ThinkPad klavesnice 2022 titulka

MWC 2022: Lenovo opět mění klávesnice ThinkPadů!

2. 3. 2022 | 5

Ačkoliv na žádné změny Lenovo neupozorňovalo, nové ThinkPady představené na MWC 2022 v Barceloně přinášejí změny v klávesnici – klávesy jsou nyní hranaté a bez klenutí, na které jsme byli zvyklí. Vypadají tak jako klávesy z de facto jakéhokoliv jiného notebooku od konkurence. Pozitivní zprávou však je, že se to týká jen některých vedlejších kláves.

Více z Lenovo MWC 2022:

  • Domovská stránka Lenovo MWC 2022 zde.
  • Novinky a tiskové zprávy zde.
  • Virtuální prohlídka Lenovo IDG zde.

Spoustě lidí jistě uniklo – a mě v první chvíli nevyjímaje – že Lenovo na nových ThinkPadech, které představilo tento týden v Barceloně na MWC 2022, opět upravilo klávesnici. Vedle přechodu na displeje formátu 16:10 (resp. návratu k nim) a tu a tam nějakého „faceliftu“ zůstaly ThinkPady vizuálně téměř beze změn. Při podrobnějším pohledu na klávesnici ale zjistíme, že i zde se, bez velkých fanfár, udály změny rovněž.

ThinkPady se vždy pyšnily špičkovou klávesnicí s ergonomickým tvarem jednotlivých kláves. Dokonce i v roce 2012, kdy přišly první ostrůvkové klávesnice, a pak v roce 2013, po přechodu na nový design, si klávesy zachovaly své klasické klenutí a tvar, jaký máme rádi. Po úpravě tvaru tlačítek TrackPointu, která nakonec nebyla tragédií, jak by se mohlo zdát, Lenovo sáhlo na další zlatou modlu – klávesnici.

Některé vedlejší klávesy (konkrétně CapsLock, Shift, Fn, Ctrl, Windows, Alt a pár numerických kláves) kompletně změnily tvar i klenutí (resp. jej ztratily) – nově jsou pravidelně hranaté a ploché. Nevíme, co vedlo Lenovo k této změně. Je možné, že chtěli inženýři vizuálně i na dotyk odlišit tyto klávesy od zbytku, případně chtěli uživateli poslat hmatový signál, kde na klávesnici se nachází.

Mám z této změny trochu rozporuplné pocity. Vizuálně mi to nedává smysl – kdyby měly tento tvar všechny klávesy mimo těch, na kterých se píše, pochopil bych to. Ale proč zrovna jen tato podmnožina, to nevím. Ještě menší smysl mi to dává v případě numerického bloku, kde kromě Enteru jsou ploché a hranaté i nula a čárka. Naopak Tab má původní tvar. Jen doufám, že to není pokus, příslovečná první vlaštovka, a další rok se nedočkáme větších změn třeba u všech kláves, protože pak by ThinkPad ztratil hodně ze svého charakteru, a to nejen vizuálně. Určitě se ale těším, až bude možné si novinky osahat, abych si udělal názor na základě zkušenosti a ne jen videí a renderů.

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky