tvořena matným plastem s pogumovaným povrchem. Tento povrch je velmi praktický, protože na něm není vidět špína a otisky prstů. Zajímavé je, že kryt baterie lze sundat, zatímco samotná baterie je uživatelsky nevyjímatelná. Pod krytem lze měnit SIM karty (jedna plné velikosti, druhá mini).

IMG_20150422_232503

Celkové zpracování mi přijde velmi dobré. Telefon nijak nevrže, slícování je tuhé. Zkrátka pocit, že držíte bytelné zařízení, v tomto případě mít budete a to je jedině dobře.

Prostředí, výkon, výdrž

Telefon se prodává s Androidem 4.4.2, což je v tomto případě nejnovější dostupný systém pro A5000. Nad Androidem je nadstavba VIBE UI, což je dle mého jedno z lepších prostředí, které výrobci instalují do svých chytrých telefonů. Primárně proto, že není až tak náročné na systémové prostředky, což znamená, že je telefon poměrně svižný i s „průměrným“ hardwarem. Čtyřjádrový procesor MediaTek MT6582 není žádný rekordman (AnTuTu celkově 18 253), ale v zařízení této ceny a s jednoduchým VIBE UI funguje vcelku dobře. Je třeba počítat s tím, že v určitých chvilkách postřehnete lehce delší odezvu nějaké činnosti. Typicky trochu náročnější úkon není hned/instantně, ale trvá půl sekundy. Osobně to dokážu telefonu za tuto cenu odpustit, když si vzpomenu, jak vypadaly androidí telefony za 4 000 před dvěma lety.

Fotoaparát a displej jsou dva prvky, které vám naznačí, že přeci jen nemáte v ruce zařízení za 10 000. Nejsou špatné, to určitě ne, ale pokud jste někdy měli mainstream, nebo spíš high end smartphone za více než 10 000 Kč, tak poznáte rozdíl. Displej má lehce přepálené, ale do studena laděné barvy. Interakce s ním není vždy naprosto přesná – aneb občas musíte do nějakého prvku klepnout dvakrát a zároveň se musíte naučit, že nestačí úkon jen „naznačit“, ale musíte prst na displej opravdu jasně a zřetelně položit. Dražší telefony toto umí výrazně lépe, ale myslím si, že se s tím dá žít a nevidím v tom zásadní problém. Opět to nebudu považovat za chybu, ale spíš faktor, kterého si všimne dlouhodobý uživatel 4x dražšího zařízení. Co se týká fotoaparátu, tak je, v zásadě řečeno, průměrný (v dobrém slova smyslu). Podle mě je dostačující pro většinu uživatelů. Malá ukázka:

IMG_20150416_113157

IMG_20150418_123835

Co je na telefonu naprosto skvělé, je baterie, která má kapacitu 4 000 mAh. V low endových zařízeních, kde je tlak na cenu a navíc není tak zásadní důvod dbát na kapacitu baterie (low end zařízení mají méně výkonné komponenty, které bývají méně náročné na přísun energie), je to opět poměrně raritní záležitost. Baterie v praxi vydrží kolem 2-4 dnů v dual SIM provozu. Uvedu příklad ze včerejšího dne:

Ráno 5:15 vytaženo z nabíječky se 100 % baterie. Kapacita velmi rychle klesla na 95 % (soudím, že zatím nový a málo používaný telefon nemá úplně naformátovanou baterii). Asi hodinu navigace (bez adaptéru v autě) s vypnutým displejem – jen jsem se občas podíval na trasu a posledních 10 minut jsem používat rozsvícený displej k dojetí do cíle. Pak jsem se zdržel 6 hodin na místě a řekl bych, že minimálně hodinu jsem do 15:00 provolal, možná í více. Poté dalších 40 minut jízda s ukazující navigací okolo Prahy, 4 hodiny relativní klid, zpět opět 40 min s navigací. Mezi tím vším několik mailů (synchronizace pěti účtů) a SMS zpráv. V cíli asi hodina klidu a opět 40 minut jízda na jiné místo v Praze s plně aktivní navigací. Na místě opět několik hovorů. Celý den samozřejmě telefon byl na internetu a synchronizoval veškeré maily, přijímal SMS, samozřejmostí bylo 3G na jedné SIM, zatímco druhá byla jen pro zprávy a volání. Tou dobou už máme 23:00 a můj osobní telefon se základní baterií (Galaxy S4, 2 600 mAh) by byl 2x vybitý. Lenovo A5000? 32 % baterie. To je naprosto skvělé. Telefon vydržel opravdu velmi náročný pracovní den o 16 hodinách, aniž bych jednou zaváhal nad tím, jestli mi opravdu vydrží, nebo budu muset řešit dobití.

Dojmy po týdnu používání

Lenovo A5000 je podle mého naprosto famózní v jednom parametru, který většina uživatelů řeší. Ne, není to cena, je to poměr cena/výkon. Za 4 500 Kč dostanete plně schopný, nijak neochuzený 5″ smartphone se čtyřjádrem a baterií s více než důstojnou výdrží. Telefon není zkažený nemotorným systémem (neboli příliš zkaženým androidem) a funguje chvalitebně, výdrž na baterii je naprosto skvělá, fotoaparát fotí slušně a celkově je to dobré zařízení, se kterým bych vůbec neměl problém se dlouhodobě sžít. Jako bonus navíc (pro někoho zásadní při koupi, pro jiného věc možné budoucnosti) je dual SIM možnost. Opravdu je mi mnohem příjemnější mít jeden telefon se dvěma čísly, než pořád tahat neforemné telefony dva. A5000 jsem ihned doporučil známosti a touto dobou už používá jeho bílou verzi.

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky