IdeaPad Yoga 2 11: první dojmy

IdeaPad Yoga 2 11: první dojmy

Po dvoudenním používání přinášíme první dojmy z finální české verze IdeaPadu Yoga 2 11, druhé generace legendární Yogy s o 360° ohebnými panty v 11″ provedení, kterou jsme zahlédli už na CESu 2014 v lednu v Las Vegas.

Všem možným verzím IdeaPadů Yoga, tedy důmyslně navrženým konvertibilním zařízením s dotykovým displejem, která se díky patentovaným pantům otočným o 360° mohou kdykoliv proměnit z notebooku (Ultrabooku) v tablet a naopak (a to včetně dalších dvou režimů), jsme se v minulosti věnovali už tolikrát, že i těchto pár úvodních řádků vyznívá zcela zbytečně. Nicméně myslím na čtenáře, kteří – třeba – o konceptu Yoga ještě neslyšeli, nebo jsou zde na blogu poprvé.

Na první pohled

Yoga 2 11 se na první pohled od svého předchůdce v podobě Yogy 11S příliš neliší. Koncept jako takový je samozřejmě totožný, na tom se ostatně ani nic změnit nemohlo – stále máme před sebou (díky 11″ úhlopříčce) malý, lehký a skladný notebook s na první pohled zastaralými panty nad základnou. Zařízení je o něco světlejší než dříve, protože už i líc základny převzal barvu vnějších ploch, a tak černý zůstává rámeček displeje a obrys základny.

WP_20140226_012 WP_20140226_030

Potěší s mezerníkem zarovnaný clickpad (alespoň mě ano), trochu zklame opět spousta zbytečného místa kolem displeje (ne, tohle je i pro úchop zbytečně moc), překvapí mechanické tlačítko Windows.

Na první dotek

Předchozí generace Yogy působily v ruce velmi bytelně a poctivě díky tuhému, kovovému tělu s texturami a měkčenými povrchy. Yoga 2 11 v tomto ohledu působí celkem lacině – možná tomu napomáhá stříbrný plast kolem klávesnice (měkčená imitace kůže z 11″ modelu zmizela). V každém případě však nová Yoga 2 11 není tak bytelná.

WP_20140226_013 WP_20140226_017

Naopak ale potěší příjemné vylepšení v podobě černého gumového lemu nejenom displeje, ale i celé základny, který – jak věřím – pomůže i v oblasti odolnosti zařízení.

Hardware

Časy Windows RT jsou asi definitivně zpečetěny, Yoga 2 11 tak – podobně jako 11S – používá klasické, ač úsporné x86 Intel procesory, v našem případě Intel Pentium N3520, což je de facto rychlejší, 4jádrová verze Atomu. A musím říct, že se k takovému zařízení plně hodí jak výkonnostně (web, dokumenty ani hry ze Store nedělají problém), tak spotřebou a zahříváním – a to testovaná verze neměla SSD, který by výkonu pomohl rovněž.

WP_20140226_023 WP_20140226_026

Klávesnice

Trochu zklamáním je klávesnice – lícní strana základny je plastová a plastově také působí. V ní je, stejně jako u hliníkových modelů, zasazena klávesnice. Jenže tam, kde hliník zaručuje skálopevnou tuhost (a chlad či teplo), tam se plast nepříjemně prohýbá a klávesnice to uprostřed odnesla plnými doušky. To zamrzí.

WP_20140226_018 WP_20140226_020

Chlazení

Pokud jsem se správně díval, Yoga 2 11 nemá aktivní chlazení, díky velmi tichému disku je tak i celé zařízení prakticky neslyšné. To je fajn. O něco méně „fajn“ však působí fakt, že se pevný disk nachází v tenké, pravé opěrce a s oblibou přenáší do tohoto prostoru teplo.

Obraz a zvuk

Dvě kategorie, které však nemohu kritizovat, jsou obrazové a zvukové schopnosti. Jelikož jsem alergický na displeje s vysokým rozlišením (jsem asi stará škola – mám rád zobrazení 1:1, ne zvětšování, ač s vyšší ostrostí, a tak je pro mě např. na 14″ HD+ maximem), těší mě, že testovaná Yoga 2 11 nabízí 11″ HD displej, který při nativním rozlišení i mé mladé oči trápí dostatečně. K tomu se jedná o IPS displej s automatickou regulací jasu čidlem a samozřejmě dotykovým ovládáním.

 

WP_20140226_029 WP_20140226_032

No a vyloženě překvapil zvuk, který i díky rozšíření Dolby nabízí na tak malé zařízení víc než solidní projev. Reproduktory se nachází na spodní straně pod mřížkami (viz. foto).

Závěrem

Dnešní článek je jen ochutnávkou a prezentací několika postřehů a názorů na novou Yogu 2 11. Kompletní recenzi můžete očekávat v brzké době.

 • wailord

  Dobrý den,
  nevíte cenu pro český trh?
  Předem děkuji za odpověď.

 • Petr

  Hezký den,

  Občas čtu vaše recenze nebo komentáře a dám na Vás. Prosím o
  Váš názor.

  Stále tápu, co si koupit, nic není, z čeho bych byl
  zcela nadšený. Hledám konvertibilní notebook nebo tablet s W8.1 na práci a
  to hlavně Office, Zoner, základní Photoshop apod.

  1/ Yoga 11s drahá a vadí mi aktivní chlazení, ale výborný
  výkon

  2/ Yoga 2 11 horší klávesnice a výkon vs. 11s, ale pasivní
  chlazení, což se na klíně osvědčí

  3/ Thinpad Tablet 2 slabý výkon, ale má 3g i pen

  3G je pro mě důležité a rovněž digitizér je fajn. Budu
  přístroj hodně nosit, takže Yoga je těžká a Tablet zase nemá klávesnici. Dá se
  sice dokoupit, ale na klíně s ní stejně nedá pracovat. Na to je ok Yoga,
  ale 1,4 kg?

  Co Thinkpad 10, má přijít každým dnem? Nevíte rozdíl mezi Thinkpad
  Tablet 2 vs. Thinkpad 10. Hardwarově jsem si našel, že bude lepší, ale nechápu
  tu logiku proč je vedle Tabletu 2 ještě toto.

  Jaký je na to vše váš názor. Mluvím o velikosti displeje 10 nebo 11 placů.

  Moc děkuji Petr