Stojan na monitory – dva, tři, čtyři – aneb ultimativní pracovní místo
15. 1. 2010 | 0
Kdo si někdy zvyknul na práci se dvěma monitory ví, o kolik je to lepší než jeden monitor. Ale jak je dát na stůl? A co teprve tři nebo čtyřimonitory?
Tři i vícemonitorů rozchodíte různými způsoby – dvě grafické karty, každá dva video výstupy (například pracovní stanice ThinkStation S20 nebo ThinkStations D20 se dvěma PCIe x16 sloty), USB grafika, atp.
Použití je jasné: jeden monitor hra, druhý monitor film, třetí monitor ICQ+MSN+skype, čtvrtý monitor na emaily :-) Ale vážně. Při velkém pracovním nasazení se hodí zvlášť monitor na emaily a z vlášť například na dva či tři Excely (spustíte samostatně další instanci Excelu a tu pak přetáhnete na druhý, třetí či čtvrtý monitor).
Lenovo má v portfoliu stojany, které vyrábí Ergotron.
Na dva monitory můžete využít Dual LCD Lift Stand. Objednací kód 51J0894 s cenou okolo 4.000,- Kč bez DPH.
Druhou variantou je stojan na tři monitory. Objednací kód 45K1803 s cenou okolo 9.000,- bez DPH.
A třetí variantou je pak stojan na čtyři monitory. Objednací kód 45K1804
U všech tří variant je důležité si dopředu zjistit, jak velké monitory se vám na něj vejdou. Nemá smysl pouze sledovat úhlopříčku v palcích, protože se příchodem širokoúhlejších monitorů jste čím dál více omezeni šířkou a jednak záleží na fyzickém rozměru monitoru. Úhlopříčka sice může sedět (v daném poměru stran), ale musíte připočíst ještě rámeček. Dle stylu práce je pak pro některé činnosti právě tloušťka rámečku okolo displeje určujícím po kvalitní práci. Na co mi jsou dva monitory vedle sebe, když mezi nimi mam například 10cm mezeru vyplněnou rámečky obou monitorů.
Práce na dvou monitorech je pak podobná práci na externím monitoru a displeji notebooku, což využívá poměrně hodně uživatelů. Dobré je, že díky nástupu Windows 7 si můžete přímo ve Windows 7 nastavit přesné polohy externího monitoru a notebooku tak, jak vám vyhovuje. Více v poslední pasáži článku o Win 7 a Presentation Directoru.
Když jsem u toho Presentation Directoru, ještě zmíním, že poměrně hodně uživatelů využívá dva externí monitory k Thinkpadu před Dock. Notebook zadockují a automaticky díky Presentation Directoru (či Windows 7) naskočí oba externí displeje ve správném rozližení. Speciálně uživatelům notebooků s nízkým rozlišením na LCD displeji bych tuto variatu doporučoval.
Sám doma využívám Radiální rameno na upevnění monitoru na stůl s možností otáčení.
Další typy stojanů a upevnění je možno nalézt v článku o Lenovo ThinkCentre A70z a jeho starším bratříčkovi Netvista X41.
Ale jak dostat vystup na čtyři monitory?
Jednou z možností je použití USB to DVI donglu. Balení obsahuje i DVI-VGA redukci. Objednací kód 45K5296 a cena okolo 2.000,- bez DPH. Zařízení podporuje 16:10 monitory až 1920 x 1200 a 16:9 monitory až 2048 x 1152 včetně 1920 x 1080. Kolik takových donglů připojíte, je jen otázkou USB portů.
Všechny varianty připojení ukazují obrázky. Připojení přes USB-DVI dongle externí monitor a zároveň zapnutý notebookový LCD. Nebo notebookový LCD, externí monitor přes notebookový výstup (VGA nebo Display port). Anebo notebookový LCD, a přes replikátor a dongly připojit externí monitory. Kreativě se meze nekladou.
U stolních počítačů máte na výběr dvě základní varianty. Buď grafickou kartu nebo USB-DVI dongle či kombinace. U pracovní stanic ThinkStation S20 nebo D20, kde jsou dva PCIe sloty můžete dát dvě grafiky se dvěma výstupy, nebo jednu či dvě grafiky s až čtyřmi výstupy (ano, bez použití dongle máte 8 monitorů).
To samé pak u stolního počítače. Ale i když vám grafika nestačí (počet PCIeslotů, nebo máte konkrétní grafiku za účelem her a nemůžete připojit více monitorů), použijete USB-DVI dongle.
Už jsem tu několikrát zmiňoval, že práce na dvou motnitorech je efektivní. Práce na třech, čtyřech a více mus být lahůdka. Někdy je to ovšem nezbytné pro dosažení dostatečné plochy. Například řízení letového provozu, dohledové centrum (s kamerami) apod.
Na domácí využití vidím jako reálné dva, případně tři monitory, hráči her pak možná čtyři, ale pak pozor na výkon grafiky … :-)
Related
AUTOR: Honzyk
Odpovědět
Zrušit odpověďOblíbené články
Komentáře
Štítky
#retroThinkPad AMD AMD Ryzen Android Broadwell Dolby Dolby Atmos Dolby Vision gaming IdeaCentre IdeaPad Intel Intel Core JBL KitKat klávesnice Legion Lenovo Moto Motorola NAS (síťová úložiště) notebook nVidia problém recenze retro Skylake smartphone SSD tablet ThinkBook ThinkCentre ThinkPad ThinkVision TrackPoint Vibe video výběr notebooku Windows Windows 8.1 Windows 10 Windows 11 X1 Carbon Yoga řešení
0 Komentářů