IFA 2014: Čerstvě představená zařízení z rodiny ThinkPad

11. 9. 2014 | 1

Na veletrhu IFA 2014 v Berlíně došlo k představení několika nových zařízení z rodiny ThinkPad, konkrétně nového ThinkPadu Helix a ThinkPad 10 Tabletu. V tomto článku si je blíže představíme a podíváme se, co nového přinášejí

Nový Lenovo ThinkPad Helix

Společnost Lenovo loni představila zajímavý produkt, který cílil do business sféry. Jednalo se o kvalitně zpracovaný tablet, který obsahoval veškeré prvky totožné s ultrabookem. Tablet tedy disponoval procesory Intel Core i5/i7, plnohodnotným USB 3.0 konektorem a spoustou dalších užitečných věcí vč. dokovací stanice, která dále rozšiřovala paletu použitelných portů.

P1040700 P1040701 P1040697

Tento produkt společnost Lenovo inovovala a nechala se inspirovat od skutečných zákazníků a můžeme potvrdit, že většina (i našich) přání byla vyplněna. Osobně vidím přínos nové generace především v pasivním chlazení a také v nové paletě příslušenství. Na tiskové konferenci bylo k dispozici pouze omezené množství rozšiřujícího příslušenství, jmenovitě QuickShot Cover, dock a základní klávesnice bez samostatných tlačítek a trackpointu, ale naštěstí bude k dispozici také profesionální klávesnice s trackpointem a samostatnými tlačítky, u které půjde konečně displej sklopit o 180 stupňů.

O novém Helixu jsme informovali již v úvodním článku z veletrhu IFA 2014.

Představení nového Helixu předznamenalo ale i možné změny do budoucna. Díky přítomnosti samostatných tlačítek k trackpointu u profesionální verze klávesnice je možné očekávat návrat ke kořenům (a požadavkům početné skupiny uživatelů). Osobně doufám, že se tento návrat projeví i u nové generace řady T.

P1040748 P1040741 P1040744 P1040745

Konečně také zmizel pohyblivý kryt, který zakrýval přídavné chlazení v klávesnici u první verze ThinkPadu Helix. Nahrazen je také zbytečně malý stylus za většího bratříčka, který lépe padne do ruky. Dále se můžeme těšit na zatím blíže nespecifikovaný odolný kryt, který se mihne v níže uvedeném videu.

Nová generace ThinkPadu Helix je postavená na procesorech Intel Core M s architekturou Broadwell, díky tomu je možné toto zařízení chladit PASIVNĚ. Nový procesor s 14nm procesem jde ruku v ruce s vyšší výdrží, která činí až 12 hodin na jedno nabití a díky nepotřebnosti chlazení a zmenšení komponent je zařízení o 12 % lehčí a o 15 % tenčí (omlouvám se, ale na videu se mi povedlo tyto hodnoty ve spěchu prohodit). Konkrétně tedy zařízení váží 816 gramů a na tloušťku má 9,6 mm. Tyto hodnoty jsou velice zajímavé, pokud vezmeme v potaz výkon a zaměření tohoto tabletu.

P1040698 P1040743 P1040756

Na americký trh se má nový Helix dostat v říjnu tohoto roku a začne na cenovce 999 dolarů. Tato konfigurace bude obsahovat 128GB SSD disk, 4GB operační paměti a nejspíš balení nebude obsahovat žádné dodatečné příslušenství.

Nový Lenovo ThinkPad Tablet 10

Jedná se o většího bratříčka dobře známého ThinkPad Tabletu 8, od kterého přejímá spoustu užitečných funkcí a nabídne navíc větší displej a rozšířenou řadu příslušenství. Srdcem nového ThinkPad Tabletu 10 je čtyřjádrový Intel Atom Z3795 s architekturou Bay Trail-T, který běží v rozmezí 1,59-2,39 GHz. Díky TDP 4 W jsou veškerá zařízení s tímto procesorem pasivně chlazená. Kapacita operační paměti činní 4 GB a nejlevnější konfigurace startují s 64 GB úložného prostoru.

ThinkPad Helix Ultrabook KBD_02

Zařízení disponuje 10,1” IPS displejem s rozlišením 1 920 x 1 200 bodů s antireflexní úpravou. Jako grafický výstup slouží Micro-HDMI a SoC s grafickou kartou Intel HD Graphics 4600 zvládne vysílat signál až s rozlišením 2 560 x 1 600 boů. Pro bezdrátové sdílení obrazu můžete také využít protokol Miracast.

Thinkpad 10_Hero_01Thinkpad 10_Hero_03

ThinkPad Tablet 10 oplývá skromnou konektivitou: 1x USB 2.0 plné velikosti, slot na microSD karty, sluchátkový výstup, micro-HDMI a napájecí konektor, popřípadě také slot pro SIM. Tato plejáda portů se ale příjemně rozšíří pomocí dokovací stanice o plnohodnotné HDMI, síťový konektor RJ45 a dvojici USB 3.0. Zajímavostí je, že tablet samotný disponuje pouze USB 2.0 konektorem přesto, že Bay Trail je schopný obsloužit jedno USB 3.0 zařízení. Konektor USB 3.0 je použit na dokování tabletu a to ze zcela prostého důvodu: díky doku potom můžete využívat vícero USB 3.0 zařízení. Toto řešení oceníte v případě, že máte k docku připojený externí pevný disk, flashdisk a další zařízení, u kterých se počítá každý MB/s.

Mezi další zajímavé technologie použité v tomto tabletu patří NFC, sdílení dat, tisku atd. přes Wi-Fi Direct, nebo možnost použití rozšiřujícího příslušenství, jako je QuickShot cover, klávesnice s pevnou aretací (bez trackpointu), Touchcase, nebo ThinkPad Tablet Dock.

ThinkPad 10 Quickshot cover_05  ThinkPad 10 Stand mode_03 ThinkPad 10 Touchcase_01 ThinkPad 10 Dock_01 ThinkPad 10 Dock_02 ThinkPad 10 Desktop mode_02

ThinkPad Tablet 10 dostane také stejně jako jeho větší a vzdálenější příbuzný Helix nový, větší a přesnější stylus. Když si vzpomenete na mou recenzi ThinkPad Tablet 2 a staršího Helixe, nebyl jsem spokojený s tenounkou tužtičkou a po delší práci se začala ozývat křeč, zvlášť při mačkání sekundárního tlačítka. Doufejme, že toto již bude minulostí.

Celkově ThinkPad Tablet 10 vypadá jako kvalitní business zařízení. Během té velice krátké chvilky, kdy nám zařízení přistálo v rukách, působilo pevně a přitom lehce. Zcela jistě si najde spoustu spokojených uživatelů především z řad často cestujících obchodních zástupců, manažerů a nebo nadšenců.

Těšíme se, až k nám do redakce dorazí oba kousky a přijde řeč na komplexní recenzi vč. dojmů z dlouhodobějšího užívání.

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky