IFA 2014: Návrat tlačítek TrackPointu, mobily a jiné novinky
4. 9. 2014 | 21
Lenovo se opět i letos ukázalo v Berlíně na mezinárodní výstavě konzumní elektroniky IFA a představilo hned několik zajímavých novinek, zároveň vypustilo spoustu zajímavých informací. Nám se podařilo opět za podpory Lenova do Berlína alespoň na skok, na briefing Lenovo podívat. Dnes přinášíme shrnutí několika zajímavostí, více sepíší naši vyslanci František Bielik a Vašek Švec v následujících dnech.
Nový ThinkPad Helix a tlačítka TrackPointu
Lenovo na své prezentaci dnes hovořilo o různých věcech, jedna nás však zaujala obzvlášť – nový ThinkPad Helix, tedy zařízení 2 v 1 – tablet s perem i notebook. Zařízení bylo kompletně přepracováno, je nyní lehčí, tenčí, díky novému tepelnému designu a procesorům Intel Core M vPro (Broadwell) konečně bez ventilátoru (který běžel snad pořád) a nabízí také přepracovaný dock s klávesnicí, který rozšíří výdrž, použitelnost, nově má klávesnice také klasické panty jako jiné ThinkPady, a tak nemá omezený úhel otevření jako původní Helix.
Co nás však zaujalo nejvíce, je fakt, že Lenovo o novém Helixu hovoří jako o zařízení, které navrhlo přímo v součinnosti s uživateli. Proč je tato informace důležitá? Protože nový Helix už nabízí tři samostatná tlačítka TrackPointu namísto jejich zabudování do TrackPadu, který vidíme jak u původního Helixu, tak u jiných loňských ThinkPadů. Otázka proto zní: je toto předzvěst toho, že Lenovo sklopilo uši, vyslyšelo nářky mnoha uživatelů a definitivně se vrací k vyhrazeným tlačítkům, které mnoho uživatelů preferuje? Nechme se ještě překvapit.
Nový Helix však zaujme také spoustou zajímavého příslušenství, které zahrnuje kromě dvou typů dokovací klávesnice (klasická a Pro) taky samostatný dock obdobný jako u ThinkPadu 10 nebo různá pouzdra (včetně verze QuickShot jako v případě ThinkPadu 8). Cena nového Helixu začíná na 999 USD, k dispozici by měl být v říjnu (u nás pravděpodobně později) a nová Pro dokovací klávesnice až po novém roce.
Vibe X2 a pár zajímavostí o telefonech Lenovo a Motorola
Na svém briefingu se Lenovo rozmluvilo také o mobilních telefonech. Úplnou novinkou je Vibe X2. Jak již název napovídá, jedná se o model nejvyšší třídy v rámci mobilních telefonů Lenovo (rodina Vibe). X2 se soustředí na tzv. vrstvený design, který dokonce v jedné variantě využívá bambusová záda. Mobil zaujme mj. novým 8jádrovým procesorem MediaTek MTK6595, čili dá se předpokládat, že nebude finančně úplně nedostupný. Snad se dostane i do ČR…
Během části prezentace, která se věnovala mobilním telefonům, se Lenovo nečekaně rozmluvilo také o souvislostech a vztahu značek Lenovo a Motorola (viz akvizice Motorola Mobility Lenovem od Googlu) a prozradilo zajímavou věc – mobily Lenovo se nebudou prodávat na stejných trzích jako Motorola. Čili buď se v dané zemi bude prodávat Lenovo, nebo Motorola, nikdy ne oboje. Zajímavé…
Nové modely Horizon 2, Edge 15
Kromě výše zmíněného se Lenovo v Berlíně blýsklo také novými 19,5 a 21″ modely z řady Horizon 2 (tedy univerzálního dotykového počítače s velkou obrazovkou, který se např. pro hraní dá položit do vodorovné polohy a za pomoci příslušenství se bavit s rodinou či přáteli), které jsou nyní tenčí a vydrží 2,5, resp. 3 hodiny na baterii. Dalším představeným kouskem je model Edge 15 (neplést s ThinkPady Edge!), který bude představovat poměrně luxusní (hliníkové tělo, podsvícená klávesnice) 15″ verzi zařízení Flex s displejem otočným o 300°. Zároveň se bude jednat o nejtenčí 15″ notebook Lenovo v ceně 899 USD a dostupností od října.
Related
AUTOR: Matěj Gottwald
Odpovědět
Zrušit odpověďOblíbené články
Komentáře
Štítky
#retroThinkPad AMD AMD Ryzen Android Broadwell Dolby Dolby Atmos Dolby Vision gaming IdeaCentre IdeaPad Intel Intel Core JBL KitKat klávesnice Legion Lenovo Moto Motorola NAS (síťová úložiště) notebook nVidia problém recenze retro Skylake smartphone SSD tablet ThinkBook ThinkCentre ThinkPad ThinkVision TrackPoint Vibe video výběr notebooku Windows Windows 8.1 Windows 10 Windows 11 X1 Carbon Yoga řešení
Ten Helix vypadá moc zajímavě, i klávesnice nemá magor-faktor některých jiných ultramoderních Lenov. To rozhodnutí o mobilech Motorola je divné, ale dokud existují Amazony… tak je to vlastně jedno.
Klávesnice na novém Helixu (tedy na tom Pro keyboard docku) je naprosto stejná jako na současném Helixu nebo na ThinkPadu Yoga či X240. Jen přibyla oddělená tlačítka pro TrackPoint. Jestli ale vidím dobře, na jednom obrázku je nový Helix s tou druhou klávesnicí, která má – zdá se – ještě původní TrackPad.
Takze stale nelze pouzivat klavesu End a soucasne funkcni klavesy jako je tomu u X240 ? :-)
A jak je to s 8″ tabletem Tab S8 ? Tady (hledat text ‚Lenovo ThinkPad Helix 2 und Tab S8 auf ersten Bildern‘) se psalo ze ma byt konfigurace i s Windows (v jinem clanku pak ze i s FHD displejem a LTE). To by mohla byt nahrada za Miix 8, levnejsi nez ThinkPad 8.
Kluci, co byli v Berlíně, už připravují články, tuším, že S8 se tam objeví taky.
SUPER – TrackPoint tlačítka !!!! Tak ještě do T řady.
Ahá, já myslel, že uživatelé tlačítka TrackPointu nepotřebují, dokonce je nechtějí…? ;-) Ale konečně dobrá zpráva. Už to jen nacpat i do zbytku portfolia a všichni budeme zase spokojenější. Snad se poštěstí a vrchní designér přestane vymýšlet novoty tam, kde jsou absolutně kontraproduktivní.
Jen můj takový osobní názor: já mám pocit, že TrackPad byla forma úlitby bohům v podobě (nejspíš) Intelu (-> Ultrabook) a/nebo Microsoftu (-> Windows 8). Ale stále pro mě platí, co píšu pořád – pro mě to není problém.
Byla to ulitba designu, aby to vypadalo jako mekbuk (a nedalo se to pouzivat). V dalsi generaci by zmizel trackpoint uplne.
Ono se to používat dalo, ten trackpad sám o sobě je podle mě velice solidní zařízení (jen doladit to hlasité mačkání), ale fail je to odstranění tlačítek… Snad, snad se vrátí!
Hádat se s Vámi nebudu, určitě to víte lépe než já. ;-)
Tak doufejme, že se to přenese i do nové T/W řady. Ještě malinko poštelovat klávesnici, aby na ní byly všechny potřebné klávesky (a alespoň trochu logicky dostupné a poskládané), zapracovat na kvalitě chlazení, a zase tomu budu věřit logo ThinkPad.
Jinak receno, vratit to do puvodniho stavu rady .20 a starsich.
Tak klasické 7řadé rozložení by se mi taky líbilo, ale toho se s nejvyšší pravděpodobností už nikdy nedočkáme. Ale třeba takový sloupec PgUp/Down, Home, End vpravo dává smysl. Spíš jde o rychlou dostupnost všech kláves (přepínat Ins a Del přes Fn je hovadina) a možnost natvrdo nastavit, že horní řada budou F klávesy a ne multimediální, aniž by se zamklo Fn na zbytek klávesnice.
U chlazení by se skutečně mohli podívat na .20 nebo .00 řadu, které byly výrazně tišší (nápověda: velké pasivy, spoje pořádně letované, co největší ventilátory – více vzduchu na méně otáček).
A hlavně, ať už vymyslí na klávesnici/trakpoint/touchapd cokoliv, tak ať to proboha obsluhuje BIOS, ne nějaký pofiderní ovladač v jednom jediném konkrétním OS. Nefunčknost současného trackpointu mimo Win je prostě fail.
No, co se týče chlazení .20 řad, zde není situace tak černobílá. Kdo má X220, tak ví o hvízdání své. Pravda, po přechodu z uchroupaného HDD a vrčícího větráku na T41 mi přišla X220 tichoučká, ale člověk si po čase vždycky něco najde, víme :-D
Tak chlazení bych u své T440s za T420s neměnil, ani kdyby mě za to platili! T420s byl na můj vkus moc hlučný notebook, T440s je zcela tichá. Ale zase T520 byla, myslím, tišší než T540p.
Aha, já měl na mysli plnotučné řady. Aktuální generace esek (a ne-p) profituje z ULV procesorů, které se v tenkém těle lépe chladí, to je fakt.
A kromě ticha jde samozřejmě také o uchlazení. Když se profi notebook/workstation ani neuchladí (jako to předvádí dvě poslední generace), aniž by došlo ke snížení taktu, tak je něco špatně. Pak je ten výkon jen jaksi papírový, ale v praxi nevyužitelný.
.20 rada u 12″ a 14″ notebooku vubec ticha neni a nebyla. Navic je to znasobene tim, ze dost casto ty notebooky maji uplne pitome nastaveni levelu pro fan – 1 je 1000rpm, coz nestaci na nic a na 2 to toci 3500rpm (coz uz piska jak blazen). Mezi tim neexistuje nic. Nechapu, proc tam neni daleko plynulejsi regulace (treba na %). Navic ventilatory v X a T4x20 (vcetne S) maji „aerodynamickou“ chybu v navrhu, proto piskaji.
.20 rada u 15″ stroji se chladi bravurne a velmi tisse (i na max zatez dvoujadro neni ani slyset) a je to tim, ze maji o „patro vyssi“ ventilator, takze toci mene. Take je trochu vetsi. Co me treba osobne zklamalo bylo, ze T520 s dvoujadrem a igp ma chlazeni jen na boku a vzadu je zaslepene (T420 ma stejne s igp a dedik kartou).
Upgradoval jsem chlazeni ve W520 na verzi z 55W quadcore a vykonnejsim quadrem a ten notebook naprosto nema problem se chladit pod plnou zatezi hodne hodin v kuse.
Takze obecne vzato, .20 generace X a T 14″ chlazeni stoji za prd a musi se s nim pracovat, aby to bylo pouzitelne (lepsi pasta, tpfancontrol), v 15″ .20 je chlazeni vynikajici.
Dokonce mam kamarada, ktery mel T520, kterou vymenil za T420s a do par mesicu kvuli hluku z chlazeni sel zase do 15″ W520.
Ty nové trackpady na řadě 40 možná měly jistou myšlenku větší plochy, ale co jsem zkoušel, tak odladění bylo velmi špatné. Jsem rád, že se Lenovo snad vrátilo k hardwarovým klávesám.
V čem vidím i nadále problém, je osekaný layout klávesnice (ale s tím by se dalo žít), nicméně asi nejvíce mě teď trápí Windows 8.1 a odstranění Lenovo aplikací, bez toho opravdu nechci trávit s notebookem ani minutu. Jen namátkou:
– Možnost si udělat profil na baterku aka „download“ nebo „non-stop“ a rychle si přepínat
– Možnost vypnout Bluetooth/Wi-Fi (na X220 mi to prostě nešlo)
– Na chvíli vypnout/zapnout touchpad
– Lenovo Autolock
…
Jistě lze tyto věci řešit i alternativně, ale já na notebooku chci pracovat a ne s tím hrát hodiny, jak s linuxem. To je důvod, proč jsem vždy preferoval ThinkPady.
Co mi velmi chybí, je screen manager, který skončil s úvodem Windows 7, avšak při zapojení 2 externích monitorů by se hodil profil pro rychlé přepnutí.
Ad Windows 8.1:
1) Profily na baterku můžete dělat a rychle přepínat pořád, viz ikona baterie u hodin, nativní funkce Windows již od Windows Vista.
2) S aktuálními Windows 8.1 lze Wi-Fi zapínat a vypínat samostatně, stačí kliknout na ikonu sítí, ukáže se nabídka. Bluetooth lze přepínat jedině přes nastavení (to je kvůli moderním adaptérům, které samozřejmě u 20 řady nejsou).
3) Už snadno nelze.
4) Upřímně, tahle aplikace je strašně špatná. :-)
5) Správa monitorů, velmi podrobně (přesouvání pozice displejů) opět nativní funkce Windows, přepínání zobrazení Win+P nebo Fn+…
Ano, většina jmenovaných věcí jde, jen mi to od Lenovo přišlo lépe zpracované. To Bluetooth nepomůže vypnout ani v nastavení, dioda svítí pořád. Autolock mi přijde dobrý, ale pravda, že jej používám jen chvíli :)
Jinak správa monitorů v případě dvou externích je na Windows špatně udělaná. Měl jsem takto asi týden zapojený notebook a rostl jsem z toho, jak jsem musel neustále měnit primární monitor z notebooku na jeden z dvojice. Možnost profilů by byla daleko lepší.
Mimochodem s velmi pravděpodobným návratem k desktopu ve Windows 9, myslíte, že se vrátí i Thinkvantage tools? Ono upřímně ty notebooky napříč trhem jsou si dost podobné a software je často jediné, čím se lze nějak výrazněji odlišit.
Bluetooth a jeho dioda je bohužel jen a pouze o tom, že Váš notebook není pro Windows 8/8.1 připraven. Windows 8/8.1 jsou už připravené na novou generaci BT/Wi-Fi adaptérů, které mají inteligentní úsporné funkce, jsou sdružené do jednoho a fyzicky se nevypínají, jako tomu bylo dříve. Proto BT dioda svítí – BT je fyzicky zapnuté.
Autolock mi dělal problémy, když jsem měl externí displej a zavřený notebook nebo zavřený notebook pouze s vypnutým displejem apod. – už se přesně nepamatuji. Ale nejprve jsem byl nadšen a pak šel rychle pryč z disku. :-)
S profily pro obrazovky souhlasím, na to nebyl Presentation Director vůbec špatný. Naopak třeba správu sítí dělám radši přes Windows než přes Access Connections, které se někdy velmi nepříjemně hádaly se systémovým nastavením.
V návrat ThinkVantage Tools tak, jak byly dříve, nevěřím. Možná bude nějaká desktopová aplikace namísto Lenovo Settings, ale to je asi maximum. Microsoft dal jasně najevo, že nechce, aby mu výrobci fušovali do funkcí systému a – ač se mi to vždy nemusí líbit, ale je to spíš o zvyku – má svatou pravdu (viz konflikty Access Connections s Windows). To, zda to bylo v Lenovo software přehlednější, je věc druhá (třeba podrobné nastavení napájecích profilů je ve Windows složitější, ale obávám se, že už to dnes moc lidí nedělá – já už třeba taky ne, nechávám to na hardware a výchozím nastavení, což se ovšem zase vracíme k problému s Bluetooth).