Windows 7 a Presentation Director

16. 10. 2009 | 1

Když jsem přemýšlel o přechodu na Windows 7, tak jedna z věcí, která mne zajímala velmi, byla, zda bude fungovat Presentation Director. Už před časem Matt Kohutt se na svém blogu věnoval tématu, které ThinkVantage technologie budou pokračovat i s příchodem Windows 7 a které naopak nikoliv.

Presentation Director je mezi položkami „discontinued“, tedy těmi, kterých se s Windows 7 nedočkáme. Sám jsem s Mattem diskutoval a přesvědčoval mě, že Windows 7 výrazně lépe pracují s připojenými monitory.

To nyní mohu potvrdit. Skutečně po zadockování mašiny si nadetekuje externí monitor a následně nastaví špatně rozlišení. Ale pouze poprvé. Jakmile jednou vše jednou nastavím (což byste museli i v Presentation Directoru), od této chvíle kdykoliv připojím notebook do docku, tak mi správně vše nastaví automaticky. Stejně při vyjmutí z docku.

Takže závěr – pokud používáte minimum různých nastavení, většinou Vám Windows 7 budou stačit. Dokud nemáte potřebu, neřeště nic dalšího. Prostě to nestojí za námahu a případné problémy.

Nicméně ja narazil na situaci, která možná není standardní, a protože to mám takto už tři roky, nehodlám se toho vzdát tak snadno.

V kanceláři mám externí monitor a používám extended desktop před displej notebooku a externí monitor. Monitor je 24″ 1900×1200 a stojí vpravo od notebooku.

Doma pak mám na práci druhý monitor 22″ 1680×1050, ale stojí vlevo od notebooku (opět extended desktop).

A tohle už Windows prostě neskousnou. Prostě tohle už si nejsou schopny zapamatovat.

Takže jaké mám varianty?

Varianta 1 – integrovaný Intel ovladač

I když se to nezdá, není to špatná varianta. Vše máte přes systray jednoduše dostupné.

Intel+grafika+systray

Když zajedete do detailu nastavení, nastavení je podobné, jako ve Windows 7.

Intel+grafika+1 Intel+grafika+2

Dokonce se dají zapnout i vypnout zkratky.

Intel+grafika+3+zkratky

Jenže nejdou dvě zásadní věci, které tam Intel nedal nejspíše záměrně, aby nekonkuroval řešení od výrobců či přímo Windows – profily a klávesové zkratky k profilům. Ono totiž ani nastavení Notebook+externí monitor nemůže mít vlastní klávesovou zkratku.

Nicméně pokud by Intel tuto funkcionalitu v budoucnu přidal, asi by mi tato aplikace stačila.

Varianta 2 – Presentation Director

Když jsem problém nastavování konzultoval s kolegy, jeden rezolutně prohlásil – tak si nainstaluj Presentation Director, mě to na RC1 jede úplně v klidu. Takže jsem si nainstaloval verzi 4.07. Neříkám, že to nenahlásilo nějakou chybku při instalaci, ale po restartu mám k dispozici Fn+F7 a to bez chyby. Pouze musíte zakázat diskusi s Windows 7 na téma, že tento program může způsobit problémy.

Krok další je, si někam uložit současnou verzi Presentation Directoru pro případ, že by vyšla nová verze, které se odmítne na Windows 7 nainstalovat  a starší už nebude dostupná ke stažení.

Budu rád, pokud pod článek napíšete Vaše zkušenosti s funkčností a případnými problémy ve Windows 7.

Skvělý vedlejší efekt – vychytávka Windows 7 – stojí za odzkooušení!
Windows 7 mají oproti předchozím řešením přeci jen jednu vychytávku, která stojí za to!
Když se mrknete do nastavení Presentation Directoru či Intel adapteru, jediné, co můžete nastavit u externího monitoru z hlediska pozice, je – vlevo, vpravo, nahoře či dole.

presentation+director+-+position

Ale pokud použijete Windows 7, můžete externí monitor položit relativně vůči notebooku v podstatě kdekoliv okolo. Druhým monitorem kroužíte kolem prvního a kde jej nakonec necháte, tam zůstane.

windows+7+display+position

Není to dobré jenom při použití notebooku s externím monitorem, kde si můžete přesně vyhrát, jak přesně externí monitor máte polohovaný vůči notebooku (monitor může být o kousek vče či níže) a tím pádem i ovlivníte přesná místa, kde vám Windows 7 umožňují přejet myší z jednoho monitoru na druhý. Tzn. z hlediska ergonomie dosáhnete relativně lepšího pocitu především s ohledem na přirozenější pohyb myši.

Celé řešení ale využijete i při variantě dvou externích monitorů, kdy je například jeden monito větší, či z jakéhokoliv důvodu jeden monitor stojí výš či níž než ten druhý.

A co vy? Jak to vidíte vy? Co používáte? Funguje vám automatické nastavování ve Windows 7 správně. Nebo alespoň lépe než ve Windows Vista?

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky