ThinkPad L450: Óda na radost

25. 5. 2015 | 6

V záplavě ThinkPadů poslední generace nemůže chybět ani novinka zastupující jedny z nejlevnějších strojů nesoucí logo ThinkPad vůbec. Nenechte se však mýlit! Lenovo ThinkPad L450, které se momentálně v různých konfiguracích pohybuje mezi 21 až 35 tisíci korunami, rozhodně není žádné ořezávátko a v mnoha ohledech dokáže konkurovat i „dospělým“ ThinkPadům T.

Design, kvalita zpracování

Vzhled notebooku pravděpodobně žádného fanouška ThinkPadů nepřekvapí. Klasický vzhled „černá hranatá krabice“ sice v uplynulých letech prošel modernizací, avšak stále se drží původní myšlenky a díky tomu si najde mnoho příznivců i odpůrců. Celkově však ThinkPad L450 působí jako pracant, za kterého se nemusíte stydět na žádné schůzi a o to jde především. S povděkem pak kvituji, že i ThinkPad L450 prošel oproti minulé generaci menší odtučňovací kůrou. Notebook je osazen velkou, 74Wh baterií, která z něj bohužel trčí směrem dolů, což na první pohled nevypadá zrovna dvakrát dobře. Na druhou stranu je tak zadní část základny L450 podložená a na notebooku se díky vzniklému sklonu lépe píše.

Také panty víka displeje prošly průběhem času proměnou. Stejně jako u předešlé generace, i u L450 se nalézají až úplně v zadní části základny a otevřené víko tak znemožňuje osazení zadní strany konektory, výdechem ventilátoru či přesahující baterií. Ovšem možnost rozevřít notebook až do úhlu 180° zůstává zachována. Co se týče kvality zpracování, ta je na velmi dobré úrovni a to i přesto, že L450 oproti vyšším řadám ThinkPadů využívá plastovou kostrukci. Veškeré díly bezchybně lícují, nikde nic nevrže a i celková pevnost šasi je naprosto dostačující pro běžné použití. Víko displeje sice působí poměrně robustně, avšak displeji samotnému poskytuje velmi dobrou ochranu, dokonce lepší než v případě mnohem dražšího ThinkPadu T450 (!!!). Zrovna tak pevným dojmem působí i základna notebooku, která se nikde nekroutí a ani neprohýbá.

Škoda jen, že Lenovo trochu šetřilo na použitých plastech, respektive jejich povrchu. Oproti dražším ThinkPadům totiž povrch L450 působí jako prachsprostý tvrdý plast s matným povrchem, který najdeme na noteboocích s cenou do 10 tisíc korun, což je, vzhledem ke kvalitě a pevnosti šasi, trochu škoda. Tento plast na sebe navíc hodně rád váže otisky a jakákoli mastnota se na něm zarputile drží. Základna notebooku má sice poměrně ostré hrany, během používání však neškrábou ani neřežou do rukou. Na notebooku se tradičně nalézají pouze indikační diody v logu „ThinkPad“ na víku a na základně doplněné o diody v klávesách pro FnLock a ztišení reproduktorů a mikrofonu.

Klávesnice, touchpad a TrackPoint

Notebook je osazen již velmi dobře známou, 6řadou ostrůvkovou (chiclet) klávesnicí. Její mechanika je tradičně výborná, má příjemný zdvih a klade optimální odpor, díky čemuž poskytuje dobrou zpětnou vazbu. Snad jen by mohla být o něco tišší. Jako obrovskou škodu vnímám fakt, že se u nás nenabízí ani jedna konfigurace L450 s podsvícenou klávesnicí. Pokud by však absence podsvícení někomu opravdu velmi vadila, (teoreticky) by mělo být možné klávesnici zaměnit za podsvícenou z vyšší řady T. Nepodsvícené klávesnice mají již tradičně hrubší matný povrch, který působí o něco laciněji. Popisky jsou však zhotoveny kvalitně a nepůsobí dojmem, že by se mohly v budoucnu loupat.

20150506_155452

Povedený je i TrackPoint a to nejen díky navrátivším tlačítkům s příjemně měkkou mechanikou. Co se týče TrackPointu samotného, zde jsem musel strávit několik minut nastavováním, ale poté mi již vyhovoval prakticky ve všech směrech. Dobře se pracuje i s clickpadem od společnosti Synaptics s podporou multidotekových gest. Jen jeho povrch by mohl být o něco klouzavější. Mechanika jeho tlačítka je však bezproblémová.

Obraz, zvuk

Jedním z největších lákadel celého notebooku bude bezesporu matný Full HD IPS displej, který je u některých konfigurací dostupný. Pozorovací úhly jsou díky použité technologii na velmi dobré úrovni a také barvy jsou, v porovnání s dnes stále velmi často používanými TN panely, živé, avšak stále věrné. Jedná se sice o jeden z levnějších IPS panelů, i přesto se ale jedná o mnohem lepší volbu než v případě jakéhokoli TN panelu. Za předpokladu, že se nenacházíte na přímém slunci, s notebookem lze pracovat i venku. U displeje lze pozorovat i (pro IPS panely ne neobvyklé) prosvítání podsvícení při černé obrazovce. Situace je však o poznání lepší než v případě nedávno recenzovaného (a mnohem dražšího) ThinkPadu T450s a během běžného používání si toho pravděpodobně ani nevšimnete. Full HD rozlišení může být na dané úhlopříčce pro někoho již hraniční a například v internetovém prohlížeči tak bude nucen zvětšovat obsah stránek.

20150507_014236

O zvuk se stará dvojice reproduktorů, jejichž štěrbiny se nalézají na spodní straně základny a pro lepší přednes tak využívá odrazu zvuku od desky stolu. Zvuk tak snadno ovlivníte, když si položíte notebook na klín, avšak zvuk není ani tak vyloženě tlumený, na což u tohoto řešení zpravidla narážíme. Zvuk dokáže být více než dostatečně hlasitý a na poměry ThinkPadů i poměrně kvalitní. Chybět nemůže softwarové rozšíření Dolby Home Theatre.

Konektivita

U žádného pracovního ThinkPadu nesmí chybět ani patřičná konektivita, tu v případě modelu L450 reprezentuje trojice USB ve verzi 3.0, VGA konektor, gigabitový ethernet, 3,5mm audio jack a DisplayPort, bohužel trochu nepochopitelně ve zmenšené miniDP variantě. Nechybí ani čtečka SD karet. L450 disponuje i dokovacím konektorem, umístěným na spodku základny, zaráží mě však, že nejvyšší u nás dostupná konfigurace, kterou jsem měl k dispozici, jako jediná nenabízí možnost dokování.

Štědrá je i nabídka bezdrátové konektivity. Krom rychlé Wi-Fi ac/a/b/g/n a Bluetooth 4.0 zde nalezneme také LTE modem pro rychlé datové přenosy skrze mobilní sítě.

Výkon, chlazení

Jak zde před chvílí již padlo, pro test byla k dispozici nejvyšší, k nám dovážená konfigurace. Ta má následující parametry:

  • Intel Core i7-5500U, 2,4-3,0 GHz (2 jádra / 4 vlákna, 4MB L3)
  • Intel HD Graphics 5500/AMD Radeon R5 M240, 2GB
  • 8 GB DDR3
  • 256GB SSD Samsung 840 EVO

L450 CPU-Z L450 HD5500 L450 R5

I zde je tedy přítomen úsporný ULV procesor, který však poskytuje dostatek výkonu na drtivou většinu kancelářských úkonů. Vedle integrovaného grafického čipu Intel HD Graphics 5500 mu sekunduje ještě dedikovaný čip AMD Radeon R5 240, který je však jen o několik málo procent výkonnější než zmíněné integrované grafické jádro, a proto je zde spíše do počtu. Škoda, že Lenovo nesáhlo alespoň po Radeonu R7. Rychlost při většině operací dodává SSD disk Samsung 840 EVO s kapacitou 256 GB.

Pochvalu si rozhodně zaslouží chlazení. To je nejen že účinné ale také velmi tiché a ani na vysoké otáčky nevydává žádné nepříjemné zvuky. Navíc, při méně náročné kancelářské práci bude notebook fungovat bez roztočeného ventilátoru, který sepne jen jednou za čas a to ještě na minimální otáčky, kdy je slyšitelný jen po přiložení ucha k notebooku. Po většinu času tak máte k dispozici naprosto tichý pracovní nástroj. Povrch notebooku a jeho spodní strana se citelně zahřívá až při vysoké zátěži. Ani po vysoké zátěži, kdy jsem na notebooku střídavě pouštěl celou plejádu benchmarků, nedošlo k throttlingu.

L450 teploty

Výdrž na baterii

Další z devíz ThinkPadu L450 je velmi solidní výdrž na jedno nabití. Tu mu zajišťuje poměrně velká baterie s kapacitou 74 Wh, která v testovaném kusu pocházela od společnosti Sanyo, bohužel baterie této značky nejsou zrovna známé svou dlouhou životností. Při nízké zátěži s vypnutou Wi-Fi a minimálním jasem vydržel notebook úctyhodných 15 hodin. Při běžné kancelářské práci s otevřeným prohlížečem a prací v office se zapnutou Wi-Fi a středním jasem notebook vydržel v provozu 11 hodin 20 minut. Přehrávat Full HD film s jasem na maximu pak L450 zvládl 7 hodin 40 minut.

20150506_155718

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky