Přenesení operačního systému na SSD

19. 1. 2013 | 29

Jak nainstalovat mSATA SSD do notebooku jsme si řekli minule. Dnes si ukážeme, jak přenést operační systém (dále jen OS) z klasického plotnového disku (HDD) na Solid State Drive (SSD), tedy rychlý disk bez mechanických částí.

Jak naistalovat mSATA SSD disk do notebooku jsme si řekli už minule. Nyní si ukážeme, jak přenést operační systém (dále jen OS) z klasického plotnového disku (HDD) na Solid State Drive (SSD) – rychlý disk bez mechanických částí.

Obdobný postup bude i v případě, kdy budete mít SSD disk připojen kabelem (USB 2.0, USB 3.0, eSATA, FireWire, atd.). K této operaci jsem použil přímo k tomu určený software: Paragon Migrate OS to SSD, který se občas objeví na internetu v nějaké akci zdarma. A potom software od Acronis, který je hojně využíván výrobci SSD – ti jej nabízí zdarma ke stažení (případně přiloží na CD) a použití se svým SSD diskem. Takto to má vyřešené Adata nebo Intel (a další), což jsou výrobci, kteří nabízí své výrobky na našem trhu.

 image_mini-25255B4-25255D

Musím ještě upozornit, že se zříkám jakýkoliv škod souvisejících např. se ztrátou dat způsobených tímto postupem, čili vše děláte na vlastní nebezpečí!

V případě, že vše jde podle plánu, jedná se o velice jednoduchou operaci, ale mohou se vyskytnout komplikace, pak již tento postup bohužel nefunguje a budete potřebovat pomoc zkušenějšího uživatele.

Migrace OS na SSD v 10 krocích + video

  1. Vložíme mSATA SSD do notebooku (případně připojíme pomocí USB, pokud máte externí rámeček)
  2. V BIOSu nastavíme bootování z původního pevného disku (je to výchozí nastavení, ale pro jistotu zkontrolujte)
  3. Uděláme zálohu systému na vhodné medium, pro případ nezdaru
  4. Stáhneme, naistalujeme a spustíme program Paragon Migrate OS to SSD (domovská stránka)
  5. Vybereme, který oddíl a jak chceme přenést (vybíráme oddíl s OS)
  6. Zahájíme proces migrace
  7. Po restartu nastavíme jako první bootovací zařízení náš nový SSD disk
  8. Ověříme, že nám systém běží z SSD
  9. Může formátovat původní disk (pro méně zkušené radím tento krok alespoň zpočátku přeskočit a nechat si tak funkční systém na HDD jako alternativu, oddíl můžeme skrýt)
  10. Vypneme defragmentaci + odstraníme ji i z plánovače úloh, pokud tak neučiní systém sám – defragmentace je na SSD discích zbytečná, resp. kontraproduktivní – SSD disky na fragmentaci nedoplácí, data si přesouvají samy pro co nejrychlejší práci. Já osobně doporučuji vypnout také indexaci souborů a vyhledávací službu, které mohou zkracovat životnost levnějších SSD. Nicméně to už je na vás. Např. u SSD disků Intel se však tohoto nemusíte obávat, zde deaktivujte jen defragmentaci.

Postup demostruji na notebooku mé sestry (a občas rodičů). Proto tolik profilů. Tímto bych jí chtěl poděkovat za zapůjčení notebooku!

Software od Acronis

acronis_true_image_home2010-25255B3-25255D intel-data-migration-software-500x333-25255B4-25255D

V případě software od Acronisu s názvem True Image Home, který jste možná ke svému novému SSD zdarma dostali buď pod původním názvem, nebo pod značkou výrobce SSD, je situace odlišná – tento software nepřenáší pouze operační systém, ale klonuje pevný disk, čili přenáší také všechny oddíly, a tak rozdělí SSD na několik menších částí (oddílů) dle původního disku. Pokud zvládáte operace s oddíly, opravit to je otázka pár minut, ale je to operace navíc, kterou každý provést nedokáže. Nepomůžeme si ani v případě manuálního postupu: Acronis totiž nedokáže přenést jen jeden oddíl.

Video

Podtrženo, sečteno: Acronis True Image Home (případně brandovaný Intel Data Migration Software) je vhodný v případě, že migrujete celý pevný disk na SSD, tedy nejenom operační systém, aplikace a nastavení, ale také všechna ostatní data. To však v případě, kdy kupujete relativně malé mSATA SSD (s kapacitou např. 64 GB), samozřejmě není možné ani vhodné – samotný operační systém zabere kolem 20 GB bez aplikací a dalších dat, a tak pro data, jako jsou filmy, hudba či hry, prostor nezbývá.

V případě dotazů či připomínek se nebojte ozvat v komentářích pod článkem!

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky