ThinkPad T431s: první dotyky

23. 5. 2013 | 32

Do České republiky konečně dorazil jeden testovací kus očekávané první vlaštovky ThinkPadů 2013, model T431s, který představuje pracovní Ultrabook s dokovacím konektorem. Už jsme si jej představili, dnes jsou na řadě první postřehy po dvou dnech používání.

Upozorňuji, že popisuji anglický předprodukční nefinální kus, oproti ostrému kusu se mohou některé vlastnosti změnit, klávesnice bude v českých konfiguracích s místním rozložením.

T431s v rychlosti

ThinkPad T431s je – pro ty, kteří neměli možnost přečíst si naše představení, i když to doporučuji – další evolucí tenkých („slimových“) ThinkPadů T s přídomkem „s“. Jedná se o notebook, který (velmi zjednodušeně řečeno) skloubí X1 Carbon a klasické ThinkPady T, čili nabídne tenké, lehké a líbivější provedení, přesto však disponuje důležitými pracovními funkcemi a schopnostmi, hlavní „dominantou“ je však klasický dokovací konektor na spodní straně zařízení, čili kompatibilita s tradičními Mini Docky třetí generace. Přesto však zařízení splnilo certifikaci Ultrabook především s ohledem na nízkou hmotnost, tenkost, výkon a výdrž na baterii.

První pohled

Díky změně designu a barvy už na první pohled poznáte, že je něco jinak. Stále před sebou vidíte ThinkPad – poznáte jej podle tradičních prvků, nakloněného loga a “krabicového” vzezření; díky jasně řezaným otvorům pro konektory a chlazení si stále zachovává určitý punc industriálnosti (zvlášť na levé straně, kde je konektorů nejvíce), nicméně působí mnohem uhlazeněji a (budu se i zde opakovat) díky nové grafitové barvě mnohem elegantněji, zajímavěji, protože barva je (nevím, jak lépe to popsat než) “hlubší”, ačkoliv je to v podstatě stále černá. (Trochu jsem si vzpomněl na první ThinkPady Edge “slim” s černo-zelenou barvou, která byla rovněž elegantní a zajímavá.)

P5190086-25255B3-25255D P5190084-25255B3-25255D

Grafitová černá ThinkPadu T431s a otočená loga Lenovo a ThinkPad

Víko pěkně lícuje se základnou, a to po všech stranách, vděčí za to nejenom konečně příkladně rovnému provedení (to zvlášť u tenkých ThinkPadů T “slim” nebylo vždy pravidlem), ale také gumové pásce po celém obvodu rámečku. Zajímavé také je, že oproti původnímu předpokladu víko nemá pogumovaný povrch, ale není ani hrubé – je matně, ale s hladkým povrchem. Aspoň se dobře čistí a nezaznamenal jsem problém s odíráním jeho rohů.

Poprvé v ruce

Notebook se v zavřeném stavu velmi dobře drží v ruce, a to z obou stran (přední i zadní hrana), protože obě hrany jsou částečně zkosené, a tak neřežou do rukou (to u předchozí generace – T430s – nebylo). Nehledě na to, že je notebook o poznání lehčí (ano, fakticky je to jen cca 200 g, ale subjektivně je to jako celé kilo) a díky eliminaci dutin a odnímatelných prvků (baterie, UltraBay) působí jednolitě a pevně, což mám rád (nejsem příznivce dutého japonského designu).

P5190101-25255B4-25255D P5190106-25255B3-25255D

Panty víka mají plynulý chod, displej je možné otevřít do 180°

Víko má jemné panty s plynulým chodem, a tak se dá s trochou cviku docela otevřít jednou rukou. Stejně jako u víka jsem i v okolí klávesnice čekal po vzoru X1 Carbon měkčený povrch. Naštěstí tomu tak není a T431s jako správné “téčko” nabídne hrubé plasty (i když s významně jemnější texturou). Taky mě těší, že grafitový povrch není žádný potisk ani poprašek, ale je to již barva plastu z výroby. Nehrozí tak žádné odírání.

Krátce se zastavím u displeje, protože to určitě každého zajímá – jedná se o klasické matné 14″ ThinkPadí HD+ “té enko” s bídným kontrastem, vybledlými barvami a slabými vertikálními pozorovacími úhly. S jakýmkoliv současným 14″ ThinkPadem si mohou podat ruce (až na Carbon, který má displej o třídu lepší). Potěší ale tenký rámeček displeje, díky čemuž notebook ve všech rozměrech shodil zbytečné milimetry.

Klávesnice a „TrackPad“

O nové klávesnici toho už padlo hodně (případně čerpejte zde), takže ke změnám jako takovým se už vracet nebudu. Bohužel, ale předprodukční kus nenabídl klávesnici podsvícenou, i když byl v nejvyšší výbavě, proto si tuto verzi nemůžeme zhodnotit. Nepodsvícená má tradičně trochu “bakelitové” zvukové podání, nicméně – jak je u Lenova zvykem – přesto velmi pohodlný a na dnešní poměry hluboký stisk, což kvituji všema deseti. Klávesnice se vůbec neprohýbá ani nerezonuje. Jinak, T431s nemá lampičku ThinkLight.

P5190098-25255B3-25255D P5190096-25255B3-25255D

Skleněný “TrackPad” a celý pohled na klávesnici a polohovadla

No a co nový, petitlačítkový “TrackPad”, čili clickpad a tlačítka TrackPointu v jednom? Jen stručně: povrch je samozřejmě špičkový, protože je vyvedený ze skla s matným povrchem, což (když se nechám trochu unést) vaše prsty promění v špičkové krasobruslaře na čerstvě upravené ledové ploše – pohyb je naprosto plynulý a přesný. Zamrzí jen, že při klikání vydává takové řinčivé zvuky (jako velké klávesy) – to mě napoprvé trochu odrazovalo.

P5190091-25255B3-25255D P5190100-25255B3-25255D

Čtečka otisků prstů, celá T431s

Pokud se mi TrackPad na ThinkPadu Helix líbil, pak v T431s je ještě o třídu lepší – má jemnější a lehčí stisk, mnohem konzistentnější po celé ploše a velmi dobře se mi na něj zvyká. Protože je větší, dělá mi zatím problém otočení palce k pravému tlačítku, zatím tak v 50 % případů mačkám prostřední rolovací (zvýrazněné vroubky).

Hlučnost a zahřívání

Když jsem přecházel z R400 na T420s, mrzelo mě jen oproti “erku” mnohem hlučnější chlazení (tak tvrdé porovnání proto, že R400 byla prakticky zcela nehlučná, čili ačkoliv T420s není hlučný notebook, v porovnání těžce zaostává). Proto mě velice mile překvapila T431s v nejvyšší konfiguraci (Intel Core i7 Ivy Bridge ULV, 12 GB RAM, Intel HD 4000, 180GB SSD), která nevykazuje žádné významné zahřívání a při běžné práci je chlazení v pasivním režimu. No ale i když se ventilátor rozeběhne (obvykle jen na chvíli, za kterou vyfoukne teplý vzduch a zase se vypne), není snadné si ho všimnout. A to nemluvím o tom, že případně funguje TPFanControl.

Závěrem

To je vše z mých dvoudenních poznatků. Zatím jsem z T431s nadšený a začínám mít pocit, že jsem našel náhradu za svou T420s tak, jak si ji představuji (čili zhruba X1 Carbon s dockem). Během pár dnů se zde objeví klasická kompletní recenze, jak jste zvyklí, včetně testů výkonu, zahřívání, výdrže na baterii a podrobnějšího popisu.

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky