IdeaCentre C460: střed domácnosti (test)

7. 4. 2014 | 2

Dnes se, téměř na rok přesně, znovu podíváme do řad základních All-in-One – IdeaCentre C, a to prostřednictvím 21,5” modelu IdeaCentre C460. Ten na první pohled nepřináší příliš změn, opět se však snaží kombinovat vlastnosti domácího počítače pro nenáročné se stylovým vzhledem a příznivou cenou. V článku je zahrnuto i občasné srovnání právě s předcházející generací, která zůstává v obchodech i nadále dostupná.

 

Tip: Testy modelů předcházející generace C440 a C540.

 

Design

Na rozdíl od dříve testovaných, předchozích modelů, tentokrát je pro test k dispozici bílá varianta tohoto All-in-One (dále AIO). Bílá sice není mezi AIO a notebooky zdaleka tolik rozšířená jako černá, či různé tmavé odstíny, ale zajisté si najde své příznivce. Na jednu stranu může toto barevné provedení na někoho působit stylověji a být tak atraktivnější, než zmíněné tmavé varianty. Na stranu druhou s sebou však nese jistá negativa, spojená zejména s praktickou stránkou věci; údržba počítače ve stavu “jako nový” je proto o poznání náročnější. Další důvod hovořící v neprospěch bílé varianty je do jisté míry subjektivní, kdy předchůdce v černé variantě na mě působil, i přes použití stejných povrchových materiálů, o něco hodnotněji a elegantněji. Ale pokud se kloníte k černé barevné variantě, nezoufejte, na našem trhu jsou totiž dostupné konfigurace v obou barevných provedeních.

 

lenovo-ideacentre-c460-57322594-imag[2] _vyr_1711lenovo-ideacentre-c460_whit[1]

Porovnání obou barevných variant

 

Čelní straně dominuje matný displej, ten je opět orámován lesklým plastem. Oproti minulé generaci pod rámem displeje přibyl pás s výdechy reproduktorů. Právě děrování pro reproduktory je v případě bílé varianty poměrně výrazné a trochu kazí dojem z jinak líbivého vzhledu zařízení, Na levé straně tohoto pásu se nachází dvě diody. První indikuje činnost pevného disku a druhá zase značí aktivní Wi-Fi. Pod hranou na levé straně zase nalezneme čtveřici tlačítek pro regulaci hlasitosti a jasu. Na pravé straně nalezneme tlačítko napájení opatřené bílým podsvícením. To svým svícením indikuje zapnutý počítač, či blikáním režim spánku.

 

P10403814 P10403784

 

Šedě lakovaný hliníkový stojan je zde opět připevněn napevno a AIO tak neumožňuje montáž na stěnu. Stojan poskytuje dostatečný rozsah náklonu obrazovky, přibližně od 85° do 115° k desce stolu.

 

P10404164 P10404144

Krajní meze náklonu displeje

 

Obraz a zvuk

21,5” displej, jímž je tento IdeaCentre osazen, nabízí Full HD (1 920 x 1 080 bodů) rozlišení. Bohužel se jedná o obyčejný TN panel. Barvy i pozorovací úhly se však mezi těmito základními panely řadí k lepšímu průměru. Méně náročný uživatel tak nejspíš bude s displejem spokojen. Mám-li jej srovnat s klasickými monitory o této úhlopříčce, tak se budeme pohybovat mezi základními modely s cenou okolo 3.000,- Nad displejem si své místo opět našla 720p webkamera s indikační diodou a duálním mikrofonem. K zaznamenávanému obrazu a zvuku nemám připomínek, ve spojitosti s cenovou kategorií a určení počítače je jejich kvalita více než dostatečná.

 

P10403874 P10404174

 

O reprodukci se stará pravděpodobně stejná dvojice 3W reproduktorů jako v případě předchůdce a reproduktorům (jak už se stalo v případě Lenova zvykem) opět sekunduje software Dolby umožňující softwarovou úpravu zvuku spolu se správou zvukových profilů. Reprodukce je zde opět poměrně čistá se slabšímy basy a s vysokou hodnotou maximální hlasitosti.

 

Klávesnice a myš

Zde se nejspíš budu trochu opakovat, jelikož se v balení nachází identický set drátové klávesnice a myši, jako v předchozím případě. A ani po roce mi tento set příliš k srdci nepřirostl. Mechanice chiclet klávesnice by prospěla lepší hmatová odezva a tišší chod. Jako užitečné se mi opět ukázaly “notebookové” klávesové zkratky přes Fn. Regulaci náklonu má na starost dvojice výklopných nožiček s protiskluzovým pogumováním, jeden stupeň náklonu navíc by však rozhodně nezaškodil.

 

P1040420[4] P1040423[4]

Optická myš poskytuje pouze nutný základ, tj. 2 tlačítka a kolečko, s žádnými programovatelnými tlačítky tedy nepočítejte. Myš je symetricky tvarovaná, díky tomu padne do ruky pravákovi i levákovi avšak ani jednomu ne ideálně.

 

P1040427[4] P1040430[8]

Konektivita

K mírnému zlepšení oproti minulé generaci došlo v oblasti konektorové výbavy. Dvojice USB na levém boku povýšila ve všech konfiguracích na verzi 3.0. Vedle nich nalezneme ještě čtečku SD/MMC karet a dva 3,5mm jacky pro sluchátka a mikrofon. Na zadní straně se nachází napájecí konektor, gigabitový ethernet (LAN), HDMI a čtveřice USB 2.0. K bezdrátové komunikaci slouží Wi-Fi 802.11b/g/n, Bluetooth opět nečekejte.

 

P1040399[4] P1040393[4]

 

Výkon a chlazení

Testována byla následující konfigurace:

  • Intel Core i3-4130T, 2,9 GHz (2 jádra, Haswell)
  • Intel HD4400 / NVIDIA GeForce 705 (2 GB DDR3)
  • 4 GB DDR3 RAM
  • 1TB HDD (7200 RPM)

C460 cílí především do domácího prostředí, kde zastane funkci multimediálního centra či kancelářského nástroje. Tomu odpovídá i použitý hardware, který bohatě postačuje na přehrávání filmů ve vysokém rozlišení, práci v prohlížeči i s mnoha okny nebo různé kancelářské činnosti. Trochu záhadou je pro mě použitý grafický čip NVIDIA. Ten totiž nabízí jen o něco málo vyšší výkon, než integrovaná grafika v procesoru – Intel HD4400. Jedná se tak spíše o marketingový tah, než o reálně využitelnou vlastnost.

 

P1040410[14] P1040400[9]

 

Chlazení je u C460 dostatečně dimenzované a tak se, ani při dlouhodobém vysokém vytížení, teplota komponent nedostala přes 80°C. Chlazení jako takové bylo slyšitelné i při nízké zátěži, avšak jeho zvuk nebyl nikterak hlasitý ani obtěžující. I při vysoké zátěži byla hlučnost chlazení na přijatelné úrovni. Disk byl ovšem, stejně jako v případě předchozího modelu, poměrně hlučný. Největší starosti mi ovšem dělal bzučivý zvuk, připomínající starý zdroj napětí, který neustále vycházel z tohoto AIO. Osobně bych to dával za vinu výrobní vadě potažmo vadné součástce konkrétního kusu, který jsem měl k dispozici.

 

P1040372[4]

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky