Dva monitory bez docku? Tak trochu peklo…Profi

Dva monitory bez docku? Tak trochu peklo…

„Čau, tak co, jak je?“
„Ale, jsem na HáÓčku. Co Ty?“
„Jo, taky na houm ofisu. Šílený s dětma doma…“

COVID přinesl – kromě jiného – pro mnohé práci z domova, takzvaný „Home Office“. Mnoho společností dokonce přechází k práci z domova a považuje ji za nový standard, kdy na pobočkách zůstanou pouze ti, kteří jinak pracovat nemohou. V případě zaměstnanců z kanceláří to bude minorita. Ostatně práce z domova je něco, co řeším v podstatě od začátku pandemie (viz mé recenze USB-C monitorů – C27-20 a P27h-10).

Protože se musím občas ukázat v kanceláři – jsou záležitosti, které z domova, bez kontaktu s lidmi na místě, nevyřídíte, navíc je fajn se čas od času podívat, jak vypadá svět mimo váš byt – mám dvě pracoviště: domácí (mou „Home Office“), kde mám notebook (ThinkPad X280 a X1 Carbon 6th Gen) v dokovací stanici, protože zde trávím nejvíc času, a ve firemní kanceláři, kde jsem se rozhodl hrát si s redukcemi. A zjistil jsem, že dostat dva digitální obrazové výstupy z ThinkPadu není tak snadné, jak by se mohlo zdát…

Předpoklady a cíl

Základem řešení byl ThinkPad X280 (tedy model s dokováním z boku skrze dva USB-C – resp. USB-C, Thunderbolt a mini LAN), Lenovo ThinkPad redukce z mini LAN konektoru na plný ethernet a dva digitální monitory (s DVI-D vstupy). Idea byla připojit jeden monitor přes přímý HDMI, druhý monitor pak přes USB-C redukovaný na HDMI. Ale pořád bylo nutné zajistit drátové LAN připojení skrze redukci z „mini LAN“.

x280-konektory-vlevo

x280-konektory-vlevo

Předpokladem tedy bylo použít nativní HDMI konektor pro jeden displej (na obrázku číslo 7) a nejvzdálenější USB-C, kterým se notebook i napájí (na obrázku číslo 3), pro druhý displej. Důvodem pro použití konektoru 3 namísto 4 (Thunderbolt, který je součástí dokovacího konektoru) byla redukce mini LAN – fyzicky nelze zapojit LAN redukci a Thunderbolt zároveň, protože s plastovými obaly koncovek se vedle sebe konektory jednoduše nevejdou – u dokovací stanice konektory plastový obal koncovek nemají, a tak mohou být blíže u sebe.

Realita

Jak to tak bývá, realita je vždy trochu jiná než předpoklady či plány. Ani v tomto případě tomu nebylo jinak…

Obraz z HDMI fungoval bez problému, obraz z USB-C již nikoliv (ačkoliv napájení skrze tento konektor a USB výstupy fungovaly bez problémů, takže v konektoru problém zřejmě nebyl). Měnil jsem kabely, restartoval, přepojoval… bez výsledku – jeden displej byl vždy černý. Po krátkém hledání na internetu jsem zjistil, že stačilo přečíst si manuál k notebooku (což jsem samozřejmě jako starý mazák považoval za zcela zbytečné)…

ThinkPad X280 je vybaven – podobně jako většina ThinkPadů, zvláště nižších řad – jedním Thunderbolt konektorem v dokovacím konektoru (číslo 4) a jedním USB-C (bez funkce Thunderbolt), který se zároveň používá pro napájení (číslo 3).

Je tu však zásadní omezení: digitální HDMI výstup je sdílený mezi HDMI (číslo 7) a USB-C (číslo 3). To znamená, že můžete připojit pouze jeden HDMI výstup – buď do HDMI konektoru, nebo do USB-C. Nikoliv oba najednou.

Pouze ThinkPady, které mají oba USB-C konektory s funkcí Thunderbolt, toto omezení nemají (např. ThinkPad X1 Carbon). Tam je do HDMI vyvedena samostatná obrazová linka a do Thunderboltů pak DisplayPort, porty tak fungují nezávisle na sobě, protože nesdílí obrazový výstup.

Řešení

Jedinou možností, jak dostat bez dokovací stanice nebo bez Thunderbolt hubu z ThinkPadu X280 dva digitální výstupy, je zapojit jeden výstup do HDMI (číslo 7) a druhý do Thunderbolt konektoru (číslo 4). Musíte se však vzdát drátového síťového připojení – využijte Wi-Fi, je-li to možné. Oba USB-C konektory (tedy jak číslo 3, tak Thunderbolt číslo 4) podporují napájení.

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.