Lenovo A328: 4,5″ základ do tří tisíc

19. 1. 2015 | 7

V dnešní recenzi se podrobněji podíváme na levný 4,5″ smartphone Lenovo A328 s Androidem 4.4 KitKat, 4jádrovým procesorem a cenou pod 3 000 Kč – má co nabídnout? Nebudu se v úvodu této recenze příliš rozepisovat, protože vše podstatné již zaznělo v mém prvním pohledu. Dnes se tedy blíže podíváme na velmi levný, základní smartphone Lenovo A328, který mě už při prvním pohledu mile překvapil a musím hned na úvod prozradit, že mě tento pocit stále neopustil.

Technické údaje

 • Displej: 4,5″ FWVGA (854 x 480 bodů) TN
 • Čipová sada: MediaTek MT6582M, 4jádrový, 1,3 GHz
 • Operační paměť: 1 GB
 • Vnitřní paměť: 4 GB + až 32GB microSD karta
 • Kamery: 5MPx zadní, 2MPx přední
 • Baterie: 2 000 mAh Li-Pol
 • SIM: dual SIM, plná velikost
 • Bezdrátové připojení: Wi-Fi b/g/n, Blueooth 4.0
 • Operační systém: Android 4.4 (KitKat)
 • Další: FM přijímač, A-GPS
 • Rozměry a váha: 132 x 68,5 x 11 mm, 140 g

Už z pohledu na specifikaci testovaného telefonu je jasné, že se jedná o levný model, nicméně v několika ohledech i v tomto směru pozitivně překvapí – displej je úplný základ, nepřekvapí levný procesor ani malá vnitřní paměť. Vyloženě pozitivní je však 1 GB operační paměti, čtyři výpočetní jádra, samozřejmostí je aktuální verze Androidu a u Lenova nepřekvapí dualSIM provedení.

Obsah balení

V balení, tedy malé, bílé krabičce, uvnitř rozdělené na dvě části (telefon a příslušenství), toho najdeme mnohem více, než bychom za 3 000 Kč čekali. Vedle telefonu, baterie, USB kabelu a nabíječky jsou to obligátní (a velmi levná) sluchátka, ovšem také ochranná fólie na displej a originální („Designed by Lenovo“) ochranný kryt na celý telefon (z kombinace plastu a silikonu) včetně vylisovaných tlačítek a otvorů. Kryt na telefonu nesedí úplně na pevno, drobnou vůli zaznamenáme hlavně na delších stranách, ovšem to se dá odpustit, ale hlavně to napomáhá o něco snadnějšímu sundávání (ačkoliv to úplně snadné není a mně se vždy při sundávání ochranného krytu podařilo částečně nebo úplně sundat i zadní kryt telefonu).

WP_20150118_14_32_10_Pro WP_20150118_14_37_18_Pro

Podtrženo, sečteno, obsah balení rozhodně neurazí, naopak dostanete (ač v levném provedení) vše, co byste si k telefonu minimálně do začátku mohli přát. Nabízí se snad jen za pětistovku koupit ještě paměťovou kartu a jste plně vybavení.

Vzhled a zpracování

Řekněme si to upřímně, A328 je skutečně velmi levný telefon, není proto divu, že do jeho designu Lenovo neinvestovalo čas a píli svých nejlepších designerů (oproti např. Vibe X2). Lenovo A328 proto vypadá jako každý druhý, levný (a, upřímně, ne zcela nejmodernější) telefon. Všechny jeho hrany jsou příjemně zaoblené, na druhou stranu však ale nejsou ničím zajímavé ani nijak ozvláštněné, prostě plní svůj účel. Pozitivní je, že se díky tomu telefon příjemně drží v ruce, čemuž napomáhá 4,5″ úhlopříčka i nízká váha, ale také se dá jednou rukou bez problému ovládat.

WP_20150118_14_39_36_Pro WP_20150118_14_39_50_Pro

Na přední straně celkem není co popisovat – 4,5″ displej je obtažený černým rámečkem, celá strana překrytá jednolitým plastem, ze kterého vyčnívá pouze na horním konci stříbrné sluchátko s logem Lenovo a přední kamerkou, dole zase trojice senzorových, nepodsvícených tlačítek (menu, domů a zpět). Tady se chvilku zastavím – jak už padlo např. u A536, nepodsvícená senzorová tlačítka nejsou dobrým řešením. I když já osobně jsem s nimi zásadní problém neměl, minimálně zezačátku je budete v šeru a tmě proklínat (pokud je alespoň trochu světlo, není to takový problém, tlačítka mají stříbrný povrch, a tak mírným nakloněním telefonu zachytí odrazem světlo a své funkce vyjeví), tedy alespoň do doby, než si zapamatujete, které je k čemu.

WP_20150118_14_34_48_Pro WP_20150118_14_35_43_Pro

Boky i zadní strana telefonu jsou již z lesklého plastu tmavě modré, hluboké barvy (ve výsledku je – až na velmi jasné prostředí – spíše černá, ze které vystupuje mírně modrá). Lesklé provedení praktické není vůbec, ale v kombinaci s barvou vypadá zajímavě. Naštěstí je v balení matný silikonový kryt, který lesklé plasty překryje a schová. Telefon však trochu nabyde a ztratí všechen zbytek elegance.

WP_20150118_14_32_52_Pro WP_20150118_14_36_32_Pro

Na pravém boku najdeme ještě ovládání hlasitosti a prakticky umístěný vypínač. Na horní straně je to už jen microUSB konektor pro přenos dat a napájení a také 3,5mm audio konektor pro sluchátka. Zadní, jinak holá strana ukáže uprostřed logo Lenovo, nahoře čočku fotoaparátu s LED blekem a dole mřížku reproduktoru. Z konstrukčního hlediska si u A328 nemám nač stěžovat – telefon je sice plastový, ale pevný, nevrže ani nevydává jiné nepříjemné zvuky. Na tvrzené sklo na čele samozřejmě peníze nezbyly, takže se budou ochranné fólie hodit.

Výkon, baterie, operační systém

Nemám příliš zkušeností s procesory od MediaTeku, a tak jsem byl celkem v očekávání ohledně toho, jak si levné čtyřjádro od tohoto nízkonákladového výrobce (který však vystrkuje růžky a představuje zajímavé technologie) povede. Dříve platilo, že čtyřjádro od MediaTeku má stejný výkon jako dvoujádra od renomovaných výrobců, jako je Qualcomm. Časy se přeci jenom trochu změnily a já musím říct, že A328 se čtyřjádrem MediaTek se chová o poznání lépe než „značková“ dvoujádra, a tak jsem s ním z výkonnostního hlediska během mého používání neměl problém (několik mailových účtů a aplikací, kalendáře, internet, chatování – Skype, Facebook apod., občas nějaká hra, vzdálená plocha, Office), dokonce jej bylo možné používat i při instalaci aktualizací (což u dvoujader nebývá zvykem vůbec). Opravdu musím říct, že telefon reagovat dostatečně svižně, zvlášť uvážím-li jeho cenovku. Syntetické testy viz níže.

Co nám testy prozradily o hrubém výkonu A328? No, žádný zázrak to není, ale drží se prakticky ve všech ohledech na „zlatém středu“ (výpočetní výkon je vyšší než u 60 % zařízení, herní výkon patří nad 40 % ostatních a baterie přesně v polovině žebříčku). To je ale přesto na telefon za 3 000 Kč skvělý výsledek!

Baterie

WP_20150118_14_38_01_Pro WP_20150118_14_38_27_Pro

V telefonu najdeme uživatelsky přístupnou (klasickým odcvaknutím zadního krytu) Li-Pol baterii o kapacitě 2 000 mAh. Ta udrží smartphone A328 při životě v závislosti na použití 1 až 4 dny. Jeden den při náročnějším používání, čtyři dny, když budete mít vypnutá data a sem tam s telefonem něco provedete. V reálu se výdrž pohybuje zhruba na dvou dnech. V A328 bohužel tak pokročilé aplikace na správu baterie, jako ve vyšších modelech, nenajdeme.

Operační systém

Lenovo A328 nabídne aktuálně nejnovější Android 4.4 (konkrétně 4.4.2) KitKat, ohledně aktualizace na verzi 5.0 (Lollipop) bohužel informace nemáme, tu mají potvrzenou zatím nejnovější, vyšší modely. Samotný operační systém je však překrytý minimálně v prvních několika vrstvách grafickou nadstavbou Lenovo (nejedná se o Vibe UI) s Lenovo Launcherem (domovskou obrazovkou). Také několik systémových aplikací, jako jsou zprávy nebo kalendář, jsou pod taktovkou Lenovo. Najdeme zde také některé z aplikací Lenovo DOit v čele se SECUREit.

S grafickou nadstavbou Lenovo v podstatě nemám žádný problém, navíc na A328 je skutečně jen lehká (vyšší modely nebo tablety Yoga mají mnohem výraznější změny). Úplně mi ale nesedí Lenovo Launcher, se kterým se v mnoha ohledech nepracuje příliš lehko, působí občas těžkopádně (hlavně při práci s widgety nebo složkami ikon) a vadí mi, že nenabízí samostatnou nabídku aplikací, vše tak musíte mít na ploše. Chápu, že pro nováčky se může jednat o cestu správným směrem, ale ocenil bych alespoň možnost toto nastavit. Naštěstí vás nic nenutí Lenovo Launcher používat, nainstalovat můžete klidně jiný z Google Play. Více o grafickém prostředí prozradí třeba i recenze Lenovo S660.

Obraz, zvuk, fotoaparát

Jak jsem již v předchozích odstavcích několikrát zmínil a jak jasně ukazuje i specifikace v úvodu, A328 nabízí displej o (pro mě ideální) úhlopříčce 4,5″, díky čemuž se telefon ovládá pohodlně i jednou rukou, ale zároveň není obrazovka příliš malá. Parametry displej skutečně neoslní, jedná se o TN panel se základním rozlišením 854 x 480 bodů. Výsledkem je na dnešní poměry hrubý obraz a slabá čitelnost na slunci, nemá však špatné podání barev, pozorovací úhly jsou ale samozřejmě už jiná písnička. V dané cenové kategorii si na něj ale prstem ukazovat nemůžeme.

WP_20150118_14_34_36_Pro

WP_20150118_14_36_38_Pro WP_20150118_14_33_49_Pro

Dotyková vrstva je dostatečně citlivá, někdy se mi ale stalo, že byla citlivá příliš a jindy zase reagovala hůře, byly to ale jen ojedinělé případy. Zamrzí, že telefon není vybaven automatickou regulací jasu, to je jedna z funkcí, kterou bych dnes čekal i u levného telefonu (nicméně u Lenova tradičně nefunguje příliš dobře, to je však otázka software). Automatické otáčení obrazu však k dispozici je a funguje bez problému. Dotyková tlačítka pod displejem jsem již probral výše.

Zvuk

Zvukový projev telefonu, a to jak sluchátka, tak reproduktoru, vyloženě neurazí, ale nadšený z něj nejsem. Na sluchátko si stěžovat nemohu, hlasitost je dostatečná, zvuk v pořádku. Telefon samozřejmě nabídne jen jeden mikrofon, a tak na pokročilé funkce odstranění ruchů z pozadí samozřejmě zapomeňte, ale svou práci plní dobře. Reproduktor najdeme na spodní straně rubu telefonu, ukrývá se za malou mřížkou. Neoslní ani hlasitostí, ani kvalitou projevu (rozšíření Dolby se zde nekoná), svou roli ale plní.

Fotoaparát

Oba fotoaparáty, které A328 nabídne, mají pevné ohnisko, na krásně ostré fotky s nimi tedy zapomeňte. Ač přední 2MPx kamerka plní svůj účel (myšleno pro Skype a podobně) bez problému, zadní 5MPx fotoaparát už je skutečně pouze nouzová záležitost, když už nic jiného po ruce není. Fotky nejsou ostré a pokud nebudete mít štěstí na vyloženě velmi pěkné počasí nebo jasný interiér, budou překryté šumem s větší či menší intenzitou. To je ale u podobných levných fotoaparátů běžné. Ještě větší zábava ale přijde za tmy, kdy logicky aktivujete vyhrazený LED blesk. Ten sám o sobě funguje, ale jeho software zřejmě dotažený k dokonalosti úplně není, protože není správně synchronizovaný se závěrkou, a tak jeden druhého minou. Výsledkem je, že blesk bleskne, závěrka cvakne, ale snímek je úplně stejný jako bez blesku.

Testovací fotografie

Dokud Lenovo problém s bleskem neopraví, je v A328 tato funkce opravdu jen na parádu.

Testovací video

Telefon dokáže zadní kamerou natáčet video až v rozlišení Full HD (1080p), testované video má rozlišení 720p, nicméně o kvalitě snímání podává stejnou informaci.

Připojení, konektory

Lenovo A328 nabídne klasickou sadu připojení – Wi-Fi standardů b/g/n a Bluetooth 4.0. S Wi-Fi jsem žádný problém neměl, telefon netrpěl ani nedostatkem signálu či výpadky, rychlost byla v pořádku. Díky podpoře A-GPS a GPS se telefon celkem slušně dá použít i pro navigování v autě či pěšky po městě.

Screenshot_2015-01-19-09-08-23 WP_20150118_14_34_59_Pro

Díky podpoře dualSIM najdete nad baterií pod zadním krytem hned dva sloty na SIM kartu. Hlavní SIM pracuje jak v 2G, tak 3G režimu, druhá SIM pouze 2G. Systém vám vždy dává na výběr, kterou SIM použít, v historii hovorů také ukazuje, ke které SIM se daný hovor váže, SIM jsou i barevně odlišené, takže vždy víte, se kterou SIM telefon pracuje a co která SIM přesně dělá. V tomto ohledu je Android skutečně schopný, podrobnější informace najdete v článku o S660 Adama Ležáka. S mobilními daty jsem neměl žádný problém, nepotýkal jsem se ani s výpadky signálu – vše bylo alespoň z mého pohledu v pořádku, a to včetně roamingu.

WP_20150118_14_38_13_Pro

Pod zadním krytem, mezi sloty na SIM, najdeme též slot pro microSD kartu až do kapacity 32 GB. Vzhledem k 4GB vnitřní paměti, z níž je pro uživatele dostupných jen zhruba polovina, je microSD karta téměř nutností, zvlášť na větší aplikace či hudbu. Jak jsem již zmínil, na horní hraně telefonu najdete ještě Micro-USB konektor pro připojení k počítači nebo nabíjení a také 3,5mm audio konektor pro sluchátka.

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky