Lenovo A319, A328: první dojmy z telefonů pod tři tisíce

18. 12. 2014 | 31

Do rukou se mi před pár dny dostaly dva nejlevnější smartphony Lenovo – A319 za 2 500 Kč a A328 za necelé 3 000 Kč. A upřímně jsem překvapen – jaké jsou první dojmy?

Od levných telefonů jsem nikdy nic neočekával (a za levný telefon považuji vše pod 5 000 Kč), a tak po obdržení nabídky na testování dvou nejlevnějších telefonů Lenovo, A319 za cca 2 500 Kč a A328 o pětistovku dražší, jsem se upřímně trochu zhrozil, na co že jsem se to nechal přemluvit. Nakonec jsem ale mile překvapen, ale nebudu předbíhat a nabídnu vám svůj první pohled na tyto dva levné smartphony, jejichž plné recenze si budete moci přečíst v lednu…

Lenovo A328: 4,5″ za pár korun i s ochranným krytem

A328_Dark Blue_Hero_01

A328 je levný smartphone s nejnovějším Androidem 4.4 KitKat, který sice nemůže ničím nijak výrazně překvapit, ale zato rozhodně nezklame. Když dostanete do ruky kompaktní krabičku (s certifikátem českého servisu), vytáhnete z ní telefon ve velikosti, kterou bych označil „tak akorát“ (4,5″ displej), s tmavým, lesklým plastovým tělem (to zrovna není důvod k radosti), které je však příjemně zaoblené, díky čemuž se opravdu pohodlně drží v ruce (až na ty lesklé povrchy…) a celkem lehko nahmatáte jeho tlačítka na boku. Oproti vyšším modelům má telefon snímatelný zadní kryt, pod ním baterii, slot na dvě SIM a MicroSD kartu (která je při 4GB úložišti téměř nutností). Obecně mi jeho dílenské zpracování přijde naprosto v pořádku. Pozitivní navíc je, že v balení najdete i gumovo-silikonový obal na míru k telefonu (ač maličko odstává), s ním odpadne problém lesklého těla.

Po spuštění mobilu zaregistrujeme TN displej s hrubším rozlišením (4,5″, 854 x 480 bodů) a samozřejmě slabšími pozorovacími úhly, displej podporuje vícedotykové ovládání, ale pouze dvěma prsty. Myslím si však, že při dané ceně si v tomto ohledu nelze absolutně na nic stěžovat, s displejem jsem žádný problém neměl, víc než dva prsty nepotřebuji. Pod displejem najdeme trojici klasických dotykových tlačítek (menu, domů, zpět), která ale nejsou podsvícená, což zamrzí (ne kvůli ceně, ale používání je pak ve tmě problematičtější).

Odezva zařízení je díky 4jádrovému procesoru MediaTek a 1 GB RAM velmi slušná, ačkoliv samozřejmě ne vyloženě blesková a pokud telefon více zatížíte (např. instalací aplikací), dokáže se snadno zadýchat. Zahrát byste si však měli v rozumné kvalitě i náročnější hry. Rozhraní Androidu je tradičně překryté rozhraním Lenovo, které se v některých detailech liší od vyšších či mladších modelů. Výdrž na baterii mi zatím přišla díky 2 000mAh baterii standardní, k focení jsem se zatím nedostal.

V balení s telefonem najdeme zmíněný ochranný kryt, ochrannou fólii na displej, samozřejmě baterii, nabíječku s micro-USB kabelem a také skutečně základní sluchátka. Nadílka, která se nachází v kompaktní krabičce s telefonem, je opravdu štědrá.

WP_20141216_18_19_54_Pro

Vlevo: A328, vpravo: A319

Lenovo A319: vínové tóny Dolby Digital

A319_Red_Standard_05

Ještě o zhruba pětistovku levnějším modelem je A319, který rovněž nabízí nejnovější Android 4.4 KitKat, dual-SIM provedení, výměnný zadní kryt s přístupnou baterií, sloty na SIM a MicroSD kartu, oproti A328 je však menší (pouze 4″), tedy ideální pro každého, kdo s sebou nerad nosí velký telefon, s ostře řezanými křivkami, které jsou elegantní, testovaný kousek má jakousi červenou či až vínovou barvu (překvapivě není nevkusná) a v ruce působí velmi dobře – pevně. I tlačítka, ač ne tak vystouplá jako u A328, se dobře mačkají, nicméně můžete mít problém je poslepu okamžitě nahmatat. Pětistovka dolů je znát i na výbavě, kdy A319 nabídne dvoujádrový MediaTek, 512 MB RAM a základní 4 GB úložného prostoru (i zde je MicroSD karta nutnost).

I zde najdeme displej v TN provedení, s klasickým WVGA rozlišení (800 x 480 bodů) a jeho zobrazovací kvality jsou de facto shodné jako u výše zmíněného kolegy A328 – jedním slovem základní. Díky menší úhlopříčce je ale displej o trošku jemnější a subjektivně „hezčí“. I zde najdeme pod displejem trojici kapacitních tlačítek, která nejsou podsvícená. I přes pouze dvoujádrový procesor a 512 MB RAM jsem nezaznamenal při běžném provozu problém s odezvou.

Když je A319 menší, má méně paměti i menší výpočetní výkon, co je na něm tedy tak zajímavého? Kromě subjektivně o něco novější grafické nástavby Lenovo (ač A319 i A328 ukazují stejnou verzi Androidu i grafické nástavby, na A319 je vidět, že v několika detailech je vyšším modelům o pár milimetrů blíže) a podpoře automatické regulace jasu displeje (kterou A328 překvapivě nedisponuje, zřejmě nemá čidlo) to je jednoznačně zvuk. Na zadní straně telefonu u reproduktoru najdeme bílé logo Dolby a ihned víme, odkud vítr vane – na rozdíl od A328 je A319 vybaven rozšířením Dolby Digital Plus, které jinak zcela běžný, levný telefon promění v hudebního přeborníka – vážně jsem byl velmi překvapený, jak čisté, hlasité a kvalitní zvuky je tak malý telefon schopen vydávat. Klobouk dolů!

Obsah i vzhled balení je v tomto případě de facto stejný (až na ochranný kryt): telefon, baterie, in-ear sluchátka a nabíječka s micro-USB kabelem.

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky