x280-dva-monitory-bez-docku

Dva monitory bez docku? Tak trochu peklo…

30. 1. 2021 | 12

„Čau, tak co, jak je?“
„Ale, jsem na HáÓčku. Co Ty?“
„Jo, taky na houm ofisu. Šílený s dětma doma…“

COVID přinesl – kromě jiného – pro mnohé práci z domova, takzvaný „Home Office“. Mnoho společností dokonce přechází k práci z domova a považuje ji za nový standard, kdy na pobočkách zůstanou pouze ti, kteří jinak pracovat nemohou. V případě zaměstnanců z kanceláří to bude minorita. Ostatně práce z domova je něco, co řeším v podstatě od začátku pandemie (viz mé recenze USB-C monitorů – C27-20 a P27h-10).

Protože se musím občas ukázat v kanceláři – jsou záležitosti, které z domova, bez kontaktu s lidmi na místě, nevyřídíte, navíc je fajn se čas od času podívat, jak vypadá svět mimo váš byt – mám dvě pracoviště: domácí (mou „Home Office“), kde mám notebook (ThinkPad X280 a X1 Carbon 6th Gen) v dokovací stanici, protože zde trávím nejvíc času, a ve firemní kanceláři, kde jsem se rozhodl hrát si s redukcemi. A zjistil jsem, že dostat dva digitální obrazové výstupy z ThinkPadu není tak snadné, jak by se mohlo zdát…

Předpoklady a cíl

Základem řešení byl ThinkPad X280 (tedy model s dokováním z boku skrze dva USB-C – resp. USB-C, Thunderbolt a mini LAN), Lenovo ThinkPad redukce z mini LAN konektoru na plný ethernet a dva digitální monitory (s DVI-D vstupy). Idea byla připojit jeden monitor přes přímý HDMI, druhý monitor pak přes USB-C redukovaný na HDMI. Ale pořád bylo nutné zajistit drátové LAN připojení skrze redukci z „mini LAN“.

x280-konektory-vlevo

x280-konektory-vlevo

Předpokladem tedy bylo použít nativní HDMI konektor pro jeden displej (na obrázku číslo 7) a nejvzdálenější USB-C, kterým se notebook i napájí (na obrázku číslo 3), pro druhý displej. Důvodem pro použití konektoru 3 namísto 4 (Thunderbolt, který je součástí dokovacího konektoru) byla redukce mini LAN – fyzicky nelze zapojit LAN redukci a Thunderbolt zároveň, protože s plastovými obaly koncovek se vedle sebe konektory jednoduše nevejdou – u dokovací stanice konektory plastový obal koncovek nemají, a tak mohou být blíže u sebe.

Realita

Jak to tak bývá, realita je vždy trochu jiná než předpoklady či plány. Ani v tomto případě tomu nebylo jinak…

Obraz z HDMI fungoval bez problému, obraz z USB-C již nikoliv (ačkoliv napájení skrze tento konektor a USB výstupy fungovaly bez problémů, takže v konektoru problém zřejmě nebyl). Měnil jsem kabely, restartoval, přepojoval… bez výsledku – jeden displej byl vždy černý. Po krátkém hledání na internetu jsem zjistil, že stačilo přečíst si manuál k notebooku (což jsem samozřejmě jako starý mazák považoval za zcela zbytečné)…

ThinkPad X280 je vybaven – podobně jako většina ThinkPadů, zvláště nižších řad – jedním Thunderbolt konektorem v dokovacím konektoru (číslo 4) a jedním USB-C (bez funkce Thunderbolt), který se zároveň používá pro napájení (číslo 3).

Je tu však zásadní omezení: digitální HDMI výstup je sdílený mezi HDMI (číslo 7) a USB-C (číslo 3). To znamená, že můžete připojit pouze jeden HDMI výstup – buď do HDMI konektoru, nebo do USB-C. Nikoliv oba najednou.

Pouze ThinkPady, které mají oba USB-C konektory s funkcí Thunderbolt, toto omezení nemají (např. ThinkPad X1 Carbon). Tam je do HDMI vyvedena samostatná obrazová linka a do Thunderboltů pak DisplayPort, porty tak fungují nezávisle na sobě, protože nesdílí obrazový výstup.

Řešení

Jedinou možností, jak dostat bez dokovací stanice nebo bez Thunderbolt hubu z ThinkPadu X280 dva digitální výstupy, je zapojit jeden výstup do HDMI (číslo 7) a druhý do Thunderbolt konektoru (číslo 4). Musíte se však vzdát drátového síťového připojení – využijte Wi-Fi, je-li to možné. Oba USB-C konektory (tedy jak číslo 3, tak Thunderbolt číslo 4) podporují napájení.

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky