ThinkPad T450s: Boží nástroj

16. 4. 2015 | 29

Dnes se podíváme na nový přírůstek do „Téček“, a to ultrabook T450s. Uchvátil nebo pohořel? To se dozvíte.

Testovaná konfigurace

Lenovo ThinkPad T450s Touch 20BX0-00V

  • CPU: Intel Core i7 5600U Broadwell vPro (2.60GHz)
  • RAM: 8 GB RAM
  • HDD: 1 x 256 GB SSD
  • Displej: 14″, 1920×1080, IPS, dotykový
  • GPU: Intel HD Graphics 5500
  • 4G/LTE

Zpracování, konstrukce

Co se týče celkového designu, tak nás nová T450s nijak zásadně nepřekvapí. Po design stránce tento model neprošel oproti předchůdci (T440s) žádnými změnami.

Na přední straně základny nenajdeme zhola nic. Na zadní straně nenajdeme také nic. Pravá strana nám nabízí jmenovitě: konektor pro adaptér, USB 3.0, výdech větráku, mini DisplayPort a stále napájené USB 3.0. Na levé straně najdeme jmenovitě: zámek Kensington, VGA port, síťový konektor, USB 3.0, slot na SIM a SD kartu a kombinovaný jack pro sluchátka s mikrofonem.

Na spodní straně základny najdeme po obou stranách (v dolní části) hlasité – ale opravdu velmi hlasité – reproduktory, gumové nožičky, odtokové kanálky a baterii.

Víko displeje nám pak nabízí známou klasiku – popis Lenovo a ThinkPad.

Bez názvu2 Bez názvu3 Bez názvu4

Celá konstrukce je velice pevná, nikde se nic neprohýbalo, dokonce ani když silněji zatlačíte. Zde musím konstrukci opravdu maximálně pochválit, výtky by se hledaly jen opravdu stěží. Notebook jednou rukou sice neotevřete, ale není to nic, co by mi nějak extrémně vadilo. Jak jsme u ThinkPadů celkem navyklí, jde i zde rozevřít panel až do 180 stupňů. Velice příjemná byla i celková hmotnost stroje… Stroj jsem v batohu za dobu používání neucítil ani trochu, je zde vše opravdu hezky sladěno.

Photo 26-03-15 23 03 15 Photo 26-03-15 23 03 50 Photo 26-03-15 23 05 36 Photo 26-03-15 23 07 28

Klávesnice, TrackPoint, ClickPad

Máme tu letos konečně opět jednu „novinku“. Co to asi bude? Sprááávně! Vrátil se nám klasický TrackPoint, tedy včetně tlačítek, které mu náleží. Jak bych nové tlačítka popsal… Jejich stisk je jistý, příjemný. Pravé tlačítko je však hlučnější, než to levé, prostřední je pak na stejné míře, jako levé. Tlačítka zde mají své červené akcenty, jak jsme zvyklí. Mačkají se při horní hraně a již po chvíli vám dojde, že jsou to asi ta nejlepší tlačítka, která jste kdy mačkali – Lenovo si na nich očividně (alespoň u tohoto modelu) dalo hodně záležet.

Hned pod tlačítky najdeme ClickPad. Zde by si někdo řekl, že ani zde se nebude konat žádná novinka, ale to je omyl. ClickPad se konečně po kliknutí „nepropadne“ skoro o půl centimetru dolů, jako tomu bylo u minulé generace, za což jsem neskutečně rád, protože právě toto chování ClickPadu mě neuvěřitelně vytáčelo a taky jsem kvůli němu ’40 generaci zatracoval. U nové generace je stisk úplně o něčem jiném. ClickPad se dá opět zmáčknout po celém povrchu (ačkoli u horní hrany to jde poněkud ztuha a musíte vynaložit velké úsilí), nicméně reaguje u spodní hrany. Jeho povrch je velice příjemný, matný. Zde se asi nemá moc cenu rozepisovat, dokážeme si asi představit, s čím máme tu čest.

Dostáváme se ke klávesnici… Jak ji zhodnotit… Přijde mi, že klávesy mají nyní logičtější rozložení, které mi celkem vyhovuje. Trochu nelogické umístění má snad jen klávesa PrtSc, kterou bych uvítal nahoře, vedle Home, End a Insertu. Lenovo si s touto klávesnicí díky Bohu „nepohrálo“, jako u minulé generace X1 Carbonu, za což Lenovu skládám poklonu. Snad malou výtkou by ještě mohlo být defaultní nastavení zkratek pro média (hlasitost apod.) místo kláves Fn, to se dá ale vyřešit přes FnLk. Uprostřed klávesnice pak máme samozřejmě čepičku TrackPointu, ve své nádherné rudé barvě. Když jsem měl možnost vyzkoušet předprodukční kus T450s, tak mě čepička celkem odradila – měla strašně nízký zdvih, byla nějak celkově hodně propadlá a nejezdilo se s ní nijak extra dobře. To se naštěstí u finální prodejní verze nepotvrdilo, takže jsem se úspěšně obloukem vyhnul zklamání. Zdvih má tak akorát, tuhost je příjemná, reaguje maximálně přesně. Nad klávesnicí to jsou pak už jen panty víka, které nám „zdobí“ horní hranu. Jejich styl je typický, jako u všech ostatních nových ThinkPadů. Po pravé straně nahoře pak už jen najdeme zapínací tlačítko, kde uprostřed svítí zeleně, nijak ale neruší. Na pravé dolní straně klávesnice pak najdeme ještě čtečku otisků prstů.

Photo 26-03-15 23 02 39 Photo 26-03-15 23 02 53 Photo 26-03-15 23 06 07 Photo 26-03-15 23 04 36

Displej

Displej – to je kapitola sama o sobě, opravdu… Můžu ho shrnout pouze jedním slovem – brilantní!

K dispozici mám konfiguraci s lesklým dotykovým panelem. Nejsem zastánce dotykových notebooků, a už vůbec né s lesklým panelem, čili v tomto ohledu nejsem bohužel spokojen. Na spodní levé straně displeje najdeme jen nápis Lenovo a na opačné straně pochopitelně modelové označení notebooku. Tloušťka rámečků po bocích je velice příjemná, notebook vypadá opravdu dobře. Nad displejem pak najdeme snad jen kamerku pro videohovory, která se mi po prvním testování zdála být velice kvalitní, obraz nebyl rozmazaný, trhaný, zkrátka spokojenost.

Displej nabízí maximální rozlišení 1920 x 1080 px. Na své 14″ úhlopříčce je to podle tak akorát. Barvy podává displej vskutku nádherné, jasné. Díky takovému rozlišení je většina prvků (dialogové okna apod.) ostrá. Když jsme u kvality displeje, tak jsem spokojen i s maximální svítivostí. Panel je samozřejmě typu IPS, už to o něčem musí vypovídat.

 Bez názvu Bez názvu1 Photo 26-03-15 23 04 52

Zvuk

Zvuk se mi jevil jako opravdu skvělý. Dokonce jsem byl opravdu sám překvapen, co dokáže vytvořit business nástroj. Při práci na klíně je to samozřejmě horší, neboť si reproduktory zacpáváte, kvalita pak jde tedy razantně dolů. Reproduktory samozřejmě neuspokojí náročné posluchače hudby, nicméně pro podívání se na film budou přebohatě stačit. Koneckonců… Nejedná se o multimediální nástroj.

Výkon

Testovaná konfigurace není ještě na nejvyšší na trhu, ale je nabízena ještě jedna o stupeň vyšší. Můžu s klidným srdcem říct, že uspokojí každého. Notebook pohání výkonná i7, zde tedy bude rezerva ještě na hodně dlouho. V testovaném kusu pak byla osazena 8 GB RAM paměť, což v mém případě naprosto postačuje, někdo by možná ocenil ještě více. Z čeho jsem měl radost, to bylo použité SSD. Notebook byl němu opravdu rychlý, nikde se necoural, vše šlapalo jako po másle. To nicméně dokládají i testy. Jediné, co mě celkem udivilo by to, že v této cenové hladině nenabízí notebook 512 GB SSD, ale jen 256 GB. Integrovaná grafika není samozřejmě určena na bůhví jakou práci, ale tam, kde má T450s excelovat, bude bohatě stačit. Na nízké detaily pak samozřejmě nemá problém ani s hrama, ale kdo by ji k tomuto účelu využíval.

Chlazení

Co se týče chlazení, tak notebook byl po celou dobu (i v zátěži) poměrně chladný, nikde po těle nedošlo k většímu zahřívání, snad až na opěrky rukou, kde se teplota trochu více zvedla, nebylo to ale na hranici nepříjemnosti. Za toto dávám T450s palec nahoru, rozhodně si s ní nebudete muset vařit párky.

Baterie

Baterie mě trošku zklamala. Při běžné nenáročné práci (web, maily, hudba, Office,…) notebook nevytáhne více, jak 5 hodin. Ohledně výdrže by se Lenovo mohlo ještě učit u konkurence, nicméně není to zase tak tragické. Po většinu času i tento čas dostačoval, někdy jsem se s baterkou naopak dostal do křížku, a pokud si náhodou zapomenete adaptér, je to v pytli. T450s využívá (jako jiné modely) dvou baterií. Jedné vestavené a jedné výměnné. Výměnná baterie nijak nevyčuhuje z těla notebooku, ani jej nenadzvihuje.

 

Zdroj některých obrázků: Notebookcheck

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky