IdeaCentre C440: Základní domácí All-in-one (uživatelská recenze)

4. 4. 2013 | 2

 Tento měsíc jsem si k otestování vybral All-in-One počítač Lenovo IdeaCentre C440. Jedná se o počítač určený předně do domácího prostředí, tedy pro rodiny s dětmi. Dnes se vám jej pokusím přiblížit, jak je u mě zvykem, opět z uživatelského hlediska, nečekejte tedy žádné podrobné syntetické testy, ale informace týkající se běžného každodenního používaní.

Testovaná konfigurace

  • Procesor: Intel Celeron Dual-Core (Sandy Bridge), 2,5 GHz
  • Grafická karta: Intel HD 2000
  • Hard disk: 500 GB Seagate 7200 ot./min.
  • Operační paměť: 4 GB DDR3 1600 MHz (Samsung)
  • DVD vypalovačka
  • Full HD displej 21,5″
  • Wi-Fi

Vzhled

Jak jsem již napsal, jedná se o sestavení All-in-One, tedy veškeré komponenty počítače jsou ukryty v monitoru. Toto sestavení je velice výhodné, protože vám počítač zabírá pouze prostor monitoru a nic víc. Právě i proto je velice vhodný pro domácí použití, protože se dnes v rodinách preferuje spíše skladnost.

Ale nyní už k samotnému vzhledu. Počítač je osazen matným panelem, což se hodí zvlášť při ostrém světle. Tento matný 21,5″ panel je orámován lesklým, možná až moc velkým rámečkem. Rámeček mě upřímně nijak nenadchl a byl bych spokojenější, kdyby byl v matné povrchové úpravě. Je to z prostého důvodu: v domácnostech jsou malé děti a ty si rády ukazují mnoho věcí na monitorech, poté jsou monitory nevzhledně uplácané. Tomuto náporu matný panel skvěle vzdoruje, ale co rámeček? Na tom je vidět každý otisk prstu a na ostrém světle dvojnásob, takže za tuhle kombinaci dávám palec dolů.

Všechny jistě zaujme stojan počítače. Je složen ze dvou částí – jedna je pevně spojena s počítačem a druhá část, ve tvaru V, slouží jako podstavec. Stojan je celokovový, spojen s počítačem je pomocí dvojice pantů, které umožňují počítači náklon v úhlu 30° (od –5° po 25°). Zadní strana počítače je pokryta matným plastem. Bočním stranám dominuje matný stříbrný proužek, který je velice působivý.

Konektivita

Sestava All-in-One je dobrá, skladná, kompaktní, ale nevýhody tohoto sestavení poznáte na konektivitě. Oproti běžnému počítači jste velice omezeni. Řekl bych, že tento počítač je na úrovni méně vybaveného notebooku.

Pozice konektorů je rozdělena na dvě části: tu první najdete na levé boční straně a druhou na zadní straně. Boční strana je vybavena dvojicí portů USB, bohužel jen 2.0, porty 3.0 byste u tohoto počítače hledali marně, dále čtečkou karet 6 v 1 (SD, SDHC, SDXC, MMC, MS, MS-Pro) a to vše je doplněno o výstup pro mikrofon a sluchátka. Toto seskupení je pro běžné používání dostačující, ale zadní strana je značně osekaná.

Samozřejmě musí být počítač nějak napájen, proto je zde vstup napájení. Zdroj je řešen ve stylu notebooku. Dále je přítomen gigabitový LAN a poté už jenom 4 porty USB 2.0. Ani HDMI zde není – tohle v Číně nedomysleli. Přestože je přítomen GLAN, je přítomna i Wi-Fi. Jedná se o 802.11b/g/n. Nad monitorem je také 720p webová kamera a mikrofon, na pravé straně je k dispozici DVD vypalovačka.

Klávesnice a myš

V balení najdete kromě počítače také klávesnici a myš. Na první dojem se může zdát, že se jedná o velice laciné kusy běžného spotřebního zboží. Já osobně jsem zvyklý na klávesnici a myš Ultraslim Plus (psal jsem o tomto setu dříve zde), ale tenhle set mě okouzlil. Čekal jsem nějakou levnou verzi z Číny, ale ne tohle.

Psaní na této klávesnici je něco úžasného. Klávesnice je stavitelná pomocí již typických nožiček a je také voděodolná – což je v domácím prostředí nutnost a také je velice nízkého profilu – tyhle vlastnosti chválím. Stejně tak musím pochválit i myš. Jedná se sice o běžnou optickou myš pouze s dvěma tlačítky, ale je profilovaná přesně na ruku, jak pro praváka, tak i leváka, a to mě velice potěšilo.

Zvuk a kamera

Počítač je vybaven dvojící 3W reproduktorů, které jsou umístěny na spodní hraně počítače. Samotné reproduktory nejsou žádný zázrak, ale v kombinaci s Dolby Advanced Audio v2 dokáží vykouzlit tak čistý a nádherný zvuk, který ani některé levné přídavné bedničky nedokáží.

Jak jsem již zmínil, je přítomna webová kamera, která pořizuje snímky v rozlišení 720p. Tato verze webové kamery je plně dostačující a při video hovorech budete naprosto spokojeni s kvalitou snímků stejně tak jako s kvalitou zvuku nahraného skrz vestavěný mikrofon.

Výkon, chlazení, hlučnost

Počítač je osazen procesorem Intel druhé generace modelu Celeron. Jedná se o dvoujádrový procesor o taktu 2,5 GHz. Při běžné práci nepostřehnete, že by vám chyběl výkon. Procesor podává vynikající výkon a ani se moc nezahřívá – teplota procesoru se pohybuje kolem 38°C. Naopak pokud budete žádat více výkonu, nesmíte se na něj moc spoléhat. Teplota vzroste na 53°C a začne být velice lenošný. Několikrát se mi stalo, že požadovaný úkol nezvládl a jednoduše se sekl.

Naopak budete překvapeni startem systému. Na počítači je předinstalovaný systém Windows 8 a pracovat můžete za 20 sekund po zapnutí počítače. Tato hodnota mě velice mile překvapila, přestože v počítači není SSD disk, ale pouze 3,5″ disk Seagate s kapacitou 500 GB a rychlostí 7200 ot./min.

Co se týká výkonnostních testů, tak jsem jich pár provedl, ale vzhledem k tomu, že se jedná o základní, levný All-in-One bez výkonných komponent, výsledky samozřejmě rekordy netrhaly a upřímně nejsou proto až tak důležité. Nicméně to se samozřejmě dalo čekat už při pohledu na cenu a konfiguraci.

Odvětrání je řešeno středně velkým průduchem na horní straně. Po zvukové stránce je počítač velice tichý – možná až nadprůměrně tichý. Slyšíte pouze slabý, téměř nepostřehnutelný zvuk ventilátoru, jinak nic. Počítač je opravdu velice tichý a nebude vás v práci nijak rušit.

Závěr

Abych řekl pravdu, nejsem z počítače nějak nadchnut. Ano, klávesnice a myš je skvělá, displeji také nemám co vytknout, ale počítač postrádá výkon pro náročnější operace. S tímto stanoviskem může být řada uživatelů nespokojená. Jestliže si však vystačíte se základním výkonem vhodným pro práci s dokumenty, elektronickou poštou nebo prohlížením internetu, tak C440 je pro vás jasná volba, protože vám nabídne dostatek výkonu pro běžnou každodenní práci a ještě vás díky tichému chlazení nebude rušit.

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky